Engelli İmam Engelli Müezzin

Türkiye'de bir ilk...Aynı camide bir engelli imam ve müezzin görev yapıyor...

Engelli İmam Engelli Müezzin

Türkiye'de bir ilk...Aynı camide bir engelli imam ve müezzin görev yapıyor...

01 Aralık 2014 Pazartesi 04:10
Engelli İmam Engelli Müezzin
ERDİ KARADENİZ / EDİRNE / DİNİHABERLER.COM

Diyanet İşleri Başkanlığı yakın bir zamanda engelli kardeşlerimizi sevindirecek mutlu bir haberi bizlerle paylaşırken, bizler de, Diyanet camiasında engelli kardeşlerimizi yakından tanıyıp okurlarımızla paylaşma yolunu tercih ettik.

Gönül insanı, bir Hak aşığı ve Hak rızası sevdalısıdır. Nerede ve hangi şartlar altında olursa olsun bütün hareketlerini O'nun hoşnutluğuna bağlar.. O'nu memnun etme yolunda ölesiye bir hırs gösterir.. ve böyle bir hedefe ulaşmak için de bütün varını feda edebilir, dünyevî-uhrevî her şeyden vazgeçebilir. Gönül insanının düşünce dünyasında "benim yapmam", "benim başarmam", "benim sonuçlandırmam"... gibi reddedilmiş sözlere asla yeri yoktur.

"Hiç kimse anadan imam yahut hatip yahut vaiz yahut müftü olarak doğmaz. Bunlar sonradan kazanılır. Daha doğru dürüst konuşmasını beceremeyen özürlü bir kekeme, kendi çaba ve gayretleriyle dünyanın sayılı hatiplerinden biri olabiliyorsa; anadan doğma a’ma biri, üniversite bitirip, bilgisayar ve internet alanında mahir bir uzman olabiliyorsa, belki de kaderin bir cilvesi olarak kendisini din görevlilerinin arasında bulmuş olan bizim donanım ve konumumuzda olan biri ne olmaz ki? Yeter ki isteyelim, hedefleyelim ve gereği gibi çalışalım."

Diyanet haber / Dinihaberler

İşte o gönül insanları: Biri İmam-Hatip diğeri ise Müezzin Kayyım. İkisi de engelli.

Edirne ili Merkez Dar-ül Hadis Camii İmam Hatibi Hafız Mahmut Eroğlu. %40 engelli.

Erol Adem Düzkes, görevinde 21. yılını dolduruyor. 3 senedir Merkez Dar-ül Hadis Camii'nde Müezzin-Kayyımlık görevini sürdürüyor. Engellilik oranı ise %60.

Bakmayın engelli olduklarına.

Ev, okul, çarşı, kahvehane, düğün, dernek her neresi olursa olsun, bulunduğu yerde gündemi belirleyen bir din görevlisi.

Edirne ili Merkez Dar-ül Hadis Camii İmam Hatibi Hafız Mahmut Eroğlu, cami içerisinde söz sahibi ve cami içerisindeki gidişatı kendisi belirliyor. Camiye gelen çocuk, yaşlı, kadın erkek herkesin uyarılması ve yetiştirilmesinde söz sahibi.

Hizmette etkin ve yetkin. Güçlü ve donanımlı. Bilgi, görgü, davranış, kılık kıyafet, ses seda, diksiyon son derece muhteşem.

Diyanet haber / Dinihaberler

Gönül insanı, çok defa kendi yol ve yöntemine bağlı kalıp bütün faaliyetlerini şahsî mizaç ve mezâkı çizgisinde götürse de, başkalarının düşünce ve hareketlerine karşı hep saygılı kalmaya çalışır.. paylaşmaya, beraber yaşamaya açık durur.. oturur kalkar aynı mefkûre insanlarıyla müşterek hareket etme yollarını araştırır.. müşterek projeler geliştirir.. ve "ben" yerine "biz"i ikame etme gayreti gösterir.. dahası, başkalarının mutluluğu yolunda rahatlıkla kendi saadetini feda edebilir.. ve bunları yaparken de kimseden herhangi bir teveccüh beklemez.. Hatta böyle bir beklentiye girmeyi kendi hesabına bir sukut sayar; sayar da, yılandan-çıyandan kaçtığı gibi önde görünmekten, namdan-şandan kaçar ve unutulma murakabesine dalar.


İşte gönül insanı ve hizmet eri 
Edirne ili Merkez Dar-ül Hadis Camii İmam Hatibi Hafız Mahmut Eroğlu, engelli olmasına rağmen neler yapmış biliyor musunuz? 

Bizi izlemeye devam edin....


Grup sayfamız İçin  
Son Güncelleme: 27.03.2016 15:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem GÜLMEK 2014-12-01 08:33:30

Engellilerimizin yer almadığı hizmetin bir tarafı, Engellilerin yer almadığı hayat ve iman inşası hep eksik kalır. Diyanet İşleri Başkanlığımızda çalışan engelli görevlilerimizin sayılarının artması, engellilere yönelik din hizmetlerinde engellilerimizin haline ve ailesine yansıyan daha verimli çalışmalar yapılması dileğiyle...

Avatar
omer 2014-12-01 09:56:31

Cok guzel Allah daim eylesin.

Avatar
ramazan hoca 2014-12-01 10:18:44

tebrik ediyorum sizleri sevgili hocam,,,her görevli kardeşlerimize siz değerli hocalarım gibi görev arkadaşları nasip etsin,,

Avatar
hasan okullu 2014-12-01 12:46:51

sendikal faaliyetlerini sakın unutmayın yoksa hakkını gasb etmiş ve günaha girmiş olursunuz