Nevşehir’de“Cami ve Gençlik” Konulu Konferans

Nevşehir’de Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle İl Müftülüğü tarafından bir çok etkinlik gerçekleştirildi.

Nevşehir’de“Cami ve Gençlik” Konulu Konferans

Nevşehir’de Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle İl Müftülüğü tarafından bir çok etkinlik gerçekleştirildi.

24 Ekim 2014 Cuma 00:02
Nevşehir’de“Cami ve Gençlik” Konulu Konferans
Camiler ve Din görevlileri haftası münasebetiyle Nevşehir İl Müftülüğünce Kapadokya Kültür MerkezindeKonferans düzenlendi.

Programa Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş,Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Seçen, İl Müftüsü Yakup Öztürk, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş, Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mustafa Kılıç, Kız İmam Hatip Lisesi Müdiresi Senem Aydoğan,  Din Görevlileri, Kur’an kursu Öğreticileri Müftülük Personeli, Aday din görevlisi ilahiyat, Anadolu İmam Hatip ve Kız İmam Hatip Lisesiöğrencileri katıldı.
 
İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Tilavetin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan “Cami ve Gençlik” konulu sinevizyon izlendi.
 
Programa konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş “Gençliğin Şekillenmesinde Caminin ve Din Görevlisinin Yeri ve Önemi” konulu konferansını verdi.
 
Prof. Dr. Ali Erbaş; “Cami, Allah’a ibadetlerin yapıldığı, ellerin açıldığı, duaların yapıldığı, gönüllerin Allah’a bağlandığı, birlik ve beraberliğin diz dize, omuz omuza en güzel şekilde yaşandığı mübarek mekândır, bir Mekteptir.    Bununla beraber cami aynı zamanda Kürsüsüyle, Mihrabıyla olduğu kadar, suffe misali yanındaki Medreseleriyle ilme, irfana, eğitim ve öğretime tarih boyunca hizmet etmiştir. Medeniyetimizin inşasında çok önemli bir yere sahiptir.

Değerli Din Gönüllüleri; Haftanızı tebrik ediyorum. “Allah katında değerinizi öğrenmek istiyorsanız sizi hangi işte istihdam ettiğine bakınız” demiş Ataullah İskender’i. Mesleğinizle onur duyabilirsiniz. Ama şükrünü etmek mecburiyetindesiniz”
dedi.
 
Bu yıl camiler ve din görevlileri haftası temasının “Cami ve Gençlik”olarak belirlendiğini aktaran İl Müftüsü Öztürk, cami ile gençler arasında iletişimi sağlamlaştırmak ve gençleri camiye özendirmek adına bir çokfaaliyetler gerçekleştirdiklerini söyledi.

İl Müftüsü Öztürk programa katılanlara ve salonu tıklım tıklım dolmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, tüm din görevlilerinin,Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutladı.
 
Müftü beyin konuşmasının ardından Kur’an Kursları Öğreticileri adına Çardak Köyü Kur’an Kursu Öğreticisi Meryem Pamuk Çakmaktepe ise kısa bir konuşma yaptı.
 
Konuşmaların ardından, Nevşehir İl Müftülüğü Damla İlahi Grubu ve Nevşehir Belediyesi Musiki Ekibinden oluşan Tasavvuf Musikisi Korosu çeşitli ilahiler seslendirdi.
 
İl Müftüsü Yakup Öztürk günün anısına Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş’a Plaketlerini takdim etti.
 
Takdimin ardından Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Seçen ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş 2013-2014 yılı Ramazan aylarında İl Merkezinde HatimleTeravih namazı kıldıran altı Din görevlilerine Başarı Belgelerinitakdim etti.

***
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde “Milli ve Manevi Dinamiklerimiz” Konulu Panel Düzenlendi

Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ile Nevşehir İl Müftülüğü tarafından ortaklaşa  “Milli ve Manevi Dinamiklerimiz” konulu panel düzenlendi.

Üniversite Meslek Yüksek Okulu Kazakistan Konferans Salonunda düzenlenen panele; Üniversite Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çetin Pekacar, Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, üniversitenin akademik ve idari personeli, müftülük personeli ve öğrenciler katıldı.

Necip Fazıl Kısakürek’in “Denildi mi bir yerin adına Türk beldesi/Gözüm Al Bayrak arar, kulağım ezan sesi” dizeleriyle panelin açılış konuşmasını yapan Panel Başkanı ve Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, milletimizin manevi değerleri öğrenme, özümseme ve geleceğe aktarma adına yüzyıllar boyunca çalıştığını ve adını tarihe altın harflerle yazdırdığını söyledi. Din görevlilerinin ve camilerin toplumumuzdaki önemine değinen Rektör, din görevlilerinin ve camilerin gençliği ve gelecek nesilleri doğruya, iyiye ve güzele ulaştıran önemli dinamikler olduğunu ifade etti.

