Tehdit altındaki imama koruma

Lojman boşaltması için tehdit edilen Uncular camii imamı olayında gelişmeler var.

Tehdit altındaki imama koruma

Lojman boşaltması için tehdit edilen Uncular camii imamı olayında gelişmeler var.

03 Ekim 2014 Cuma 00:34
Tehdit altındaki imama koruma
Daha önceleri fakir ailelere günlük sıcak yemek dağıtma konusundaki başarıları ile Kahramanmaraş gündeminde  yer bulan Saçaklı zade vakfı yöneticileri bu defa da Uncular camii İmamını tehdit ettikleri iddiasıyla Kahramanmaraş gündemine bomba gibi düştüler.

Diyanet'e teslim etmedikleri Abdülhamit Han camii için yerel basında haber konusu olan söz konusu vakfın yöneticileri, bu defada yöneticilerden birinin Uncular camiinde görevinin sona ermesiyle, bu camiye atanan yeni Hoca’da normal olarak lojmana oturdu.

İddialara göre bir müddet sonra imam’dan lojmanı boşaltması istendi. Lojmanın boşaltılmaması üzerine tehdit edildiğini belirten İmam Hamza Demir polisten yardım istedi.

Can güvenliği nedeniyle polisten yardım isteyen Hamza Demir’e istediği her zaman için koruma verilebileceği söylendi.
İşte İmam Hamza Demir’in iddiaları:

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA / KAHRAMANMARAŞ

14 Kasım 2011 Tarihinde Dulkadiroğlu İlçesi Merkez Uncular Camii’ne İmam-Hatip olarak atandım. Atama yazısı ektedir. Camii müştemilatı içindeki İmam- Hatip lojmanında kalıyorum. Ancak; Saçaklı Zade Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Ali DEMİRDÖVEN ve Başkan Yardımcısı Ömer Faruk ŞİRİKÇİ, mülkiyet ve hiçbir kullanım hakkı kendilerinde olmayan Camii Lojmanından beni zorla çıkarmak istediler. Bununla ilgili noterden çekmiş oldukları ihtarnamede,  beni işgalcilikle suçlayarak lojmanda oturmuş olduğum sürenin kira bedelini istemektedirler. Şayet lojmandan çıkmazsam her türlü yola başvurarak çıkarılacağımı belirtmektedirler. Kendilerine yazmış olduğum 10.09.2012 tarihli cevabi yazım ektedir.

Daha sonra Ömer Faruk ŞİRİKÇİ, Ali Demir DÖVEN’in yönlendirdiğini düşündüğüm kişiler, bağlı bulunduğum Kahramanmaraş İl Müftülüğü’ne şantaj ve tehdit içerikli dilekçeler vermeye devam ettiler. Bu tehdit içerikli dilekçeler Kahramanmaraş İl Müftülüğü’nde kayıtlıdır. Dosyadadır. Müftülük Personel Müdürü Mustafa SAYLAK beni odasına çağırarak yazıları sözlü tebliğ etti. Tebliğ ettiği dilekçede; “Eğer Müftülük olarak Hamza DEMİR’i lojmandan çıkarmazsanız biz onu zorla çıkarmasını biliriz…” İfadelerini okudu.

24.09.2014 tarihinde, saat 15:30’da Dulkadiroğlu Müftülüğü’ne vekaleten bakan İl Müftü Yardımcısı Hüseyin ÇALIŞKAN beni odasına çağırarak Mustafa UNCU adıyla  verilmiş dilekçeleri gösterdi ve bir tanesini yüzüme okudu. Sözlü olarak tebliği ettiğini söyledi. Ancak tebliğ yazısını istedim. Fakat vermekten imtina etti. Söz konusu dilekçeden şunları okudu;  “Mustafa UNCU’nun dilekçe verdiğini, söz konusu dilekçesinde, camii lojmanından çıkmam gerektiğini, lojmana kendisinin oturacağını söylemektedir. Şayet çıkmazsam, çıkarmak için her yola başvurarak zorla çıkaracaklarını” söylemektedir.

