Bismillahirrahmanirrahim.

Öncelikle 15 Temmuz darbe girişiminde şer odakların tuzaklarını bozan Rabbimize hamd ediyor, bu hain saldırıyı göğsünde eriten yiğit milletimizi kutluyoruz. Bu vesileyle, katil darbecilere direnirken şehid düşen kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar ve hayırlar diliyoruz.

TESPİTLER

*15 Temmuz 2016; milletimizin son haçlı saldırısını da geri püskürttüğü, istiklâline ve istikbaline sahip çıktığı gündür. Bundan böyle hiçbir şey 15 Temmuz öncesi gibi olmayacaktır, olmamalıdır.

*15 Temmuz 2016; “Çanakkale ruhu”nun, “millet ve ümmet şuuru”nun yeniden canlandığı bir milattır. Bugün yapılması gereken ise, bu imanı diri tutmak, 15 Temmuz ruhunu tahkîm etmektir.

*15 Temmuz’da, yöneticisi ve yönetileni ile milletimiz, şer güçlere "Köle olmayacağız!" demiştir.

*15 Temmuz 2016 kıyamının ruh kökü, kalkış ve hareket noktası Salâ-Ezan, Tekbir ve Şehadettir.

*15 Temmuz Darbe girişiminde maşa olarak kullanılan FETÖ’cü Paralel Çete; aklını, fikrini, iradesini ‘kutsal’ liderlerine teslim eden “mankurtlaştırılmış” insanlardan oluşmuştur. Ve bu örgüt, Kur’ân’ın yasaklamasına rağmen (Âl-i İmran/28; Nisa/144; Maide/51), İslâm düşmanı güç odaklarını velî/dost edinmiştir.

*Halbuki Müslüman; aklını, imanını ve ibadetini yalnız Allah’a has kılan ve teslim eden insandır.

GÖREVLERİMİZ

*15 Temmuz - 7 Ağustos 2016 ile başlayan “Direniş ve Diriliş Süreci”nde; Müslüman öncülere, fikir adamlarına, kanaat önderlerine, İslâm âlimlerine ve davetçilere büyük görevler düşmektedir:

*"Mü’minin mü’mine karşı durumu, bir parçası diğer paçasını sımsıkı kenetleyip tutan binalar gibidir." hadis-i şerifi (Buharî, Salât, 88) gereği kenetlenen bu millete doğru ve dürüst öncülük yapmalıyız.

*Şu andan itibaren, hiç kimse ve özellikle de davetçi hocalarımız; 15 Temmuz öncesindeki meşrep-mezhep ayırımlarına, fırka ve parti çekişmelerine, ideolojik gerilimlere dönülmesine ve 15 Temmuz – 7 Ağustos sürecinde kapanan sosyo-kültürel ‘fay hatlarının’ tekrar açılmasına izin vermemelidirler.

*İnsanımızı tekfîr, tefrîk ve tezyîf eden söylem, tavır ve tutumlara asla prim vermemeli; aksine kalpleri te'lif ve tevhîd etmeyi öncelemeliyiz. Halkımızı eleştirmek, suçlamak ve azarlamak yerine, "hikmetle ve güzel öğütle Rabbimizin yoluna" (Nahl/125) davet etmeli, hakkı ve hakikati dosdoğru anlatmalıyız. "Müjdeleyin, nefret ettirmeyin; kolaylaştırın zorlaştırmayın" (Müslim, Cihâd, 1732) hadisini, her zamankinden daha çok bu günlerde ilke edinmeli, halkımızı şefkatle kuşatmalı ve kucaklamalıyız.

*“Ümmetin Hocaları” olarak görülen şu heyet, "İslâm'ı önce Müslümanlara öğretmeli" ilkesi uyarınca, İslâm'ı önce kendilerine, sonra da bu aziz milletimize “doğru” tarzda öğretmelidirler.

BEKLENTİLERİMİZ

*Son darbeyi de püskürten milletimiz, hâlâ darbe ürünü bir anayasa ile yönetilemez. Acilen halkın dini inanç ve değerlerine, gerçeğine, geleneğine ve hassasiyetlerine uygun bir anayasa yapılmalı ve halkımız dini inanç ve değerlerini dile getirip, ibadetlerini uygulamada tam anlamıyla özgür olmalıdır.

