Fadime Havva Özbey, AK Parti Kilis Milletvekilli Aday Adaylığını Açıkladı

Kur-an kursu öğreticisi Fadime Havva Özbey, AK Parti Kilis Milletvekilli Aday Adaylığını açıkladı.

Fadime Havva Özbey, AK Parti Kilis Milletvekilli Aday Adaylığını Açıkladı

Kur-an kursu öğreticisi Fadime Havva Özbey, AK Parti Kilis Milletvekilli Aday Adaylığını açıkladı.

19 Şubat 2015 Perşembe 21:25
Fadime Havva Özbey, AK Parti Kilis Milletvekilli Aday Adaylığını Açıkladı

Kur'an kursu öğreticisi Fadime Havva Özbey, AK Parti Kilis Milletvekilli Aday Adaylığını açıkladı. Özbey, "Kilis'imizin ve Diyanet'in neferi olmak için aday adayıyım" dedi.

 
İşte o basın açıklaması:
 
Ülkemizde büyük bir hüzne sebep olan, şiddetin, kadın cinayetlerinin simgesi haline gelen, Özgecan ve diğer adını sayamadığımız ‘’Özge’’ canlara Allahtan rahmet, kalanlara başsağlığı dileyerek, başlamak istiyorum.
 
Allah milletimizi ve hiç anneyi böyle bir imtihanla  bir daha imtihan etmesin. Her ne kadar ‘’ateş düştüğü yeri yakar‘’  dense de, bu ateş, bütün vicdan sahiplerini yakmış, tüm yurt da, bir daha yaşanmaması için, farkındalık oluşmuştur. Umarız ki, toplumu oluşturan her katman, bundan sonra ne yapmamız gerektiği konusunda, kendine düşen sorumlulukları yerine getirir  ‘’Özgecan ‘’son kaybımız  olur.   
 
Toplumu imar edecek  olanlar, yine  bu toplumu oluşturan insanlardır.   Kısaca ; sen, ben, biz, hepimiz.  Bizler yaratılış da, kadın yada  erkek olarak yaratılmışız. Yaratılışa müdahele etmek söz konusu olmadığı gibi, cinsiyetimiz, bir üstünlük, bir övünç kaynağı da olamaz. Toplumsal sorumluluk, her iki cinse de eşit mesafededir.  Bu toplumunda yarısını da kadınlarımız oluşturmaktadır. Meclis ise, toplumun sorunlarının çözülmesinde, karar mekanizmasıdır. Bu mekanizmanın daha etkin olabilmesi, her katmandan insanımızın,  temsil etmesiyle mümkündür.    
 
Ülkemizin ve İslam coğrafyasının içinde bulunduğu durum, Kadınlarımıza yönelik, şiddet ,kadın cinayetleri, Mecliste de bu kadınlarımızın sesi olabilecek kadınların  varlığını zorunlu kılmaktadır. 
 
Bütün bu gerçekler ortadayken , bizimde sorumlu bir eğitimci olarak, sessiz kalmamız mümkün değildir. Buna rağmen, siyasete girme, millet vekili aday adayı olma  kararı alırken, tek başımıza almadık. Siyasetin bu kadar zor olduğu bir hengamede, öncelikle, gücümüzü inancımızdan, bunun yanı sıra, Camiamızın ve  dostlarımızın görüşlerini alarak, aday adaylığına müracat etmeye karar verdik.
 
Bu güne kadar, çeşitli görevlerde bulunarak (yardım kuruluşları, sendikalar,Diyanet İşleri Başkanlığı, eğitim öğretim ) mazlumların, çaresizlerin  yanında olmaya, onların sesi olmaya çalıştık. Onlara bazen rehberlik ederek, bazen de bir lokma bir hırka ulaştırarak, onların yüzündeki tebessümü en büyük saadet telakki ettik. Kalan ömrümüzde de bu vatana, daha etkin bir şekilde, hizmet edebileceğimizi düşünerek, bu gün Ak Parti Kilis milletvekili aday adaylığı için müracatımızı yapmış bulunuyoruz.
 
Bu kararımızın sessiz yığınların sesi olup, hayırlı hizmetlere vesile olmasını Cenabı Haktan niyaz ediyorum.
 


ÖZ GEÇMİŞ:
ADI VE SOYADI               : Fadime ( Havva ) ÖZBEY
DOĞUM YERİ/ TARİHİ : Göksun / 1966
MEMLEKETİ                    : Kahramanmaraş
AİLE DURUMU                 :14 kardeşin 7’ncisi olan Özbey, 1980 yılında idamla yargılanan, tarikatı lideri aynı zamanda emekli imam olan Şeyh Hakkı (Hakkı Demir) Hoca’nın kızıdır. Evli ve 3 çocuk annesi olan Özbey’in eşi ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kilis Devlet Hastanesinde asli görevi laborant olup, halen Suriyeli mültecilerin bulunduğu konteynır kentte Sağlık Birimi Sorumlusu olarak görev yapmaktadır.
 
