Cami ve Gençlik

Safranbolu İlçe Müftüsü İlyas YILMAZTÜRK'den ''Cami ve Gençlik''

Cami ve Gençlik

Safranbolu İlçe Müftüsü İlyas YILMAZTÜRK'den ''Cami ve Gençlik''

15 Ekim 2014 Çarşamba 22:31
Cami ve Gençlik
Ülkemizde seksenli yıllardan bu güne ekim ayının ilk haftası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmakta, çeşitli etkinlikler yapılmakta; bu vesileyle camilerin ve din görevlilerimizin üstlenmiş olduğu manevi misyona dikkat çekilmekte, insan-mabet birlikteliği bir kez daha vurgulanmaktadır.
               
Camiler, toplumun manevi sığınaklarıdır. Allah adına inşa edilmiş ilk evin (Kâbe) şubeleridir. İbadetin, sevginin, kardeşliğin, birliğin, dostluğun, cömertliğin, adamlığın, bilincin öğrenildiği; aynı zamanda bütün bu hususların pratikte tatbik edildiği kutsal mekânlardır.
               
Mabet geleneğinin kökeni ilk insana dayanır. Camiler asrı saadetten başlayarak 14 asırdır bütün İslam diyarlarında Müslümanların ilim, istişare, ibadet mekânı olmuştur.
               
Allah’ın zikredildiği, Müslümanların şarj olduğu mescitler, manevi bir atmosfere sahiptir.
               
Camiler toplumlara temiz kalp pompalayan mekânlardır. İslam'ın görünür yüzleridir.
               
İslam medeniyeti cami merkezli bir medeniyettir. Cami ve mescitlerde adeta yüce yaratıcıya ferdi ve toplu dilekçeler sunulur. Aminlerle o dilekçelerin altlarına imzalar atılır. Sevinçler paylaşılır, dostluk ve arkadaşlıkların temeli camilerde atılır. Camiler Müslümanların ortak evidir. Aynı zamanda camiler ortak kalptir. O kalpte hayat varsa Müslümanlarda hayat vardır.
               
Camiden çıkan cemaat topluma kazandırılan taze kandır. cami kubbesi altında omuz omuza ibadet edenler gök kubbe altında da omuz omuza kardeşçe yaşamayı, kenetlenmeyi öğrenirler.
               
Camiler maddi ve manevi protokol kurallarının olmadığı tek mekânlardır. Köylerin, şehirlerin İslami kimliğidir camiler.
               
Camiler eğitim, kültür, sosyal dayanışma müesseseleridir. Camiler mihrabıyla mabed, minber ve kürsüsüyle birer mekteptir. Aynı zamanda yaygın eğitimin en önemli müesseseleredir.
               
Cami cemaatleri cennet kafileleridir.
               
Camilerin imarında milletimiz gerekli hassasiyeti titizlikle göstermiş ve göstermektedir. Köylerimizi kentlerimizi süsleyen birbirinde güzel camileri hayırsever insanlarımız birbirleriyle yarışırcasına inşa etmişlerdir. Ancak camilerin imarı yanında ihyası da önemlidir.
               
Camiler tevhit mabetleridir. Tevhit olmadan 'vahdet' olmayacağı bilinci en güzel camilerde oluşur. Cami cemaatinde bereket vardır. Cemaatle kılınan namazın sevabının yirmi yedi derece fazla olmasında sayısız hikmetler vardır.
               
Yeni nesiller İslami kimliklerini ancak camilerde sağlıklı inşa edebilirler.
               
Bilindiği gibi toplumların umutları gençlerdir. Gençleri şehirlerin kalpleriyle buluşturmak hidrojenle oksijeni buluşturmak gibidir. Gençlerin heyecan ve dinamizmi ile camilerin çehresi değişecek, istikbal daha aydınlık olacaktır.
               
Her şey vaktinde güzeldir. İbadet gençken yapılırsa gence istikamet çizer, genci muhafaza eder. Gence kimlik ve kişilik kazandırır.
               
Bütün Müslümanların yolu elbet bir gün camiden geçecektir. Geç kalmamak esastır. Yatay gelmeden dikey gelmeye, omuzlarda gelmeden yürüyerek gelmeye özen göstermeli, huzuru, tatmini yanlış yerlerde zararlı alışkanlıklarda, günahlarda aramamalı  “Hayye alel felah” “ haydi kurtuluşa!” çağrısına kadın-erkek, genç-ihtiyar hep birlikte kulak vermeli
               
Bu duygularla “Camiler Haftası”nın âlemi İslam için hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyor, özellikle gençlerimize sevgilerimizi sunuyorum.
               
Allaha Emanet Olunuz!

Son Güncelleme: 27.03.2016 15:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.