Müftü Veysel Çakı'dan Basın Açıklaması

Denizli İl Müftü Sayın Veysel ÇAKI, Denizli'de yaşanan olayla ilgili haber sitemize özel açıklamalarda bulundu.

Müftü Veysel Çakı'dan Basın Açıklaması

Denizli İl Müftü Sayın Veysel ÇAKI, Denizli'de yaşanan olayla ilgili haber sitemize özel açıklamalarda bulundu.

29 Eylül 2014 Pazartesi 02:38
Müftü Veysel Çakı'dan Basın Açıklaması
Erdi KARADENİZ / ANKARA / DİNİHABERLER.COM

Denizli'de görev yapan 50 yaşındaki imam Z.H., İl Müftülüğü binası önünde üzerine benzin döküp, kendini yakmak istedi. Denizli’nin Çal ilçesindeki Hatipoğlu Camisi imamı Ziya Hayta, görev yaptığı camiden başka bir camiye gönderilmesine isyan etti. Kendisinin Türkiye’deki sayılı imamlardan biri olduğunu belirten Ziya Hayta ailesine kendisini Denizli İl Müftülüğü önünde yakacağını söyledi. Bunun üzerine imam Ziya Hayta’nın kızı il müftülüğü önünde beklemeye başladı. Bu sırada sık sık telefonla babasına ulaşmaya çalışan kızı çaresiz şekilde beklemeye devam etti. Sonra yaya olarak elinde benzin bidonu ile müftülüğe gelen imam Ziya Hayta, eşi ve kızının tüm çabalarına rağmen benzini başından aşağı döktü. Başından aşağı benzini döktükten sonra eline çakmağı alan imama kızı engel oldu. Kızının gözyaşlarıyla engel olmaya çalıştığı imama çevredekiler müdahale etti. Çevreden bir vatandaş damacana suyu imamın başından aşağı dökerek benzinin etkisini önlemeye çalıştı. Gazetecilerin de müdahale ederek elinden çakmağı aldığı imam bir süre sonra başının havluyla silinmesiyle kendine geldi. Bu sırada Denizli İl Müftüsü Veysel Çakı aracıyla gelerek imamın yaptığına aldırmadan müftülük binasına girdi.


Haber sitemiz olayı duyar duymaz Denizli İl Müftüsü Veysel Çakı'yı aradı. Merkez Valiliğine tayin olması nedeniyle, İl Müftüsü Veysel ÇAKI ve beraberindeki heyet veda ziyaretine gittiğini tarafımıza bildirildi. Bir kaç defa aramamıza rağmen müftü bey'e ulaşamadık.

Habercilik gereği bu ve buna benzer bütün hadiselerde mutlaka yetkili bir amirin açıklama yapmasından sonra haberleri okurlarımızla paylaşırız. Neticede de Denizli İl Müftüsü Veysel Çakı'yı aramamıza rağmen ulaşamadık.

Bu tür haberlerin başka basından çıkması başka bir anlam taşırken Dinihaberler.com da çıkması bam başka bir anlam taşıyor. Dinihaberler.com'u yerel ve ulusal baz da onbinlerce okurun takip etmesi ve ayrıca tüm Diyanet camiasının eli ve ayağı olması.

İşte Denizli İl Müftüsü Veysel Çakı'nın haber sitemize yapmış olduğu basın açıklaması..

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Geçici 7. maddesi gereğince, Cami görevlilerinden görev yaptığı camide yirmi beş yılını dolduranların yer değişiklikleri aynı yönetmeliğin 19/4. Maddesi gereğince gerçekleştirilmiştir.

Bulunduğu camide yirmi beş yılını dolduran 87 personelin mağduriyete uğramamaları için İlimiz Müftülüğünce oluşturulan komisyon tarafından alınan karar uygulamaya geçirilmiştir.


Müftü Çakı, konuşmasına şöyle devam ett.

