Köln Fatih Camii'nde Camiler Haftası Programı

Almanya Köln DiTiB Düren Fatih Camii'nde Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle Cami Derneği ve Din Görevlisinin organizesiyle 19.10.2014 tarihinde “Genciz, Nefsimizi Yeniyoruz Sabah Namazına Gidiyoruz ” sloganıyla düzenlenen programa yoğun katılım oldu.

Köln Fatih Camii'nde Camiler Haftası Programı

Almanya Köln DiTiB Düren Fatih Camii'nde Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle Cami Derneği ve Din Görevlisinin organizesiyle 19.10.2014 tarihinde “Genciz, Nefsimizi Yeniyoruz Sabah Namazına Gidiyoruz ” sloganıyla düzenlenen programa yoğun katılım oldu.

21 Ekim 2014 Salı 10:42
Köln Fatih Camii'nde Camiler Haftası Programı
Program sabah namazından önce okunan Kur'anı Kerim ile başladı. Sabah namazından sonra DiTiB Düren Fatih Camii Din Görevlisi Musa SAYGıLı`nin öğrencileriyle beraber gerçekleştirdiği tesbihat ve Diyanet İşleri Başkanlığı Camiler ve Din Görevlileri Haftası Sinevizyonu programa katılanlar tarafından beğeni ile takip edildi.

Sinevizyonun ardından Hz. Peygamber ve Gençlik konulu bir sunum yapıldı. Din Görevlisi Musa SAYGıLı yaptığı konuşmada; ''Gençlerimizin İslamî, insanî ve evrensel değerlerle yetiştirilmesi, yarınlara güvenle bakmamızı, güçlü ve sağlam bir toplum olmamızı sağlayacaktır. Bu hususta başta anne babalar olmak üzere hepimize büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir. Saygılı, gençliğin büyük bir nimet olduğunu, Hz. Peygamber`in (sas.) İslam`ı gençlerin omuzlarında yükselttiğini belirterek şöyle devam etti. Efendimiz (sas), hicretle Medine’yi yurt edinince ilk iş olarak inşa ettiği mescidin bir bölümünü eğitim ve öğretim için tahsis etmiştir. Allah Rasulü, İslam akademisi diye nitelenebilecek bu Suffe mektebinde nice ilim sahibi gençler yetiştirmiştir. İlk müslümanların genç yaşta müslüman olduklarının altını çizen SAYGıLı, Hz. Ali 10, Zeyd b. Hârise 15, Abdullah b. Mes’ud ve Zübeyr b. Avvam 16, Talha b. Ubeydullah, Abdurrahman b. Avf, Erkam b. Ebi’l-Erkam ve Sa’d b. Ebî Vakkas 17, Mus’ab b. Umeyr 18-20, Abdullah b. Ömer 13, Câfer b. Ebî Tâlib 22, Osman b. Huveyris, Osman b. Affan, Ebû Ubeyde ve Hz. Ömer 25-31 arası yaşlarda Müslüman olmuşlardır dedi. Mus’ab. b. Umeyr (ra) genç yaşında muallim olarak Medine’ye gönderilmiş, Cafer b. Ebi Talib (ra) 25 yaşında Habeş Hicret kafilesinin başkanlığını yapmış, Enes b. Mâlik (ra): Genç yaşında Peygamberimizin (sas) hizmetine girmiş ve on sene Peygamberimize (sav) hizmet etmiş, usame b. Zeyd (ra) 19 yaşında orduya komutan tayin edilmiş Hz. Ömer (ra) ve Halid b. Velid (ra) gibi kumandanlar emrine verilerek Bizans üzerine gönderilmiş, Zeyd b. Sabit (ra) Kur’ân'ın hafızı olup daha sonra Kur’ân-ı Kerimin toplanıp kitap haline gelmesinde Heyet Başkanı olarak görev yapmıştır. Hz. Peygamber bu görevlendirmeleriyle topluma gençlere güvenin mesajını vermiştir. Gençlerin eğitimi ile ilgili de konuşan SAYGıLı, Hz. Peygamber'in Çocuk eğitiminde beş temel prensip üzerinde durmuş, onlara İman ve ibadet eğitimi, Kur``an-i Kerim öğretiminin yanında temel alışkanlıklar kazandırma ve temel gelişimlerini güçlendirme yönünden de eğitimlerine önem verildiğini ifade ederek gençlerin şahsiyet kazanmalarında yedi T nin önemli olduğunu ifade eden SAYGıLı bunların Yaratılış ve nimetlerden dolayı Rabbe Teşekkür, Tespit, Tercih,Teslim, Terbiye, Temsil ve Tebliğ'' olduğunu ifade etti.

İmam Musa SAYGILI devamında ; ''Saygılı gençlere de Peygamber (sav) Efendimizin ifadesiyle İhtiyarlıktan önce gençliğin önemini bilmelerini, Rasulullah (sav)`in Allah'a ibadet içinde yetişen gençlerin hiçbir gölgenin olmadığı Kıyamet gününde kendi arşının gölgesinde gölgeleneceklerini müjdeledigini, Yüce Allahın gençliğini Allah’a itaatle geçiren genci ve tövbe eden genci sevdiğini hatırlattı ve katılımlarından dolayı gençlere ve cemaata'' teşekkür etti.

Programın ardından hep beraber kahvaltı yapıldı. Dernek başkanı Atila BALıKÇı Cami Gençlerle Daha Güzel olduğunu bu sabah namazında daha iyi anladığımızı belirterek gençlerin özellikle sabah namazına gösterdikleri bu yoğun ilgiden memnun olduklarını belirterek gençleri her ay böyle kahvaltılı programlarla Camiyle ayrıca bulusturacaklarını söyledi.

Son Güncelleme: 27.03.2016 15:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
karaman 2014-10-21 17:13:29

bugünün küçükleri yarının büyükleri olan çocuklarımıza her şeyden önce eğitim ve öğretim olarak sahip çıkmalıyız...bu da islamiyeti öğretmek ve de öğrenmekle gerçekleşiyor.....bu güzel süreçte hepimize görevler düşüyor...bunu da hatırımızdan hiç çıkarmayalım bakalım...oldu mu kardeşimmmm.....