'Ballı Kredi' İş Bankası'na kayyum getirecek mi?

Can Dündar ile ilgili olarak Yeni Şafak Gazetesi’nin “Ballı Kredi” başlıklı haberi gündeme oturdu. Yapılan habere göre İş Bankası Can Dündar’a 36 ay sonra ödemeli faizsiz 4 milyon kredi kullandırmıştı.

'Ballı Kredi' İş Bankası'na kayyum getirecek mi?

Can Dündar ile ilgili olarak Yeni Şafak Gazetesi’nin “Ballı Kredi” başlıklı haberi gündeme oturdu. Yapılan habere göre İş Bankası Can Dündar’a 36 ay sonra ödemeli faizsiz 4 milyon kredi kullandırmıştı.

02 Nisan 2016 Cumartesi 17:50
'Ballı Kredi' İş Bankası'na kayyum getirecek mi?

DiNiHABERLER.COM / ANALiZ


Can Dündar ile ilgili olarak Yeni Şafak Gazetesi’nin “Ballı Kredi” başlıklı haberi gündeme oturdu. Yapılan habere göre İş Bankası Can Dündar’a 36 ay sonra ödemeli faizsiz 4 milyon kredi kullandırmıştı.


Bu haber sonrası gözlerin üzerine çevrildiği İş Bankası bir açıklama yaptı.  

Açıklamada “01.04.2016 tarihli Yeni Şafak Gazetesi'nde yayınlanmış olan "Milyonluk Kıyak" başlıklı haberde, Bankamızca Can Dündar'a bankacılık mevzuatına aykırılık oluşturacak ve menfaat sağlayacak şekilde faizsiz kredi verildiği hakkında gerçek dışı ve kamuoyu nezdinde olumsuz algı yaratmak üzere yönlendirici ifadelere yer verilmiş, söz konusu yalan haber çeşitli internet sitelerince de alıntılanmıştır.

Bankamızda tüm krediler, yasal mevzuata ve kredilendirme prensiplerine uygun bir biçimde, kredi riski / teminat dengesi gözetilmek ve müşterinin tüm gelirleri ile geri ödeme kaynakları ve Bankamız için faiz dahil diğer gelir yaratıcı unsurlar dikkate alınmak suretiyle tahsis edilmekte olup, portföyümüzde bu ilkelere uygun olmayan biçimde tahsis edilmiş herhangi bir kredi bulunmamaktadır”  bilgilerine yer verildi. 

İş Bankası, yaptığı bu açıklama ile bir noktada Yeni Şafak Gazetesi’nin yayınlamış olduğu belgeyi de teyit etmiş oldu.  Zaten Yeni Şafak Gazetesi yaptığı haberin kaynağını “İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili İrfan Fidan'ın elde ettiği belgeler soruşturma dosyasına girdi” ifadeleriyle açıklamış, bu açıklamayla da yetinmeyip ilgili belgeyi aynen yayınlamıştı. 


Yeni Şafak’ın haberi sonrası İş Bankası’nın yaptığı açıklamalar iyiden iyiye kafaları karıştırdı. Banka, kredinin olduğunu ama Yeni Şafak’ın iddia ettiği şekilde ballı bir kredinin olmadığını belirtirken şu ana kadar yaptığı haberden geri atmayan Yeni Şafak’ta iddiasının ardında sapa sağlam duruyor. 

Bu resim karşısında kamuoyu taraflardan şu soruların cevap vermesini bekliyor. 

İş Bankası’nın Can Dündar’a verdiği kredi, cari hesaptan 36 ay sonra ödeme şeklinde verilen bir kredi olduğu için banka ödeme tablosunun bulunmadığını belirtiyor. 36 aylık taksitli faiz tutarı o günün şartlarında 1 milyon 25 bin, bu günün şartlarında 1 milyon 250 bin lira olan 4 milyon liralık kredinin faiz tutarına dair banka bilgi vermekten neden kaçınıyor?
Toplu olarak tahsil edilmek üzere verilen bu paranın 36 ay sonra tahsil edilmesi düşünüldüğünde bu faiz tutarının daha fazla olacağı muhakkak. Banka bu tutarı hesapladı mı? Adı şimdilik faizsiz kredi ama faizli verildiğini düşünüldüğünde Can Dündar’ın erken ödeme yaptığı para için faiz indirimi yapıldı mı? Banka yazılımı, bu şekilde bir kredi ödemesini nasıl hesapladı?