EĞİTİM DURUMU :

1- 1993-Gaziantep Saçaklı İmam Hatip Lisesi
2- 1997-Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü                                      
3- 2002-Gaziantep Sütçü İmam Üniversitesi Tarih Böl.
4- 2012-Malatya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
5- 2015-Sütçü İmam Üniversitesi (Hadis) Yüksek Lisans
 
SİYASİ HAYATI :

Siyasete 1990 – 2000 yılları arasında Gaziantep’te Refah Partisi saflarında parti hatibesi olarak başladı. Gaziantep Milli Gençlik Vakfı Başkanlığı yaptı. AK Parti kurulduğunda Gaziantep Hanım Komisyonu kurucuları arasında yer aldı. Numan Kurtulmuş’un isteği ve desteğiyle HAS Partiden Gaziantep Milletvekili adayı oldu.

 
İŞ VE ÇALIŞMA HAYATI:

Fadime Havva Özbey halen kiliste yaşıyor ve Kilis’te Kur’an Kursu Öğreticisi olarak görev yapıyor.

Gaziantep’te ve Kilis'te yerel radyo ve TV’lerde programlar yaptı. AK Parti Gaziantep Hanım Komisyonunda etkili çalışmalara imza attı. Doğu illerinde yayın yapan yerel gazetelerde köşe yazıları yazdı. Suriyeli vatandaşların ülkemize gelişleriyle birlikte özellikle Kilis’te yaşayan Suriyeli kadın ve çocukların korunması ve hayatlarını kolaylaştırıcı çalışmalara imza atmıştır. Suriyeli kadın ve çocuklara yardım kampanyaları yaptırmış, bu kampanyalarda etkin rol oynamıştır. Romen vatandaşlara yardım kampanyaları düzenlenmesine öncülük ederek sosyal sorumluluk anlayışı ile sosyal projelerin daima içinde yer almıştır.
         
Özbey, Kilis Valiliğine bağlı olarak yürütülen ve Sayın Vali’nin eşinin başkanlığını yaptığı GÖNÜL ELÇİSİ heyetinde üye olup, gönüllü olarak bu projede yer almaktadır. Proje, bölgedeki kadınların haklarının korunması, onlara destek olma, rehberlik yapmak ve onları yönlendirme faaliyetlerini yürütüyor.

 
Kilis Kütüphanesine çok sayıda kitap bağışlaması nedeniyle ‘Fadime Havva Özbey Köşesi’ kurulmuştur.
 
Fadime Havva Özbey, hanımların sesinin çıkmadığı bir toplumda daima ön planda olmuş ve doğu bölgelerimizde yaşayan hanım kardeşlerimizin haklarını savunarak onların sesi olmuştur. Kendisi, eğitim hayatında olduğu kadar çalışma hayatında da oldukça başarılı bir isimdir. Başta milli Gençlik vakfı olmak üzere ,vakıf ve kurslarda gönüllü eğitim vererek, hem hanım kardeşlerimizin hem de, çocuklarımızın dini eğitimlerini almalarını sağlamış, bu yönde çok değerli hizmet ve katkıları olmuştur.
 
Bölgede yaşayan ''Suriyeli'' kardeşlerimize desdek veren başta ,i.H.H olmak üzere ''Genc Türkistanlılar yardımlaşma derneği '   ''Fecr yardımlaşma derneği'' gibi  yardım kuruluşlarında hanım komisyon başkanlığı , danışmanlık  veya kurucu üyesi olarak önderlik etmiştir.
 
Bunun yanısıra Diyanet camiası  içerisinde sendikacılıktada kadınlarımıza öncülük etmiş, Dinbirsen Hanımlar Komisyonu Genel Başkan Yardımcısı olarak sosyal medya üzerinden başlattığı yardım kampanyaları ,sadece hanım kardeşlerimize değil, aynı zamanda bölgenin erkeklerine de örnek olmuştur. Çalışmaları her zaman takdir edilmiştir.
 
Fadime Havva Özbey, Güneydoğu Anadolu’nun pek çok ilinde kadınların bilinçlendirilmesine yönelik çok sayıda konferans vererek ilmi ve dini açıdan kadın haklarıyla yakından ilgilenmiş, bu alanda farkındalık oluşturarak dikkatleri konu üzerine çeken ilk Kur’an Öğreticisi kadınlarımızdandır.
 