25.09.2014 saat 16:52-  17:20 saat’leri arasında, adının Mustafa UNCU olduğunu söyleyen bir şahıs beni (0534 760 21 92)nolu BİMSEL Operatörüne kayıtlı telefonumu, (0543 697 30 14) numaralı telefonundan 4 defa arayarak rahatsız etti ve şunları söyledi:

“Ben Mustafa UNCU. Sana mesaj çektim okumadın mı? Dedi. Ben, hayır dedim. Uncular Cami Lojmanından çıkacaksın. Çıkmazsan ben çıkarmasını bilirim. Görüşelim seninle dedi.  Ben de olur dedim. Ancak, bu gün müsait değilim yarın çarşıda buluşalım dedim. Kendisi ise; Çarşıda benim işim olmaz ben seni ararım nereye gel dersem oraya geleceksin anladın mı? Dedi. Ben ise; Kervan pastanesinde buluşalım ve konuşalım dedim. O ise, sen beni duymadın galiba. Ben seni yarın ararım. Ben nereye istersem, sen oraya geleceksin anladın mı?” Dedi. Beni zorla kendi istediği yere getirmek istedi. Tehdit etti. 155 polis imdat telefonunu aradım. Durumu anlattım.

Mustafa UNCU adlı şahsın psikolojik sorunları olduğu söylenmektedir. Uncular Camii lojmanı ve müştemilatını Saçaklı Zade Vakfı kullanmak istemektedir. Bu nedenle beni cami lojmanından haksız hukuksuz olarak çıkarmak istemektedirler. Dolayısıyla Mustafa Uncu adlı şahsı, Ömer Faruk ŞİRİKÇİ benim üzerime göndermektedirler. Beni tehdit ettirmektedirler.                                                                                        


SONUÇ:

1.      Noterden ihtarname çekerek beni işgalcilikle suçlayan ve tehdit eden Saçaklı Zade Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Ali DEMİRDÖVEN ve Başkan Yardımcısı Ömer Faruk ŞİRİKÇİ’den şikâyetçiyim.

2.      Dilekçeleriyle ve Telefonda sözlü olarak beni tehdit ederek ve şantaj yaparak,mülkiyeti ve kullanım hakkı kendilerine ait olmayan cami Lojmanından beni çıkarmak isteyen Mustafa UNCU ’dan  şikayetçiyim .

3.      Kahramanmaraş İl Müftülüğü evrak kayıt defterlerinde benim hakkımda verilen tehdit içerikli dilekçelerin Derceste edilmesini istiyorum. Mustafa UNCU’yu bana kışkırtan Ali DEMİRDÖVEN ve Ömer Faruk ŞİRİKÇİ’nin bana karşı hasmane tutumlarından kaygılanıyorum. Can güvenliğim tehlikededir. Koruma talep ediyorum. 26.09.2014

                                                                                                                           
Hamza DEMİR                                                                                                                                                                
Uncular Camii İmam- Hatibi

EKLER

 
1.      Kahramanmaraş İl Müftülüğü Atama Yazısı

2.      Kahramanmaraş 2. Noterliği ihtar yazısı

3.      10.09.2012 Saçaklı Zade Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı Başkanlığına cevabi yazı

4.      Kahramanmaraş’ta bugün gazetesi Fahri KURT’un 26.09.2014 tarihli (Tehdit altındaki İmam) başlıklı makalesi.


Son Güncelleme: 27.03.2016 14:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cemeat 2014-10-03 08:51:43

imamlarda devletin memuru lojmanda kalacak diye bir kayıt yok ev tutsunlar olmadı başka gere gitsin mesele bu kadar basit.

Avatar
imam67 2014-10-03 14:26:15

ben lojmanda oturmuyorum .2250maasim var kırada oturuyorum lojmanda oturanın ne fafkı var.helal olsun bu cemaata.başkanından daire mbaşkanlarına imamından müftüsüne varıncaya kadar beleş allaha bunun hesabı nasıl verilecek,lojmanda oturan fatihayı farklımı okuyor...

Avatar
halktan 2014-10-03 14:46:22

cemaat denen mal adam sen o içi boş olan beyincigini vücudunda agırlık olsun diyemi taşıyorsun ulan sen gibi nerde cemaat varsa rabbim imamlarımız korusun

Avatar
haydar 2014-10-08 09:00:55

şu kepazeliğe bir bakınız.saçaklızade beşbin kişiye yemek dağıttığını söylüyor bir imamı da lojman attırmak için tehdit ettiriyor.ömer faruk şirikçi maraş ın pareleli olmuş devletin haberi yok...kimin parası iletrilyonluk vakıf sahibi olmuş ömer faruk şirikçi? bu işi nasıl başarmış.maraş a heykeli dikilecek bir adam gerçekten.herkes susuyor...devlet kim bu şehirde belli değil