İmam Mustafa Talha Çoğaş sahipsiz mi kaldı?

Milat Gazetesi Yazarı Seyit Mehmet Deniz, İzmir Bergama’ya bağlı Örlemiş Mahallesi Camii İmamı Mustafa Talha Çoğaş’ın sahipsiz kaldığını iddia eden bir yazı kaleme aldı.

İmam Mustafa Talha Çoğaş sahipsiz mi kaldı?

Milat Gazetesi Yazarı Seyit Mehmet Deniz, İzmir Bergama’ya bağlı Örlemiş Mahallesi Camii İmamı Mustafa Talha Çoğaş’ın sahipsiz kaldığını iddia eden bir yazı kaleme aldı.

13 Nisan 2015 Pazartesi 12:37
İmam Mustafa Talha Çoğaş sahipsiz mi kaldı?

Dinihaberler.com olarak öncelikle şunu belirmek isteriz ki Mustafa Talha Çoğaş’ın sahipsiz veya yalnız kalması söz konusu olamaz. Soruşturma imamın şahsına değil, olayın nasıl cereyan ettiğine açılmıştır. Yani olayın gewrçeğini öğrenme açısından. Yoksa imama ceza ver veya sürgün et gibi bir şey söz konusu değildir.

Milat Gazetesi Yazarı Seyit Mehmet Deniz'in o yazısı:

İzmir Bergama’ya bağlı Örlemiş Mahallesi Camii İmamı Mustafa Talha Çoğaş’ın“camiye gelmeyenlerin cenaze namazını kıldırmadığı” iddiası ile bir grup köylünün Kaymakamlığa şikayete koştuğu Doğan Haber Ajansınca servis edildi.

Aynı şekilde “imamın cenazelerde ve mezarda Kur’an-Fatiha okumadığı, ölenlerin arkasından Kur’an okumanın doğru olmadığı, Mevlit okunmasına karşı çıktığı” gibi ayrıntılar da şikayetin içinde yer almış. Tabi Diyanet İşleri Başkanlığı her zaman olduğu gibi hemen soruşturma başlatmış bu değerli imam hakkında.

İmamın dedikleri doğru mu?

Doğru…

Ama Diyanette, çıkacak fitne karşısında imamın kurban edilmesi gibi bir temayül var. Bunun bir şekilde kırılması, soruşturmaya gelen denetmenler yanında bu tür olaylarda müftünün veya Diyanetten bir yetkilinin müdahil olarak imamın haklı olduğuna dair cemaati bilgilendirmesi yoluna gitmesinin zamanı geldi de geçiyor gibi.

Artık eskinin “zekat sadaka yiyen, para almak için mevlit-düğün-cenaze bekleyen” imamlarının yerini İmam Mustafa gibi “okuyan, araştıran, halkın içine çıkan, bilgilendiren, caminin temizliğinden çevrenin yeşillendirmesine varıncaya kadar her konuya vakıf ve duyarlı” imamlar almaya başladı.

“Ekonomiden siyasete hayatın birebir içinde, Kur’an ile sosyal hayatı bağdaştıran, Kur’an’ı güncelleyen, halk ile iletişimi güçlü sosyal medyayı en iyi şekilde kullanan” imamların başta bağlı oldukları müftüleri olmak üzere kurumları olan Diyanetten hak ettikleri desteği görmeleri gerekir.

“Namaz kıldırma, cenaze yıkama, her çağıranın emrinde Kur’an okuma”gibi “pasif İmam”lıktan, “bilgi ve becerisi ile lider özelliğe sahip aktif imam”lığa geçiş Diyanetçe desteklenerek teşvik edilmeli.

Teşvik edilmeli ki Kemalizm’in “yiyici, paracı, beş vakit namaz kıldırıp yan gelip yatan, cingöz, keçi sakallı, şeytani görünümlü” imam tasviri kırılabilsin.

İmam, cemaatin eline bırakılmamalı. En azından İmam Mustafa gibi imamlar…

Değilse haklının boynunu büktüğü, haksızın gururla salındığı bir yerde Diyanet’in topluma adaleti anlatması nasıl mümkün olabilir?

