Büyük buluşma Çorlu Fatih Camii'nde gerçekleşti

Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle 19 Ekim Pazar günü Çorlu Müftülük personeli ve Camii görevlileri “Cami ve Gençlik” teması altında büyük bir coşkuyla Fatih Camii’nde gençlerle düzenlenen programda buluştu.

Büyük buluşma Çorlu Fatih Camii'nde gerçekleşti

Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle 19 Ekim Pazar günü Çorlu Müftülük personeli ve Camii görevlileri “Cami ve Gençlik” teması altında büyük bir coşkuyla Fatih Camii’nde gençlerle düzenlenen programda buluştu.

19 Ekim 2014 Pazar 23:30
Büyük buluşma Çorlu Fatih Camii'nde gerçekleşti
Çorlu Merkez Camii görevlileri ve İmam Hatip Lisesi Öğrencileri tarafından Kur’ an-ı Kerim tilaveti ve ilahiler eşliğinde program başladı.

Programa Tekirdağ Milletvekili Bülent BELEN, Çorlu İlçe Müftüsü Adem GÜLMEK, Şube Müdürü Mehmet BİCAN, İlçe Vaizi Mehmet BAĞCI ve Camii görevlileri katıldı.

Şube Müdürü Mehmet BİCAN yaptığı konuşmada: “Edirne’de dünyaya gelen, İstanbul’umuzu fetheden,bu Camimizi bize hediye eden Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerine, Camilerimizde görev yapan Din Gönüllülerimize ve namaz kılan cemaatimize, Gözümüzün nuru, gönlümüzün süruru Çorlu Fatih Camii’nde buluştuğumuz gençlerimize selam olsun. Bu sene ‘Cami ve Gençlik ‘teması işlenmektedir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v): ’İhtiyarlık gelmeden gençliğin kıymetini bilin ‘buyuruyor.Gençlik, hayatın en kıymetli sermayesidir.Gençlik dönemini iyi yönetenler,yaşlandıklarında hayatlarını mutlu ve huzurlu yaşarlar.Gençlik milletin en değerli  varlığı ve geleceğidir.Ahlaklı yetişen gençlik, yarının iyi anne ve babalarını meydana getirecektir” dedi.