"Kendini yakmaya çalişan görevli arkadaşımız önceden basını bilgilendirerek planlayarak bu işi gerçekleştirmiştir. Ben ve Müftü yardımcılarım ilimize yeni atanan sayın valimizi ziyarete gitmiştik.Telefonla olaydan haberder edildik.

Müftülüğün önüne geldiğimizde görevlimiz basına açıklamada bulunuyordu.
Nahoş bir olaya meydan vermemek için müftülüğe girip emniyete haber verilmesini istedim. 25 yıl aynı yerde görev yapmış ve rotasyona tabi 87 arkadaşımızdan biridir. Çal ilçe müftülüğümüzün teklifi doğrultusunda işlem tesis edilmiştir. Bir devlet görevlisi idarenın yanlış yaptığına kani olursa idare mahkemesine baş vurabilir.  Ama müftülüğün önündeki bu eylem bir din görevlisine yakışmamıştır. Olayı yorumlayıp ileri geri yazanlar unutmamalıdır ki, o büyük mahkeme de her kelimemizin hesabını vereceğiz. Hele bu kul hakkıysa. Basının önünde durup da nahoş olaya çanak mı tutsaydık. Herkes Kur'an-ı ve sahih sünnet-i kendine ölçü yaparsa bu tür hatalara düşmeyiz"
dedi.

Denizli il müftüsü Veysel Çakı ve Mersin İl Müftüsü Ali Melek hatta ve hatta 81 il müftüsü ile 957 ilçe müftüsü
şunu demek istediler.... LÜTFEN TIKLAYINIZSon Güncelleme: 27.03.2016 15:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
beyzade 2014-09-29 02:41:35

siz ancak bu dilden anlarsınız

Avatar
Sor 2014-09-29 08:32:59

Yönetmelikler hazırlanırken, il müftülükleri, ilçe müftülüklerinin ve görevlilerle anketler yapılarak görüş alınır ,yoksa biz yaptık oldu anlayışından vaz geçmeliyiz, vaizlerde de aynısı yapıldı ama uygulanmadı, sadece şeflere uygulanabildi onlarda az oldukları için kamuoyu oluşturamadılar ......inşallah düzelecek

Avatar
yunus 2014-09-29 09:47:56

bence diyanet derhal kapatılmalıdır.din hizmetleri dogrudan bakanlığa baglanmalıdır.

Avatar
muammer a..... 2014-09-29 12:23:30

benim yorum nerede. niye yayınlamdı hakarette yok am.

Avatar
adalet 2014-09-29 13:08:40

Sayın denizli müftüsü din gorevlimizi suçlarken birazda kendinizde arayın kabahati 25 yıl merkezde görev yapan bir imamı hangi düşünceye hizmet bu ki bu yaştan sonra köye verdiniz bu arkadaşı o da elbette bu yola girmiş sesini duyurmak için siz adaletsiz müftüler adil olursanız bu olaylar olmaz

Avatar
abdulvahap yıldız 2014-09-29 20:56:19

bir imam neresi olursa olsun yeterki hizmet edeyim düşüncesinde olmalı. bence bırakın böyleleri kendileri yaksın yoksa binlerce insanın yanmasına sebep olur. çok ciddiyim. Yer beğenmeyen insan ne imamlık yapar ne şükreder nede hizmet eder.

Avatar
vaiz abdullah 2014-09-29 23:26:16

Hale bak nahoş bi hadise olmasın diye müdahale etmemiş müftü bey.sen niçin idarecisin personelinden korktunmu o zaman görevinin hakkını vermiyorsun demektir.çünkü bu arkadaş üç defa dilekçe verdim diyor adamı kaale almadınız biz yaptık oldu dediniz.Kur anı sünneti ölçü almaktan bahsediyorsunuz.siz müftübey başta olmak üzere diyanetteki bütün idareciler ölçünüz kur an ve sünnetmi,makam veya mevkimii.haa şunuda diyeyim bu diyanetteki idareciler niye emekli olmaz hepsinin yaşı 50 nin üzerinde görev süreleride 35 yılın üzerinde.bi düşünelim bunu.