Ev alana, evlenene, eğitime devlet desteği

Türk ekonomisinin yeni rotasını çizen Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) Öncelikli Dönüşüm Programları’nın 2. paketi açıklandı. Türkiye’nin yüzde 12’ye kadar düşen tasarruf oranını yüzde 19’a çıkarmayı hedefleyen eylem planına göre bireysel emeklilikte olduğu gibi ev almak, evlenmek ve çocuğunuzu okutmak için para biriktiriyorsanız ya devlet katkıda bulunacak veya vergi avantajı sağlanacak.

Devlet yardımı belirli amaçlarla konut sahipliği, eğitim, evlilik gibi uzun vadeli tasarrufları teşvik etmeye yönelik olacak. Hangi tasarruf mekanizmalarının (fon, mevduat ve sigorta) geliştirilebileceği konusunda da çalışma yapılacak. Çalışma sonucunda tercih edilen özel amaçlı tasarruf mekanizmasına kamu katkısı ya da vergi teşvikinin sağlanabilirliği konusu değerlendirilecek. Çalışmanın çıktılarına bağlı olarak gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılacak. Sistemin işlemesi için özel amaçlı fon ve mevduat türleri geliştirilecek. Örneğin ev almak için her ay 100 lira biriktirene devlet ek para verecek ya da vergi kesintisi yapılmayacak.

İŞTE O MADDE

Belirli amaçlarla (konut sahipliği, eğitim, evlilik vb.) uzun vadeli tasarrufları teşvik etmeye yönelik olarak, hangi tasarruf mekanizmalarının (fon, mevduat ve sigorta) geliştirilebileceği konusunda çalışma yapılacaktır. Çalışma sonucunda tercih edilen özel amaçlı tasarruf mekanizmasına kamu katkısı ya da vergi teşvikinin sağlanabilirliği konusu değerlendirilecektir. Çalışmanın çıktılarına bağlı olarak gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılacaktır.
Anahtar Kelimeler:
Ekonomi Ekonomi Haberleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
memur 2 yıl önce

Sevgili arkadaşlar bu sitede görevi sabit olan her unvandaki görevliler görevimiz belli maddelerle sabit olsun ama maaşımız yüksek olsun diyorlar ama bu kurumda birde beyin takımı olan memurlar var bunların görevleri hiç bir zaman sabit olmaz yeni bir yönetmelik bir uygulama değişikliği olur bunu uygulamaya memur sokar ama burada yakınanlar gibi gariban bu benim görevim değil demez çünkü onda görev sınırsız yani külfeti çok olsun ama nimeti az olsun zihniyetiyle çalıştırılır ve nede amirlere verilen GİH tazminatından ne de İmam- Müezzine verilen DİH tazminatından yararlandırılırlar kimse kusura bakmasın burada yakınanların çoğu işlerini de biz yapıyoruz sizler her yaptığınız işi paralı bizler bedava yapıyoruz maaşlarınıza Geçici görev ve ek dersleri ilave ediveriniz bu sitede hakkı aranması gerekenler memur ve hizmetlilerdir gariban hizmetlilerde herkesin her türlü işini yaparlar ama hakları verilmez ve de sorulmazlar sevgili arkadaşlar lütfen geridekilere bir bakında yazın

Avatar
emekli imamlar 2 yıl önce

dilenci oldu bumu marifetiniz

Avatar
RECEP ERDOĞDU 2 yıl önce

BU YARDIMLAR NE ZAMAN BAŞLAR VEYA NASIL FAYDALANIRIM ?
BİLGİ VERİN LÜTFEN....