Diyanet'ten gençlere tam yetki

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Diyanet İşleri Başkanı olarak bütün gençlere çağrıda bulunuyorum. Camiye gelin ve birlikte dünya kelamı konuşalım" dedi.

Diyanet'ten gençlere tam yetki

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Diyanet İşleri Başkanı olarak bütün gençlere çağrıda bulunuyorum. Camiye gelin ve birlikte dünya kelamı konuşalım" dedi.

13 Ekim 2014 Pazartesi 16:26
Diyanet'ten gençlere tam yetki
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Diyanet İşleri Başkanı olarak bütün gençlere çağrıda bulunuyorum. Camiye gelin ve birlikte dünya kelamı konuşalım" dedi. ANKARA Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Diyanet İşleri Başkanı olarak bütün gençlere çağrıda bulunuyorum. Camiye gelin ve birlikte dünya kelamı konuşalım. Yeter ki kelamımız güzel olsun, yeter ki kelamımız hoş olsun, yeter ki kelamımız anlamlı ve faydalı olsun" dedi.

Bu yıl "Cami ve Gençlik" teması işlenecek olan "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" açılışı, Kocatepe Camisi'nin avlusunda gerçekleştirildi.

Açılışa, Görmez'in yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları, gençler ve vatandaşlar katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, Diyanet İşleri Başkanlığı Tasavvuf Müziği Korosu tarafından konser verildi ve kaside okundu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, açılışta yaptığı konuşmada, 2011'de "Cami ve Çocuk Buluşması", 2012'de "Cami ve Engelliler" ve 2013'te ise "Cami ve Kadın" temasıyla gerçekleştirilen "Camiler ve Din Görevlileri Haftası"nda, bu yıl ise "Cami ve Gençlik" temasının işleneceğini dile getirdi.

Görmez, bu kapsamda, "Geç Kalma Genç Gel", " Cami Gençlerle Daha Güzel", "Gençler Mihrap Sizi Özledi", "Gençler Kubbeler Sizi Özledi" ve "Gençler SizsizCami Çok Issız" gibi başlıklarla cami ve gençlik arasında yeniden bir köprü kurmaya çalışacaklarını aktardı.

Mehmet Görmez, "Asıl amacımız, niceliksel olarak sadece cami cemaatini çoğaltmak, sadece gençleri fiziksel olarak camiye davet etmek değildir. Biz bu hafta vesilesiyle yine üç büyük hizmet kusurumuzu gidermeye çalışacağız" ifadesini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle devam etti:

"Bunlardan birincisi camilerimizi gençliğin anlam arayışına cevap verebilen bir mekan olarak yeniden tasarlamaya çalışacağız. Öncelikle camilerimizi size hazır hale getirmek için bir kampanya başlatmayı düşünüyoruz. Bu hafta ile asıl amacımız, birinci amacımız, camileri, gençlerin daha rahat ulaşımını, camilere gelmesini sağlayacak şekilde yeniden gözden geçirmek. İkinci amacımız camide görev yapan arkadaşlarımızı, cami görevlilerimizi, din gönüllülerimizi gençlerle doğru ilişki kurabilecek yeni bir dil inşa etmelerine yardımcı olmak. Bunu da çok önemsiyoruz ve bunu da hizmet kusurumuz olarak değerlendiriyoruz. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak aslında genç bir kadroya sahibiz. Ama üzülerek belirteyim, kullandığımız dil genç değil. Gençler bugün farklı bir dil kullanıyorlar. İstiyoruz ki mihrapta, minberde, kürsüde görev yapan arkadaşlarımız da gençlerin gönül dünyasına hitap edebilecek yeni bir dil inşa edebilsinler. İkinci amacımız da budur."

"Yeni bir iletişim dilini camide inşa etmeyi hedefliyoruz"

Gençlik döneminin sorgulama çağı olduğunu belirten Görmez, "Gençlik dönemi aynı zamanda soruların ve sorgulamaların yaşandığı dönemdir. Fakat biz camide ne sorulara cevap veriyoruz ne de sorgulamalara muhatap oluyoruz. Onun için yeni bir dil, yeni bir diyalog, yeni bir iletişim dilini camide inşa etmek bu hafta ile hedeflediğimiz ikinci önemli gayedir" değerlendirmesinde bulundu.

