Engelli imamdan engelsiz hizmeti 2

Engelli imamın başarısı. Türkiye'nin en çevreci camileri arasında yer alan Dar'ül Hadis Camii, Edirne'ye gelen ziyaretçilerin en fazla tercih ettiği mekânlardan biri.

Engelli imamdan engelsiz hizmeti 2

Engelli imamın başarısı. Türkiye'nin en çevreci camileri arasında yer alan Dar'ül Hadis Camii, Edirne'ye gelen ziyaretçilerin en fazla tercih ettiği mekânlardan biri.

15 Aralık 2014 Pazartesi 08:01
Engelli imamdan engelsiz hizmeti 2
banner283


ERDİ KARADENİZ / EDİRNE / DİNİHABERLER.COM


Edirne ili Merkez Dar-ül Hadis Camii'nde imamlık yapan Hafız Mahmut Eroğlu, cübbesini çıkardıktan sonra hayatın birçok alanında şehrin ve mahallesinin adeta gözü kulağı oluyor.

Eroğlu, engelli olmasına rağmen hasta ve yoksulların yardımına koşup mahallenin birçok sorununa çözüm üreterek yöre sakinlerinin sevgisini kazanıyor.

Öyle bir vakit işte şimdiki. Gönlün söylemek istediği çok ama söyleyebildiği az. Bir tablo var ki karşımızda anlatmak haddimiz değil. Anlatmak isteyip de anlatamadığımız:  Edirne ili Merkez Dar-ül Hadis Camii'nde imamı Hafız Mahmut Eroğlu..

-ENGELLİ İMAM EROĞLU, 14 YILDIR YAPTIĞI ÇALIŞMALARI ANLATIYOR-


Edirne ili Merkez Dar-ül Hadis camii'nde görevli 3 çocuk babası Hafız Mahmut Eroğlu (45) farklı bir imam portresi çiziyor.  Eroğlu,vakit namazlarını kıldırdıktan sonra camiden ayrılmıyor. Vaktini camide ve hemen arkasındaki İmam Evi'nde geçiren Eroğlu, gün boyu mahalle halkı için çalışıyor. Cübbesini çıkardıktan sonra, kendisinin de yapımında amele olarak çalıştığı camide çocuklara, gençlere ve yaşlılara dini konular hakkında bilgi veriyor.

Aslında görev yaptığı cami bir külliye olarak yapılmış. 1996 yılında göreve başladığında cami sağ tarafta görüldüğü gibi kendi haline bırakılmış ve bakımsızlığa terkedilmiş. 200 yıl önce yapılan caminin minaresi de bakımsızlıktan yıkılmış. Dar-ül Hadis bahçesi ve Dar-ül Hadis türbesini görenler bir daha gelmek istemiyordu.

Bu durumdan rahatsız olan Engelli Hafız Mahmut Eroğlu, 2000 yılında ani bir karar alarak Dar-ül Hadis camii'ni ihy-a etmeye karar veriyor. Edirne Belediyesine giderek durumu izah ediyor ve destek sözü alıyor. Edirne Valiliğine gidiyor oradan da tam destek alıyor. Bunun yanında ildeki ve il dışındaki belediyelere giderek yardım talebinde bulunarak güzel bir çalışma başlatıyor.

Kısaca devlet kurumlarıyla işbirliği yaparak peyzaj projesi hazırlatılıp uygulamaya koyuyor. Uygulama 2000 metrekare alanda yapılmıştır. Bahçe zemini komple ıslah edilmiş, çamgiller den çeşitli ağaçlar dikilmiş süs bitkileri ile desteklenmiş ve çimlendirilmiştir. Buna paralel alt yapı çalışmaları sulama, aydınlatma, yürüme yolları tanzim edilmiştir. İstanbul belediyeleri ile işbirliği yapılarak bank ve bahçe mobilyaları temin edilmiş, amatör ruhla profosyonel görüntüler elde edilmiştir.
Dikilen ağaçlar Edirne protokolüne aldırılmış ve törenle protokole diktirilmiştir.( Vali, Emniyet Müdürü, Tümen Komutanı, İl Müftüsü ve diğer daire amirleri ile birlikte hayırsever vatandaşlara diktirilmiş.)
Gönül insanı, kendi gayret ve aktivitelerinin yanında, Cenâb-ı Hakk'ın tevfik ve inayetine de fevkalâde önem verir.. Her hareketinde başarıya ulaşmaya mazhar olma yollarını araştırır.. Kur'ân'da, Allah'ın inayetine vesile sayılan birliğe-beraberliğe olağanüstü ihtimam gösterir.. Hareket çizgisi doğru olan hemen herkesle müşterek bir iş yapmaya koşar.. Dahası, böylesine bir Samimi  anlayışı adına çok defa kendine rağmen bir yol izler. Birlikte rahmet olduğunu, ihtilâf ve iftirakla bir yere varılamayacağını düşünür, alabileceği herkesin himmetini yanına alır ve hep ilâhî inayet sağanaklarına açık durmaya çalışır.

Onun anlatacak o kadar çok güzelliği var ki… Hangisini anlatsak diğeri eksik kalır.   

Balkan savaşların ‘da yıkılan minare, cami revakları, şadırvanı, kurşun kaplamaları, kalem işleri kubbe onarımları ve türbe onarımları yapılarak günümüze kazandırılmış. Minare yapımına dabir yunan konsolosu vesile olmuş. 80 metre taş işlenmiş, 85 bin tl ye mal edilmiş. Engelli imam boş durmuyor bütün enelleri bir bir aşıyor.


 


Cami çevresinden yerler satın alınarak, sosyal tesis oluşturmuş, bünyesinde kütüphane okuma salonu ve bilgisayar odası, beş adet bilgisayar temin edilerek gençlerin hizmetine sunmuş.

Cami bahçesine gelen misafirlere ücretsiz ve sınırsız çay ikramı 8 yıldır devam etmektedir.  Buna paralel Mutfak hizmete alınarak , Edirne dışından gelen grubların yemek işleri organize edilmiş, Ramazan ayın da her akşam iki yüz kişilik sponsorlar desteğinde iftar yemekleri tertip edilmiş halkın ve cemaatın kaynaşması sağlanmıştır. 

Edirne ili Merkez Dar-ül Hadis Camii'nde
 Osmanlı dönemin de sultan 2. Murat han tarafından başlatılan, dört yüz yıl devam ettirilmiş olan bin bir hatim geleneği yüzyıl aradan sonra yeniden organize edilir hale gelmiş 2012 yılında 408'incisi yapılmış, unutulan tarihi organizasyon yeniden canlandırılmış. 


İşte caminin son hali...


Anlatacaklarız bu kadarla sınırlı tabiki de değil. Haftaya pazartesi görüşmek üzere. Fi-emanillah...


Resim galerisi için 

Son Güncelleme: 27.03.2016 15:59
Anahtar Kelimeler:
Başarıya Ulaştırma
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dernek başkanı kocaeli 2014-12-15 10:28:18

allah sizin gibilerden razı olsun işte iş ve görev aşkı imamlarımız olduğu müttetce bu camilerimizde ezan sesi kesilmeyecektir inşallah gel birde bizim imamıza anlat bunlar cemaatten önce camiden cıkıp gitmesi merkezezan okunduktan sonra camiye koşa koşa gelmesi cami lojmanı camiye 30 metre uzak sanki cami bunları sıkıyor anlamış deyilim hafız mahmut eroğlu hocam selamlarımı sunar

Avatar
İsmail TÜFEKÇİ 2014-12-15 10:44:09

Bu görevde gönlünüz kör olmayacak