Erzincan Müftülüğü'nden Camiler Haftası faaliyetleri

Erzincan İl Müftüsü Ve Aile Dini Rehberlik Bürosundan KYK ve Anadolu İmam Hatip Liselerine Ziyaret.

Erzincan Müftülüğü'nden Camiler Haftası faaliyetleri

Erzincan İl Müftüsü Ve Aile Dini Rehberlik Bürosundan KYK ve Anadolu İmam Hatip Liselerine Ziyaret.

18 Ekim 2014 Cumartesi 09:01
Erzincan Müftülüğü'nden Camiler Haftası faaliyetleri
Camiler Haftası” münasebetiyle 15.10.2014 Tarihinde, Aile ve Dini Rehberlik Bürosu, Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü (KYK) kız öğrencilerine yönelik ADRB’den sorumlu İl Müftü Yardımcısı Dr.Mehmet Reşat Şavlı, ADRB Koordinatörü Emine Sağlam ve Büro görevlilerinden Gülen Tapanoğlu’nun da katılımlarıyla “Gençlik Ve İbadet Hayatı” konulu bir konferans düzenledi.

Konferansta konuşma yapan Müftü Yardımcısı Dr.Mehmet Reşat Şavlı,“İnsan hayatının ergenlikle orta yaş arasındaki dönemi olan gençlik, hiç şüphesiz, Yüce Allah’ın kullarına bahşettiği ömrün en önemli çağlarından biridir. Çünkü gençlik: Çalışkanlık, zindelik, cesaret, metanet, kuvvet ve enerji demektir.Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerimde “O ki, hanginizin daha güzel amel işleyeceğinizi sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır.” buyurarak, hayatın bir imtihan sebebi ve faydalı, hayırlı, en güzel faaliyetler alanı olduğunu vurgulamıştır. Bu ayeti kerime aynı zamanda hayatın en verimli dönemini teşkil eden gençlik yıllarının ne kadar önemli ve değerli olduğuna ve en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’de şu hadisi şerifinde dikkatimizi bu gerekçeye çekerek şöyle buyurmuşlardır: “Beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini biliniz: Ölüm gelmeden önce hayatın, hasta olmadan önce sağlığın, meşguliyetten önce boş vaktin, ihtiyarlamadan önce gençliğin, yoksulluğa düşmeden önce zenginliğin kıymetini biliniz.”
Gençliğin kıymetinin bilinmesi; iyi bir eğitim almak, iyi bir iş sahibi olmak, helalinden kazanmak, bütün görev ve sorumlulukları yerine getirmek, millî ve manevî değerlere sıkı sıkıya bağlı kalmak, her türlü kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak ve Allah’a karşı olan kulluk görevlerini yerine getirmekle olur. Böyle yapanlar gençliğinin değerini bilmiş ve onu iyi bir şekilde değerlendirmiş olur”
diyerek konuşmasını sürdürdü.

ADRB Koordinatörü ve İl Vaizi Emine Sağlam’da KYK Kız öğrencilerine yönelik yaptığı konuşmasında; “Peygamber Efendimiz (s.a.s.), gençliğinde ibadetlerini yerine getirenleri överek; onların kıyamet gününde: Allah'ın koruması altında olacağını müjdelemiştir. Ne mutlu, gençliğini hayırlı ve faydalı bir şekilde Rabbine ibadetle geçirenlere…Böylesine önemli ve değerli olan gençliğin kıymetini bütün gençler kendiliğinden idrak edemeyebilirler. Bu nedenle onlar, gençliğin büyük bir nimet olduğu bilinciyle yetiştirilmeli, gençliklerini en iyi bir şekilde değerlendirmeleri için bütün imkân ve fırsatlar onlara tanınmalı, onlara yardımcı olunmalı ve ellerinden tutulmalıdır. Bu hususta bütün kişi ve kurumlar üzerine düşeni en iyi şekilde yapmalıdır. Aksi takdirde gençlerimizin, hevâ ve heveslerinin peşine takılarak içki, uyuşturucu, kumar, fuhuş gibi bataklıklara saplanabilecekleri, sapık, batıl inanç, düşünce ve fikirlerin tuzağına düşebilecekleri, hayatlarının en güzel yıllarını görev ve sorumluluk anlayışından yoksun, millî ve manevî değerlere karşı kayıtsız ve ilgisiz kalarak heder edebilecekleri asla unutulmamalıdır.

