İmam Çelik Berat Camii’nden ayrıldı

Rize Müftü Mahallesi Berat Camii İmam Hatibi Halil Çelik yurtdışı görevine başlamak üzere Rize’den ayrıldı.

İmam Çelik Berat Camii’nden ayrıldı

Rize Müftü Mahallesi Berat Camii İmam Hatibi Halil Çelik yurtdışı görevine başlamak üzere Rize’den ayrıldı.

13 Ağustos 2014 Çarşamba 10:56
İmam Çelik Berat Camii’nden ayrıldı
13 Ağustos’da Berat Camii’ndeki görevinden ayrılıp, Hollanda Dieren Camii’ndeki görevine gidecek olan Halil Çelik hoca “ Sadece ismi nelere kadir” başlığıyla, tespit ve temennilerini içeren yazısıyla Berat Camii’nden ayrıldı.

SADECE İSMİ NELERE KADİR..

İslam bir davadır. Benim gibi acizi böyle bir davanın neferi yapan Rabbime nihayetsiz hamd-u senalar olsun. Öyle bir dava ki varlığının sebebi. Sen onunla kaimsin. O ise kimseye muhtaç değil.

Berat Camii’nde görev yapalı 3 yıl dokuz ay oldu. Bu sure içerisinde iki önemli hakikat yakîn oldu.
Birincisi, Cami ve Mihrabın toplumun üzerindeki nüfuzu üst seviyededir: Berat Camii bir apartmanın altında meskûn bir mekân. Yani sadece ismiyle cami cismiyle değil. Böyle olmasına rağmen ne güzel hizmetler ortaya çıkardı. Sadece ismi nelere kadir oldu. Mihrabı temsil eden şahıs kimin emanetini üstlendiğinin farkında olursa, istidadı ölçüsünde yapamayacağı hizmet olmaz. İlkokul, Lise, Fakülte hocalarının yapmış olduğu hizmeti yapabilir. Bir psikolog veya sosyologun hizmetini de yürütebilir. Evet, mihrap her türlü hizmete açılan bir kapıdır. Yeter ki o kapının kutsiyetinin farkında olunsun ve gerekli vasıflara sahip olunsun.

İkincisi, Kadirşinas bir milletimiz var: Millete hizmet için yola çıkanları bu millet hiçbir zaman yolda bırakmaz. Yeter ki yola çıkanlar samimi olsun, ideal/realite dengesini kurabilsin. Muhakkak bu yolda karşımıza duranlar olacaktır. Ama biz bardağın boş tarafına değil dolu tarafına bakmayı prensip haline getirirsek bizi, bu davayı destekleyenleri her zaman yanı başımızda görür, menzile varanlardan oluruz.
Bu iki hakikat, davama olan sadakatimi ve heyecanımı ziyadesiyle artırdı. Kişi bu dava da konumunu iyi bilmelidir. Bu dava fani şahsiyetlerin üzerine bina edilemez. Faniler bu davanın neferi olduğu müddetçe kıymet arz ettiklerini bilmelidirler.

Üç yıl dokuz ay içerisinde cemaatimizin desteğini alarak hoca kardeşlerimizle yaptığımız hizmetler halkımızın teveccühüne mazhar oldu. Evet caminin ismi bile ne kadar güzel hizmetlere vesile olabiliyormuş bunu ispat ettik. Her fırsatta ifade ettiğim bir gerçek var; camilerin üzerinde yılların getirmiş olduğu menfi durumlar hat safhaya ulaşmıştır. Bu olumsuzlukların sistemli bir şekilde giderilmesi gerekiyor. Hepimizin ilgilendiren bir sorun olduğu için her ferdin katkıda bulunması gerekiyor. Ve bugün Camii asıl hüviyetine kavuşturmanın imkân ve olanaklarına sahibiz. Geçerli bir mazeretimiz kalmadı. Camiler inşa edilirken amaç olarak değil bir araç olduğu bilinciyle inşa edilmelidir. Her yaş ve seviyedeki insanı kucaklayacak donanımlara sahip olmalıdır. Biz İmam Hatipler Cami’nin maddi bünyesini inşa etmekle bi-zatihi meşgul olmamalıdır. İmamın vazifesi cami bina edildikten sonra insan inşa etmek olmalıdır.
Rize’mizde, Müftü Mahallesinden İslampaşa Mahallesine kadar 1968’den sonra yeni bir cami inşa edilmemiştir. Cami niyetiyle, Müftü Mahallesinde apartman altında yapılan Berat Mescidi ile İslampaşa Mahallesinde 160 Evler Sitesinde yapılan yine apartman altı bir Mescit, cami olarak tahsis edilmiştir.  Hâlbuki nüfus ve yapılaşma, geçmişle günümüz arasında kıyaslanmayacak kadar fazla artmıştır. Berat mescidi civarında Cami inşa edilebilecek sadece bir arsa kalmıştır. Bu durum “İnandığınız gibi yaşamazsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız” sözünün delilidir. Camileri sadece namaz kılınan bir mekâna dönüştürdük ve bunun için de apartman altı yerler bizim için kâfi geldi.

Bölgemizde camiye olan ihtiyacı imkânım ölçüsünde gündeme taşımanın gayreti içerisinde oldum. Kurumuma, Rize’nin idaresi için milletin yetki verdiği kişilere, yazılı ve görsel basında defalarca dile getirdim. Maalesef somut bir adım atılmadı. Rize’miz mabetsiz bir şehir olmaya adeta mahkûm ediliyor.  Ancak ümit varım. Bugün olmazsa yarın muhakkak bölgemizi kucaklayacak bir Cami inşa edilecektir. Zira “Hocam mimar olacağım. Söylediğiniz gibi cami yaptırırsam döner misiniz?” diyen; Dini, Camiyi, İmamı seven bir nesil geliyor inşallah.
Son Güncelleme: 27.03.2016 16:02
Anahtar Kelimeler:
DiyanetDinihaberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.