Rektör Kılıç, “Devlet işleri ve askeri işlerde olduğu gibi İslam adına ilim ve kültür sahasında büyük işlere imza atan milletimizin ilme ve âlime verdiği kıymet çok büyüktür. Bu hususta gelecek nesillere aktarılmak üzere birçok medrese ve cami inşa etmiştir. Milletimiz, camileri salt namaz kılınan mekânlar olmaktan öte bir eğitim merkezi, istişare meclisi ya da tanışma, yardımlaşma ve kaynaşma mekânı olarak inşa etmiştir. Dolayısıyla camiler, ilmin tahsil edildiği ya da pratiğe döküldüğü mekânlardan olmuştur ve hayatın merkezinde yer almıştır” diye konuştu.

Camiler konusunda katılımcıları bilgilendiren Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, camilerin sadece namaz kılınan mekânlar olmadığını her birinin birer mektep olduğunu söyledi. Öztürk konuşmasında, “Camiler bir şehrin kalbidir. Çünkü insanın bir kalbi vardır. O kalp, kanı temizleyip vücuda gönderiyor ve insana hayat veriyor.  İşte bunun gibi şehrin kalbi de camilerdir. Oraya girenler adeta kalbin işlevini yapıyor, insanlar orada arınıyor ve temizleniyor.  Oraya girenler ruhen ve hakikaten huzur buluyor ve tekrar hayata dönerek mutluluk saçıyor.  Cami en başta ibadet edilen, yani kulun Allah’ına kulluğunu ifade ettiği mabettir. Camiler sadece namaz kılma yerleri değildir. Cami mabet olma yanında bir mektep, bir rahmet, bir vahdet, bir alamet, bir şahadet, bir nezaket, bir disiplin, huzur, mutluluk ve bir şefkattir. Camiler ayrıca birliğimiz ve beraberliğimizin tesis edildiği amir, memur, fakir, zengin, ayrı dilden ayrı renkten, ayrı ırktan inananları bir araya getiren müstesna mekânlardır.

Din Görevlilerine dair bir sunum gerçekleştiren Üniversite Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hasan Yavuzer,  toplumların vazgeçilmezi olan din ve din görevlisinin önemine değindi.  Yavuzer, tarihin her safhasında insanların mutlaka bir dine inandığını ve o dinin gereklerini yerine getirmeye çalıştığının altını çizerek din konusunun önemli ve hassas bir konu olduğunu söyledi. Yavuzer konuşmasını şöyle sürdürdü: “Din ülkemizin ve insanlarımızın en önemli değerlerinden ve manevi dinamiklerinden biridir. Din; birliğimizi, dirliğimizi sağlayan, huzur ve güvene katkı sağlayan en temel kurumlardandır. Allah, Peygamber ve insan sevgisini, kul hakkını ve ahret inancını bize öğreten dindir. Helalı, haramı, sevabı, günahı haber veren yine dindir. Okumayı, ilim tahsil etmeyi, çalışmayı, doğrulu, dürüstlüğü yine emreden dinimizdir.

Din görevlisi, din hizmeti sunan, din görevlisi halk adamı toplum lideridir. Sadece namazda değil, her yer ve zamanda toplumun önünde ve yanında yer alan, vatandaşın en kolay ulaştığı, en gizli sırlarını dahi paylaştığı kişidir. Din görevlisi bulunduğu cemiyetin ve cemaatin gönül doktorudur”
diye konuştu.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfükar Durmuş ise “Gençlerimiz” konulu sunumunda milli ve manevi dinamikler açısından gençlerin önemine değindi. Durmuş konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnsan denen varlık, ruhtan ve bedenden yaratılmıştır. Bedenimizin ihtiyaçları olduğu kadar, ruhlarımızın da ihtiyaçları vardır. Bedenin ihtiyaçları giderildiği gibi asıl bizi biz yapan ruhumuzun ihtiyaçlarının da giderilmesi gerekmektedir. Kuşkusuz çocuklar ve gençler bir toplumun geleceğidir. Eğer siz gençlerinizi ve çocuklarınızı ayakları tarihte olan, oraya basan, günümüzü iyi okuyan insanlar olmalarını istiyorsanız ve geleceğe güvenle bakmak istiyorsanız gençlerinize ve çocuklarınıza kulak vermelisiniz.  Gençleri ve çocukları hem milli, hem manevi, hem yerel, hem de evrensel değerlerle mücehhez hale getirmek zorundasınız.  Dolayısıyla gençlerimizle daha çok ilgilenmek durumundayız. Hem ruhen, hem bedenen özellikle gençlerimizi sağlıklı yetiştirebilirsek geleceğimizi garanti altına almış oluruz” dedi.

Soru-cevap bölümüyle devam eden panel sonunda Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, katkılarından dolayı Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç’a teşekkür plaketi takdim etti. Ayrıca panele katılan panelistlere de İl Müftüsü tarafından plaket takdim edildi.

Son Güncelleme: 27.03.2016 15:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.