Öyleyse Allah’ın bizlere lütfettiği sonsuz nimetlerden biri olan gençlik çağımızı hayırlı ve faydalı bir şekilde değerlendirelim, bu hususta yeni yetişen nesillere güzel örnek olalım ve gençlik yıllarımızı nasıl geçirdiğimizden dolayı Allah’a hesap vereceğimizi aklımızdan çıkartmayalım”
diyerek Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrencileri” ne yönelik “TEMİZ GEÇMİŞ, SAĞLAM GELECEK” adlı projenin de müjdesini verdi.

Konferansın bitiminde yurt müdürleri tarafından hazırlanan ikram misafirlere sunuldu, öğrenciler ADRB görevlilerine çeşitli sorular yönelttiler.
 
Anadolu İmam Hatip Liseleri’ne Ziyaret

“Camiler Haftası Etkinlikleri” kapsamında yürütülen faaliyetlerin devamında Anadolu İmam Hatip Liseleri vardı.

Buralarda da öğrenci ve öğretmenlere “Camiler Ve Din Görevlileri Haftası” konusunda mesajlar verildi. Haftanın anlam ve önemini anlatan sohbetler yapıldı. 19.10.2014 tarihinde yapılacak olan “Cami ve Gençlik” konferansına da eğitimci ve öğrenciler davet edildi, hediyeler verildi.

Anadolu İmam Hatip Liseleri öğrencilerine Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır “GENÇLİK VE ÖNEMİ” ne dair yaptığı konuşmasında; “Sevgili Gençler; Zamandan ibret alınız ki talihsizlerden olmayasınız. İki şeyin elden gitmeden, değerini anlamak zordur: Biri sağlık, öteki de gençliktir. (Hz. Ali) Gençlik tutulmaz elle, geçirme boş emelle demiş büyüklerimiz. Gençlikte günler kısa, yıllar uzun, yaşlılıkta ise, yıllar kısa, günler uzun olur. Ey genç, ey toy kişi, her ne kadar, senin varlığının ırmağı, kendini sana, saf duru ve lekesiz gibi gösterirse de aldanma... Bir kimse, kendi deresini nasıl temizleyebilir? İnsanın bilgisi, ancak Allah’ın ilminden feyiz alınca yararlı olur. Diyor Allah dostu nice büyüklerimiz. Gençlik, hayatın en kıymetli sermayesidir. Gençlik dönemini iyi yöneten ve yönlendirenler yaşlandıklarında hayatı huzurlu ve mutlu yaşarlar. Gençlik milletlerin en değerli varlığı ve geleceğidir. İyi yetişmiş gençlik, iyi bir gelecektir. Huzurlu aile ortamı, gençlerin bedenen, ruhen ve zihnen sağlıklı yetiştirilmelerini, gelecek kaygılarını aşmalarını sağlar. Gençlerin hayata hazırlanmasında ebeveynlerin, öğretmenlerin büyük sorumluluğu vardır. Tabi ki anne-baba ve eğitimciler de gençlere hoşgörülü davranmalı, onurlarını zedeleyecek tavırlarda bulunmamalıdırlar.
Gençler, Allah, peygamber ve insan sevgisi, hoşgörü, fedakârlık, sorumluluk gibi değerlerimize gereken kıymeti veriniz. İbadet bilinci ve alışkanlığı, sizlerin nefislerinize sahip olma ve kötü davranışlardan uzaklaşmanızı sağlar, hayatınızı disipline ederek huzur ve mutluluk verir” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Son Güncelleme: 27.03.2016 15:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.