Bu günlerde sıkça duyduğumuz konulardan biri de algı operasyonları dır. Gün geçtikçe anlıyoruz ki dünya algı operasyonları ile idare ediyor. Ülkeler eskiden savaşlarla işgal edilirdi. Özellikle son dönemlerde ülke insanımız aleyhine dünya çapında oyunlar oynanmaktadır. Yani dünya, algı operasyonlarının çarpıştığı bir yerdir yeridir, desek yanılmayız.

Hakikaten bu günlerde daha çok fark ettiğimiz algı operasyonları ile toplumlar istenilen kıvama getiriliyor. Gönülleri çelmenin, insanları yönlendirmenin, kamuoyu oluşturmanın en önemli aracı algı operasyonları olduğunu çok net olarak görürüyoruz.Özellikle medya ve iletişim araçları, basılı ve görüntülü yayınlar çoğu zaman bu amaca yönelik olarak kullanılıyor..!

Böylesine önemli bir konu hakkında Yüce Kitabımızda bir bilgi mevcut mudur diye merak ettim. Bir de ne göreyim, her gün okuduğumuz Felak ve Nas sureleri tam da bu konulara değiniyor.

Yüce Kur’an daima hayat ile iç içe ve hayatla bağlantı halindedir. Bu bağlantı bazen ana bağlantı, bazen yan bağlantı, bazen uzak bağlantı , bazen de derin bağlantı şeklinde tezahür etmektedir.

Şimdi Felak suresinde yer alan “ ve min şerrin neffasati filukad” ifadesini biraz açalım.

Bu kelimenin meali “düğümlere üfleyenlerin şerrinden sana sığınırım” şeklindedir.

Felak Suresinde insan için 4 şer kategorisinden Allah’a sığınma eylemi öğretiliyor.

Bunlar;

1-Yaratılanın şerrinden; varlığı yanlış kullanmaktan kaynaklanan şer: örneğin elektriğe çıplak elle dokunulursa insanı çarpar. Ama doğru kullanılırsa ışık olur, ısı olur yada buzdolabında soğutma için kullanılır.

2- Karanlığın -cehalet karanlığı- şerri; Gece burada hem hakiki manada hem de mecazi manada kullanılabilir. Karanlık ışıktan yoksunluğu ifade eder. Kuran bütünlüğü içinde gece aynı zamanda bilgisizliği ve ışıktan yoksunluğu ifade eder. Bu da büyük bir şerdir.

3- Düğümlere üfleyenlerin şerri; Eskiden gaibten veya gelecekten haber veren kahinler ve büyücüler toplum üzerinde yönlendirici etkiler yaparlarmış. Bu gün ise bu sadece yöntem değiştirmiştir.Ama mahiyeti değişmemiştir.Birazdan burayı açacağız.

4-Hased ettiği zaman hasedcinin şerri; İnsan yaşlandıkça iki duygu gençleşirmiş. .! Bunlar hased ve hırs duygusudur. Her insan da az çok hased duygusu vardır. Hased duygusuna kapılmış bir insan bu duyguyu içinden dışarıya çıkardığı zaman çok kötü sonuçları olur. Bu duygu kontrol altına alınmaz ya da tedavi edilmez ise önce buğz (gizli düşmanlık) , sonra hile, sonra adavet (açık düşmanlık) , sonra yalan-iftira , sonra nefret-bedddua , en sonunda nefret ve intikam (katl) gibi evrelerle öldürmeye kadar gidebilir.

Şimdi “algı operasyonu şerri ” şeklinde başlıklandırdığımız “düğümlere üfleyenlerin şerri” ifadesini detaylandıralım:

Arapçada, akd , ukad kelimeleri düğüm (düğümler) anlamına gelmektedir. Akide kelimesi de sağlam inanç anlamına gelmektedir. Sözleşmelere akid denmesi, karşılıklı olarak her iki tarafın anlaşmasını ve bir noktada buluşmalarını ifade eder. Yani taraflar iradelerinde anlaşmışlardır, adeta düğümler atılmıştır.

Akide Şekeri de evlilik için anlaşan kişilerin ‘evlilik akdi’ hatırasına dağıtılan şekeri ifade ediyor..!

Neffasat fil ukad: Düğümlere üfleyenler …! Eskiden toplum üzerinde, toplumun fikir ve kanaatlerini değiştirme ve oluşturmada “gelecekten haber veren kahinler ve büyücülük yapan sahıslar” etkili oluyormuş..

Bu gün bu işlev, medya ve iletişim kanalları üzerinden yapılıyor. Bir üst akıl, planları yapıyor.. Aşağıya üflüyor.. Üflenen şeyler tüm dünyada uygulanıyor… !

Algı ve kalp: Kalb , kelimesi “çevrilme-dönme” anlamına gelen bir kelimedir… (İnkılab kelimesi de bu kökten gelir. Altını üstüne çevirmek, devrim de aynı anlamdadır!)

İnsan kalbi , rüzgar gülü gibi etki altında kalan manevi bir yapıdır…!

Şeytan ve şeytanın adamları gönlümüzü , fikir ve kanaatlerimizi etki altına alarak bizleri saptırmak ve çelmek istemektedirler…!

Şeytanın adamları, algı oluşturmada yalan ve iftirayı en önemli araç olarak kullanmaktadır. Özellikle Yahudi ve münafıklar bu konuda ittifak halindedir.

Yüce Mevla Ahzab 60 nolu ayette şöyle buyururyor:

“Eğer münâfıklar ve kalblerinde bir hastalık bulunanlar ve Medîne’de yalan haber yayanlar (Yahudiler-münafıklar) bu yaptıklarından vazgeçmezlerse, seni onlara mutlaka musallat ederiz; sonra orada (ülkede) ancak pek az bir süre sana komşu kalabilirler!” Algı operasyonlarında baş rol oynayanlar,

Yahudiler ve Münafıklar..!

Yahudi sermayesinin neden medya ve iletişim üzerinde etkin olduklarını anlamış olalım…! Bu şer odaklarının etki ve algı operasyonlarından korunmak için , Yüce Rabbimizin korumasına ihtiyaç duyuyoruz…!

Değerli dostlar, gönlümüzü kimseye kaptırmayalım..!

Yüce Rabbim, milletimizi korusun..!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.