İlçe Müftüsğ Adem GÜLMEK  Yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Kubbeler Sizi Özledi Gençler!”“Cami ve Gençler arasında yeniden bir köprü kurmaya çalışacağız.”Değerli gençler! Bu yıl Cami ve Gençlik başlığı altında “Geç Kalma, Genç Gel”, “Cami Gençlerle Daha Güzel”, “Gençler Mihrab Sizi Özledi”, “Gençler Kubbeler Sizi Özledi”, “Gençler Camiler Sizsiz Çok Issız” gibi başlıklarla cami ile gençlik arasında, yeniden bir köprü kurmaya çalışacağız inşallah.
“Camileri, gençlerin anlam arayışına cevap veren bir mekan olarak tasarlamak zorundayız.”
Gençlerimizin anlam arayışına cevap veren, bir mekan olarak yeniden tasarlamaya çalışacağız. Bu haftayla asıl amacımız, camileri gençlerin daha rahat ulaşımını, camilere gelmesini sağlayacak şekilde yeniden gözden geçirmektir.“Gençlere hitap edebilecek yeni bir iletişim dilini camide inşa edebilmeyi hedefliyoruz.” camilerde görev yapan arkadaşlarımızın, din gönüllülerimizin gençlerle doğru ilişki kurabilecek yeni bir dil inşa etmelerine yardımcı olmak. “Camileri, mazi ile istikbali, genç ile yaşlıyı aynı safta birleştiren mekanlar olarak düşünmeliyiz.” cami cemaatini gençlerin gelip gidebileceği, gençlerle doğru iletişim kurabilecek bir bilgiye, donanıma sahip kılmaya çalışmak. Her şeyden önce bugün camilerimizin daha çok orta yaş üzeri büyüklerimize hitap eden bir mekan haline gelmesi üzüntü vericidir. Onların kendilerini camilerin sahibi gibi görmesi, gelen gençleri ve kadınları, misafir gibi görmesi doğru değildir. Bu durumu değiştirmemiz lazım. Hepimiz, her şeyden önce camiler Allah’ın evleridir. Hep beraber maziyi ve istikbali birleştiren, gençleri ve yaşlıları aynı safta buluşturan bir mekan olarak yeniden düşünmeliyiz. “Camiler yalnızca ahiret kelamının konuşulduğu mekan değildir. Gençler camiye gelin ve birlikte anlamlı ve faydalı olmak kaydıyla dünyalık kelamı birlikte konuşalım.” Siz değeri gençlere çağrıda bulunuyorum. Camiye gelin ve birlikte dünya kelamı konuşalım. Yeter ki, kelamımız güzel, hoş, anlamlı ve faydalı olsun. Onun için cami sadece ahiret kelamının konuşulduğu yer değildir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) camiyi aynı zamanda dünya kelamının konuşulduğu yer haline getirmiş ve hoş, güzel, doğru ve anlamlı olmak kaydıyla her türlü kelamın konuşulduğu bir yerdir camiler. “Gençlere çağrı: Caminin hayatın merkezine taşınmasında öncü olun.”
Bu çabalarımıza lütfen siz bizzat öncülük yapınız. Gelin camilerin yeni konseptini birlikte konuşalım, birlikte değerlendirelim. Nasıl bir cami istediğinizi bizimle paylaşın. Camilerimiz sizin isteklerini dikkate alarak, nasıl bir dil, nasıl bir iletişim kurulması gerektiği konusunda siz bize öncülük yapınız. “Gençlik hayatın, cami de şehrin kalbidir”
Cami, gençlere huzur ve emniyet ifade eder.  Gençlik, kendini beğenme, varlığıyla gurur duyma dönemidir. Cami, ona alnını secdeye koyarak, tevazuyu öğrenme imkanı sunar. Gençlik nefsani isteklerin coştuğu dönemdir. Cami, onu süfli iştahlardan, ulvi gayelere yükselme fırsatı verir. Gençlik, gelgitler dönemidir. Cami, ona ilim, irfan yolunda rehberlik ederek, istikrar sağlar. Gençlik, tüketim hırsının ve maddiyat düşkünlüğünün arttığı dönemdir. Cami, ona maneviyatı, varlığıyla hayır üretiminin tadını yaşatır. Gençlik, çalkantı ve fırtına dönemidir. Cami, açılan ilahi bir kucak, sığınaktır. Gençlik dağınık ve taşkınlık demektir. Cami, onu sağlıklı bir mecraya sokar, ona aynı zamanda merhamet odaklı bir hedef sunar. Gençlik, akran ihtiyacının ve arkadaş tesirinin zirvede olduğu dönemdir. Cami, ona iyi arkadaşlıklar, sıcak ve samimi etkileşimler kurar. Gençlik hayatın kalbidir, camiler de şehirlerin kalbi. Gençlik kendini tanıma dönemidir. Cami, kendini bulma mekanıdır. Gençlik sosyal hayatın en yoğun yaşandığı yıllardır. Cami, sosyal bütünleşmenin, kardeşliğin yaşandığı mekanlardır. Gençlik özgürlük zamanıdır. Cami, yaratıcımıza kul olmakla yaşanan gerçek özgürlüğün tanıda vardırır. Gençlik hayatta gaye edinme dönemidir. Cami, hedef veren, aynı gaye etrafında bizleri toplayan mekânımızdır”
diyerek sözlerine son verdi.
 
Sonra Öğle namazı için Camii Görevlileri tarafından okunan  çifte ezanın ardından, Öğle Namazı Cemaatle kılındı ve dua edildi.

Hizmette 25 yılını dolduran Cuma Mescidi Mustafa SUBAŞI’na plaketlerini Tekirdağ Milletvekili Bülent BELEN verdi.

Selimiye Camii Müezzin Kayyımı Mesut ELİUZ’a Kur’an Kurslarına güzel katkılarından dolayı Müftü Adem GÜLMEK plaket verdi.  

Gençlerin sorun, öneri ve projelerini de dinleyen Müftümüz Adem GÜLMEK, programın sonunda gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Program sonunda pilav ikram edildi.

Son Güncelleme: 27.03.2016 15:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.