Çiğli Müftülüğü 2014 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri

Çiğli Müftülüğü, Camiler ve Din Görevlileri Haftası Münasebetiyle,”Kaybolan Nesil” adlı bir tiyatro gösterimi düzenledi.

Çiğli Müftülüğü 2014 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri

Çiğli Müftülüğü, Camiler ve Din Görevlileri Haftası Münasebetiyle,”Kaybolan Nesil” adlı bir tiyatro gösterimi düzenledi.

23 Ekim 2014 Perşembe 21:48
Çiğli Müftülüğü 2014 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri
1.ÇİĞLİ MÜFTÜLÜĞÜ,CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MÜNASABETİYLE TİYATRO DÜZENLEDİ.

Çiğli Müftülüğü ,Camiler ve Din Görevlileri Haftası Münasebetiyle,”Kaybolan Nesil” adlı bir tiyatro gösterimi düzenledi.

15 Ekim  Çarşamba günü  saat 20:30 da, Çiğli Belediye Konferans Salonunda düzenlenen Programa, Çiğli Müftümüz A.HamdiBAŞPINAR’ın yanı sıra Çiğli Daire Amirleri,Siyasi Parti temsilcileri,tüm personel ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Sunumunu İmam-hatip Hüseyin SEREZLİ’nin yaptığı Program,saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Ardından İstasyonaltı Camii İmam-Hatibi Şaban BİDAR’ Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu ve Diyanet İşleri Başkanlığının hazırlamış olduğu Sinevizyon gösterimi yapıldı.

Daha sonra Çiğli Müftüsü Ahmet Hamdi BAŞPINAR Günün anlam ve önemine binaen bir açış konuşması yaptı.
 
Programda daha sonra Kaybolan Nesil adlı tiyatro gösterimi sunuldu,tiyatro davetliler tarafından beğeniyle izlendi.


2.ÇİĞLİ MÜFTÜLÜĞÜ, CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MÜNASEBETİYLE KONFERANS DÜZENLEDİ.

Çiğli Müftülüğü 17 Ekim Cuma günü, Camiler ve Din Görevlileri Haftası Münasebetiyle, bir Konferans düzenledi.

17 Ekim Cuma günü saat 20:30 da, Çiğli Belediye Konferans Salonunda, Haseki Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Ali Rıza TEMEL ''Cami ve Gençlik ''adlı konferans verdi.
 
Çiğli Müftülüğü tarafından düzenlenen Programa, İl Müftü yardımcısı Muharrem GÜL, Çiğli Müftüsü A. Hamdi BAŞPINAR, Menemen İlçe Müftüsü İsa SOLMAZ, Çiğli Daire Amirleri, Siyasi Parti temsilcileri, tüm personel ve çok sayıda davetli katıldı.

Sunumunu Mevlana Camii İmam-hatibi Hüseyin SEREZLİ’ nin yaptığı Program, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Ardından İstasyon altı Camii İmam-Hatibi Şaban BİDAR, Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırlamış olduğu Sinevizyon gösterimi ve tüm Personelin görev ve görev yerlerini gösteren slayt izlendi. Ardından Çiğli Müftüsü  Ahmet Hamdi BAŞPINAR bir açış konuşması yaptı.
 
Daha sonra, Programın ana konuğu Haseki Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Ali Rıza TEMEL Camilerimizin ve Din Görevlilerimizin toplumdaki yeri ve öneminden bahseden konuşmasını yaptı.

Konuşmasında: ''Diyanet İşleri Başkanlığının iki önemli faaliyetinden biri Kutlu Doğum Haftası bir diğeri de Camiler ve Din Görevlileri Haftası, Türkiye sathında uygulanıyor. Bu faaliyetler bilgilendirmeye, bir araya gelmeye kaynaşmaya vesile oluyor.

Yer yüzünde ilk İbadethane Mekke’deki Kabe’dir. Bütün Camiler Kabe’nin şubeleridir. Mekke   Ümmül- Kura’dır  yani şehirlerin anasıdır Kabe de öyledir Camiler de Şehirlerin kalbidir nasıl ki vücutta kalp durduğunda hayat bitiyorsa, Camilerin kalbi atmadığı zaman da toplum ölmüş demektir.

Üç önemli Mescit vardır, Peygamber Efendimiz (sav) bir hadislerinde ''Sırf namaz kılmak için yola çıkıldığına değen üç Mescit vardır bunlar Mekke’deki Kabe, ikincisi Medine’deki Mescid-i Nebevi, üçüncüsü de Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksadır ''buyuruyor dedi. Ve konuşmasına şöyle devam etti

Zaten Kabe vardı Hz. İbrahim ve Hz.İsmail (AS) Onu yükseltmişlerdi. Hz Peygamber ise Medine’ye vardıklarında ilk iş ( mescidsiz hiçbir yerde bulunmadı)  Kuba’daKuba mescidini inşa etti, hemen biraz yakınında  Cuma Mescidi vardır orada da ilk Cuma Namazını kıldırdı, ondan sonra da bizzat kendisi de çalışarak kerpiç taşıyarak aşk ve şevkle ''Ey Allah’ım gerçek hayat ahiret hayatıdır sen Ensar ve Muhacire yardım eyle'' diyerek Mescid-i Nebevi’yi inşa ettiler.

O Mescid ( Mescit-i Nebevi) bir Üniversite idi Ashabı Suffe orada yatıyorlar orada ders görüyorlardı,
O Mescid Bir Parlamento idi memleket meseleleri orada görüşülürdü,
O Mescid Mahkemeydi tüm davalar orada görüşülürdü,
O Mescid Beytülmal idi yardımlar orada dağıtılırdı,
O Mescid Hastane idi savaşlarda yaralananlar orada tedavi edilirdi,
O Mescid  Nikah salonuydu nikahlar orada kıyılırdı
  
Peygamber Efendimiz (sav) bir hadislerinde  ''Yer yüzü benim için Mescidkılındı''buyuruyor. Diğer dinler ibadetlerini ibadethanelerinde yaparlar biz Müslümanlar ise  ibadetlerimizi Camide de yaparız Namazlarımızı temiz olduktan sonra her yerde de kılarız, yine Peygamber Efendimiz bir hadislerinde ''Nasıl ki biz gökyüzüne baktığımızda yıldızları görüyorsak meleklerde gökyüzünden baktıklarında yeryüzündeki Camileri yıldız olarak görürler''buyuruyor. Yıldızlar nasıl ki gökyüzünü aydınlatıyorsa Camiler de yeryüzünü aydınlatır dedi, 
 
Konuşmasının sonunda ; Geç gelmeyelim Genç gelelim iyi bir nesil yetiştirmek için çocuklarımızı ve gençlerimizi camiye getirelim bunun için etkinlikler faaliyetler yapalım Camileri  sevdirelim dedi ve konuşmasına son verdi.
  
Programın sonunda İl Müftü Yardımcısı Muharrem GÜL, konuşmacı Ali Rıza TEMEL'e ,Menemen Müftüsü İsa SOLMAZ'da Çiğli Müftüsü  Ahmet Hamdi BAŞPINAR'a  çiçek takdim etti.

Son Güncelleme: 27.03.2016 15:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.