Olayı şahitlere, tanıklara bırakmadan Müftü, imamını tanımalı ve arka çıkmalı…

Kemalizmin niyet okuyuculuğunda yetişmiş Müslümanın şahitliğinden ne çıkar ki… “Vur! desen öldürür. Başını okşa desen, boynunu uçurur.” Varın bakın! “Şikayet edenler” siyasi görüşü İslam karşıtı üç-beş Gezi Parkçı, “seyirci olanlar” imamın ardında namaz kılan sessiz-pasif çoğunluktur.

Bu imam büyük bir ihtimalle nikah ve taziye gibi günlerde üç beş ayet okuma karşılığında Allah’ın ayetlerini satmayan pespaye hocalardan da değil gibi. Bu kadar cesur olması, olsa olsa ilmini satmamasındandır.

Keşke imamı şikayet edenler, “İmam Mustafa bizim zekat ve sadakalarımızı da almayarak bize hakaret ediyor” diye de şikayet etselerdi.

Muhtar Camii yaptırmış da neden cenaze namazını kıldırmamış İmam Mustafa? Sanki “imanın ölçüsü cami yaptırmakmış” gibi bir insanın Müslüman sayılma gerekçesine bakar mısınız? Adam Müslüman ülkedeMüslüman cemaatin olduğu yere kilise yaptıracak değil ya. Muhtar ise halkın taleplerini inansa da inanmasa da yerine getirecek.

Aynı kafa CHP’li Muharrem İnce’de karşımıza çıkmıştı. İnce, “yurdu kurtardı da onun sayesinde camilerde ibadet ediyorsunuz” diye “Atatürk’e camilerde duaya durulmasını” önermişti. İnce,“kurtarılan vatanda en önde yer alan Müslümanlara” gözünü dikene kadar keşke öncelikle “vatan savunmasına seyirci kalan, yerine göre işgalcilerle işbirliği yapan” Haham ve Papazların boynunu vurdurmadığı için Atatürk’e minnetle Sinagog, Havra ve Kiliselerden dua talebinde bulunaydı.

İmam Mustafa, “Allah’ı inkar ettiğini söyleyen muhtarın cenaze namazını kıldırmayacağını” sağlığında ona söylemiş ve iyi de etmiş. Camiler, ceset yıkama yeri; İmamlar da belediyenin ceset yıkayıcı Ğassalları olmadığına göre imamı şikayet eden bu cahil kimselerin bilgilendirilmesi ve imama sahip çıkılması işi öncelikle müftüye düşer.

Keşke imamlar her şey bir tarafa cenaze namazı kıldırmada İmam Mustafa kadar duyarlı olsalar, emin olun Muharrem İnce bile beş vakit namaza camiye koşar.

 

Son Güncelleme: 27.03.2016 14:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
davam 2015-04-13 13:24:24

Mustafa hocam doğru bildiğin yolda Şaşma sakın. gerçekleri söyleyince diyanet bile sahip çıkmıyorsa Rabbim elbette sahip çıkar.

Avatar
ÖMER 2015-04-13 13:27:57

Diyanet personeline sahip çıkmalı.Gezi zihniyetli , din düşmanlarına personelini yedirmemelidir.

Avatar
Aklı Selim 2015-04-13 13:54:29

Helal olsun böyle imamlara ,Rabbim yar ve yardımcısı olsun.

Avatar
imam 2015-04-13 13:58:34

Ağzınıza sağlik cesaretli birisi çıktı dini haberler gibi yerden yere vurmadınız

____ADMİNİN YORUMU___SAYIN OKURUMUZ LÜTFEN! HABERLERİMİZİ DOĞRU TAKİP EDİN...

Avatar
imam 2015-04-13 14:01:32

Bu kardesimiz sonuna kadar hakli allaki inkar eden birinin cenazeside yikanir dine usule gore defnedilirse ozamn muslumanlik dinsizlern dini olacak kadr kuculur

Avatar
Düzceden 2015-04-13 14:04:46

Bu kadar akıcı bir üslupla, bu kadar net bir yazı yazdığınız için teşekkürler...

Avatar
imam 2015-04-13 14:10:39

güzel

Avatar
Muhammed Musab 2015-04-13 14:24:45

Hocamız sahipsiz değildir. Bu böyle biline.