Özbey, özel dershaneler de Tarih öğretmenliği yapmış, gerçek tarihin öğretilmesi için çaba sarf etmiştir. Özbey’ın almış olduğu eğitim, iş ve hayat tecrübeleriyle mensubu bulunduğu yöreyi en iyi şekilde temsil edecek, aynı zamanda milletin menfaatine çalışmalar yapacaktır. Özellikle Meclis çatısı altında kadın sorunlarına, ailenin korunması, kimsesiz çocukların korunmasına yönelik ciddi çalışmalar yaparak çözüm üretecektir.
 
Özbey, içinde yaşadığı kültür öğelerine karşı derin sevgi ve saygı hisleriyle olan bir eğitimcidir. Mensubu bulunduğu kültürün sorunlarını ,yakından bilen bir insan olması, onu, bu sorunları yüksek sesle dile getirme ve çözüm üretme noktasında öncü olmaya zorlamıştır. Bunu sorumluluk olarak kabul etmiş, bu sorumluluğun getirdiği görevleri yapmaya çalışmıştır.
 
Diyanet işleri Başkanlığı’na bağlı teşkilatta hanım çalışanların içinde bir öncüdür. Onun heyecanı, Meclis çatısı altında hizmet etmesi için kendisine fırsat verilmesine yönelik beklentisinden kaynaklanmaktadır. Dini eğitim almış hanımlarımızın, karar organı olan Meclis’e girdiğinde neler yapabileceklerini göstermesi için bir fırsat beklemektedir. Böyle yetenekli, bilgili ve kültürlü hanımlarımızın Meclis çatısı altında, siyasetin, nezaket, nezafet, merhamet ve gayreti içerisinde neler kazanabileceğinin gösterilmesi için heyecan duymakta 2015 genel seçimlerin ülkemiz ve insanlık için hayırlara vesile olmasını dilemektedir.
 
Not :Üst makamlara ulaşma, kendini ifade etme imkanı olmadığından, çeşitli sitelerde yerel gazetelerde yayınlanan  köse yazıları, faaliyetlerini gösteren resimleri de müracat dosyasına eklemiştir.
 
Dosyasındaki yazılar şunlardır.
Suriyelilerin kilise gelmesiyle toplumsal farkındalık oluşturmak için :
 
1-Suriyeli muhacirler ensarını arıyor 
2-Sosyal medya üzerinden başlatılan yardım kampanyası
3-Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için kaleme alınan köse yazısı ‘’SENGÜL DÜNYA’
4-Çözüm sürecine katkı sağlamanın önemini anlatan’’ Kardeşlik türkümüz ne zaman’’
5-Parelelcilerin mustazafları nasıl dolandırdığını anlatan ‘’Hükümete mi güvenirsiniz Cemaate’mi’’
6-Romen vatandaşlarımızı topluma kazandırmak için il müftülüğüne sunduğumuz projemiz.
7-Faalliyetleri anlatan fotoğraflar 
 

Son Güncelleme: 27.03.2016 14:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kuran kursu hocaları 2015-02-19 23:13:52

Allah hayırlara vesile kılsın mücadelesini yürekten kutluyoruz. meclis de de temsilcimiz olacağına ,başarılı çalışmalar yapacağına inanıyoruz.

Avatar
kuran kursu 2015-02-20 08:58:12

allah yolunu acik etsin basarılar desdekliyoruz

Avatar
muftu 2015-02-20 09:24:44

camiamizin medari iftihari degerli hicamiza basarilar diliyoruz.diyanet camiamizda basarili oldugu kadar kendine olan ozguveni bilgi birikimi ve tecrubesiyle siyasetde de basarili olacagina inaniyooruz..yolunuz acik olsun..

Avatar
Salih 2015-02-20 09:52:58

Hayırlı olsun. Destekliyorum.

Avatar
Çelebi Ö. 2015-02-20 09:55:42

Havva Hanım, bütün kalbimizle destekliyoruz. İnşallah sizi Meclis çatısı altında görürüz. Önemli ve çok değerli hizmetlerde bulunacağınıza inanıyorum. Bence Kilis sizin şahsınızda önemli bir hizmet şansı yakalamıştır. Kilis halkının bu şansı iyi değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. İnşallah aday gösterilirsiniz. Müslüman Türk kadınının fırsat verildiği takdirde neleri başarabileceğini göstereceğinize inanıyorum. Saygılarımla.

Avatar
fatma nur. 2015-02-20 16:22:58

merak ediyorum hangi dönemde dünya sevgisi makam sevgisi bu kadar yükselmişti halkın kalbinde..acaba kuran öğretmek mi sevap yoksa milletvekili olmak mı???kimse ben Allah için siyasete giriyorum demesin....çünkü kimse inanmaz..bide halk neden bu kadar yozlaşıyor diyoruz biz diyanet mensupları neredeyse halkı geçecez....

Avatar
sedat 2015-03-11 11:04:44

Eğitim durumunda gaziantep sütçü imam üniversitesi yazmışsınız ama o üniversite kahramanmaraştadır.