*Kamusal alan dahil tüm alanlarda yapılacak görevlendirmelerde ehliyet, liyakat ve emanete riayet esas alınmalı ve her türlü imtiyaz, iltimas ve adam kayırmanın önüne geçilmelidir.

*15 Temmuz darbe girişimine ve diğer suçlara karışanların tespitinde adalet ve hakkaniyet esasına tam uyulmalıdır. “Bir toplumdan hoşlanmamanız, sizi adaletten alıkoymasın” âyeti (Maide/8) ve Allah Rasûlü’nün (sav) “Kızım Fatıma da olsa cezasını vermekte tereddüt etmezdim” sözü ilkemiz olmalıdır.

*İlahiyat Fakülteleri, Diyanet Teşkilatı, İmam-Hatip Liseleri ve dinî camialar her türlü bidat ve hurafeleri bertaraf etmek için, Kur’ân ve Sünnet merkezli ve “sevâd-ı azam” eksenli, sahih ve kuşatıcı bir din anlayışını temsil etmelidirler.

*15 Temmuz darbe girişimi sürecinde ciddi anlamda yıpranan ve aşınan “cemaat”, “imam” , “cihad”, “şeriat” vb. gibi İslâmî kavramları asli muhteva ve saygınlıklarına yeniden kavuşturmalıyız.

*İslâm’ın evrensel ruhunu ve mesajını zedeleyecek ya da tahrif edecek her türlü “ulusallaştırıcı”, “muhafazakârlaştırıcı” ve “modernleştirici” anlayış, yaklaşım ve yönlendirmelere kesin set çekmeliyiz.

*Müslüman halkımızın kendilerinden büyük görev ve sorumluluklar beklediği İslâm âlimlerimiz, önümüzdeki yeni sürecin inşasında güçlü ve etkin bir şekilde ve aktif olarak rol almalıdırlar.

Kısaca; ezilen ve horlanan ümmete bir umut ışığı olan 15 Temmuz ruhunu diri tutup, yeni nesillere benimsetmek için bu ruhu besleyen dini inanç ve değerlerimizi hep birlikte yeniden tahkim etmeliyiz.

Yüce Rabbimiz, ülkemizi ve İslâm âlemini, her türlü dâhilî ve haricî belâ ve musibetlerden korusun.

 NOT: Eyüp Platformu olarak bu bildiriyi bir grup arkadaşımızla birlikte hazırladık. Okuyucularımız için faydalı olur diye yayınlıyorum.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2016-08-24 10:56:24

Guzel hazirlanmiş ama biz lafa degil icraata bakariz once sunnete uygun bir sakal birakin kafa acik olmaz takke şart tam bir alim gibi sarigiyla oturuşuyla haliyle alim olmak gerekir bir seydaha bizim alimlerimiz var sen ilahiyatcilara de dini duzgun ogrensinler ve yaşasinlar

Avatar
imam 2016-08-24 12:49:47

Cemaat liderleri zaten dini ehli sunnet uzere bilir senin haddin degil alimler hocalar yetiştirmiş hoca lara fetö bahanesiyle dil uzatman artik cemaat lafini amm kullanma has yap kim bu cemaatler sapik vahhabi akimina kapilmis ilahiyatcilar mi.modernist olan hasa ademin babasi var diyen sahislarmi o ilahiyatcilar sapik ehlisunnet dişi goruşlerini beyan ederken malesef sadece alimler yetiştiren cematler cevap verdi reddiye yazdı nerdeydin feto hristyanlari cennete sokarken

Avatar
KİSAİ 2016-08-24 16:20:01

genel olarak kabul edi̇lebi̇li̇r hususlar olmakla beraber kisa ve özet olarak geçi̇lmi̇ş, hazirlayanlara teşekkürler..bunu bi̇r de i̇slambol'un i̇leri̇ gelen ali̇mleri̇ne hazirlatmak lazim...mesela enver baytan hocamiz gi̇bi̇...-Allah ona uzun ömürler versi̇n- i̇li̇m ve hi̇kmet dolu, sanki̇ sahabe dönemi̇nden kalmiş bi̇r şahsi̇yet..

Avatar
ifan 2016-08-24 20:59:03

doğru fakat açık konuşmamışlar.bu günkü tarikat ve cemaat ve liderleri, süleymancısı menzilcisi ismailağası altınoluğu vesaire, hepsi artık hurafe bidat şirk batağından kurtarmaları gerçek dini alfabeden başlayıp öğrenmeliler.