36 ay sonrasına ödemesi planlanan bu kredi hangi kılıf giydirilerek onaylandı?

Dündar’a ödenen bu kredi bankanın söylemine göre menfaat sağlayacak şekilde değilse 4 milyon lira’nın 36 ay faiz getirisi 1 milyon 100 bin lirayı bulurken nasıl menfaat sağlanmadığı iddia ediliyor? Dündar’ın bu paradan menfaat temin etmediği iddia edilse bile bankanın 1 milyon 100 lira kar elde etmesi beklenen parayı Dündar’a vermesi bankayı ve mudileri zarara uğratmak değil midir?

İş Bankası, kendi zararı pahasına Dündar’ı faydalandırdığı kredi türünden bu güne kadar kaç kişiyi menfaatlendirdi?


Faizsiz veya faizli 36 ay sonrasına ödemeli bir kredi,  Bölge Kredi Birimi ile Kredi Tahsis Bölümünden nasıl geçirildi? Yönetim Kurulu Kararı gereken böyle bir kredinin altına imza koyanlar kim? Bu kredinin onaylanması için Can Dündar’ın başvurması yeterli görüldü mü yada aracı olanlar kimlerdi?

Kar etme amacıyla kurulan bir şirket, hayır amacı da gütmeyen böyle bir işe neden ve kimler aracılığıyla ortak oldu?


6 milyonluk değer üzerinden arsa satın alan Dündar, 4 milyon lirayı İş Bankası’ndan karşılamışsa geri kalan 2 milyon lirayı 2013 yılında nereden bulup ödedi?

İlaveten Can Dündar’ın aldığı nihayetinde sabit geliri olan bir şirketin ötesinde bir arazi iken bankaya yaptığı 2 milyon 14 bin liralık geri ödenen para ile banka kredisi dışında ödenen 2 milyon liranın kaynağı nedir? 


Asıl can alıcı soru ise şu?

Gezi eylemlerinin başladığı günlerde Cumhuriyet Gazetesi batmanın eşiğinde idi. Zoraki kendisine destek edilen iş adamlarının himmetleriyle ayakta duran gazetenin şu an ki tirajı 52 bin. Bu satış rakamıyla bir gazetenin çalışanlarının yanı sıra yazarlarına verebileceği maaş en iyi ihtimalle 5-10 bin lira iken Can Dündar bu parayı nereden, nasıl buldu? Haydi diyelim ki yaptığı tv programlarından, kitap satışlarından ve Rönesans’ta bulunan sattığı villadan aldığı parayla bu güne kadar bu parayı bir şekilde ödedi. Ya bundan sonra kredi vadesi 1,5 ay sonra dolan 1 milyon 985 bin lirayı nasıl ödeyecek?


Aldığı araziyi satıp ödeyeceği düşünülse dahi 36 aylık bir kredinin faizini, Türkiye şartlarında hiçbir arazi kar getirmeyeceğine göre burada Can Dündar mı zarar da yoksa Can Dündar’a bu krediyi veren banka mı?


Uzmanlarına göre daha çoğaltılabilecek birçok sorunun cevabı, savcılığın iddianamesi ile ortaya çıkacak. İş Bankası açıklamasının arkasında ise Can Dündar’ın bu güne kadar olan hesap dökümlerini de ortaya koyarak Yeni Şafak aleyhine savcılığa suç duyurusunda bulunması gerekiyor. 
 
Son Güncelleme: 03.04.2016 20:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hikmet Üstün 2016-04-05 19:55:30

yalan haber, cahilce ve alçakça, bazı kimselerin ne kadar namert olduğunu gösteriyor. hiç bir cari hesapta ödeme planı olmaz zaten. kredinin faizli olduğu da banka tarafından açıklandı zaten. neyin haberini yapıyorsunuz.

Avatar
Mert aydoğan 2016-05-11 13:04:49

Supersiniz olayı çözmüşsünüz ama yazdıklarınıza ilk önce kendiniz inandınızmı
Harcanıyorsunuz film seneryosu yazın siz