Üçüncü olarak da cami cemaatinin, gençlerle doğru iletişim kurabilecek bir bilgi ve donanıma sahip olmalarını amaçladıklarını dile getiren Görmez, "Her şeyden önce bugün camilerimizin daha çok orta yaş üzeri büyüklerimize hitap eden bir mekan haline gelmesi üzüntü vericidir. Onların kendisini caminin sahibi gibi görmesi, gelen gençleri ve kadınları misafir gibi görmesi doğru değil. Bu durumu değiştirmemiz lazım" diye konuştu.

Her şeyden önce camilerin Allah'ın evleri olduğunu vurgulayan Görmez, buraların hep beraber maziyi ve istikbali birleştiren, gençleri ve yaşlıları aynı safta buluşturan bir mekan olarak yeniden düşünülmesi gerektiğini dile getirdi.

Mehmet Görmez, şunları kaydetti:

" Cami cemaatimizin gençlerle ilgili sık sık kullandıkları bir yanlış cümleyi buradan düzeltmek istiyorum. Camiye gelen gençler birbirlerine dönüp bir iki kelam etmeye başladığı zaman hemen bir büyüklerinden şöyle bir ikaz alırlar. 'Evlat camide dünya kelamı konuşulmaz'. Diyanet İşleri Başkanı olarak bütün gençlere çağrıda bulunuyorum. Camiye gelin ve birlikte dünya kelamı konuşalım. Yeter ki kelamımız güzel olsun, yeter ki kelamımız hoş olsun, yeter ki kelamımız anlamlı ve faydalı olsun. Onun içincami sadece ahiret kelamının konuşulduğu yer değil. Peygamber efendimiz camiyi aynı zamanda dünya kelamının da konuşulduğu mekan haline getirmiş. Hoş, güzel, doğru ve anlamlı olmak kaydıyla her türlü kelamın konuşulduğu bir mekandır camiler."

"Camilerimiz hayatın kıyısında kaldı"

Ömür ve hayat içerisinde şüphesiz en önemli dönemin gençlik dönemi olduğunu ifade eden Görmez, "Gençlik dönemi önemli olduğu kadar zor bir dönemdir. Bunalımlar, çatışmalar, yanılgılar, çelişkiler, kararsızlıklar, buhranlar, tutkular, idealizm, hız ve haz, hayaller, sürekli arayış, değişim, benlik, kişilik, kimlik bütün bunlar aynı zamanda gençliği ifade eden kelimeler ve kavramlar" ifadesini kullandı.

Görmez, "Kadim zamanlardan bu yana gençlerin bunların üstesinden gelmesini sağlayacak 3 büyük müessese vardı. Birisi ev, aile, birisi okul, medrese, üniversite, birisi de cami, mabet. Ancak üzülerek belirtmek isterim ki modern zamanlarda bu her 3 müessese de gücünü kaybetmeye başladı" dedi.

Sanal ortamların ve kitle iletişim araçlarının ailenin, popüler kültürün ise okul ve üniversitenin önüne geçmeye başladığını belirten Görmez, "Camilerimiz de hayatın kıyısında kaldı, kenarında kaldı, gençlerin anlam arayışına cevap verecek konumdan birazcık uzaklaştı" değerlendirmesinde bulundu.

Bütün bunlardan dolayı bugün başlattıkları kampanya ile camiyi yeniden gençliğin gündemine, hayatın merkezine ve şehrin kalbine taşımayı amaçladıklarını kaydeden Görmez, gençlere, bu çabalara öncülük etmeleri ve camilerin yeni konseptini birlikte oluşturma çağrısında bulundu.

Mehmet Görmez, "Amacımız, büyüklerin gölgesinde metazori bir ibadet değildir. Amacımız, gönüllü ve iradi bir ibadet hayatı. Peygamberimizin ifadesiyle neşeyi ve huzuru Rabbine ibadette bulan bir gençlik olmasıdır" diye konuştu.

"Gençler için en büyük tehlike anlam kaybıdır"

Görmez, "Gençler için en büyük tehlike anlam kaybıdır. Gençler için en büyük tehlike anlamsızlık girdabıdır. Gençler için en büyük tehlike hayatın anlamını, var oluşun gayesini kaybetmesidir. Oysa caminin varlık sebebi hayatın anlamını, var oluşun gayesini kazandırmaktır. Modern dünyanın, gençliği hiçliğe itmesi çağdaş dünyanın en büyük sorunudur" değerlendirmesinde bulundu.

Görmez, daha sonra "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telgrafının da okunduğu program, dua okunmasıyla sona erdi.

Mehmet Görmez, programın ardından Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarınca yapılan eserlerin bulunduğu sergiyi açtı.Son Güncelleme: 27.03.2016 15:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.