Cami Derneklerinde Neler Oluyor?
DiNiHABERLER.COM / öZEL

Camilerimiz:
insanları manevi huzurla buluşturan, sınıf, mevki, makam ayrımı yapmadan tüm mü'minleri aynı safta, Allah aşkıyla buluşturan medeniyetlerin bağrında gururla taşıdığı kutsal mekanlarımızdır.
 
İmamı, müezzini gönülleriyle her gün yüzlerce konuğunu ağırliyorlar. Ve bunların yanı sıra cami dernekleri vardır; camilerimizin ihtiyaçlarının temini noktasında cemaatle din görevlilerinin arasında köprü vazifesi görürler. Peki günümüzde bu cami neferleri görevlilerinin farkındalar mı? Yoksa asli vazifesinin dışına çıkıp görev bilincinden uzaklasıyorlar mı?
 
Son günlerde camilerden gelen olumsuz haberler bizleri bu soruları sormaya yöneltti. Cami dernekleri ve imamlara karşı tavırlar, bunların müftülüklere yansıması ve en önemlisi her gün umutla sevgiyle camiye koşan cemaate yansıyan olumsuz tablo...
 
Dinihaberler.com olarak açık kürsümüzde endişeli boyutlara ulaşan cami dernek başkanları ve cami görevlileri arasında yaşanan son günlerde aldığımız olumsuz haberlerle Diyanet'in gündemine oturan camilerde görev paylaşımı konusunu ele almak istedik. Denizli'de yaşanan son olayıda olayın ne kadar dallanıp budaklandığına şahit olduk. Denizli'de Cami dernek Başkanı ve din görevlisinin arasındaki kavganın çekişmeye dönmesi ve son olarak da caminin kapısının japon yapıştırıcısı ile yapıştırılması sonucu cemaatin namazı dışarı kılması olayı yaşanmıştı. Bunun üzerine çileden çıkan müftü, olaylara el koymuş herkesi göreve başına çağırmış, fakat basında farklı lanse edilmiştir. Bu olay üzerine sizlerden gelen yorumlardan ve edindiğimiz bilgilerden anladık ki bu tür olaylar yurt genelinde de bazı camilerde yaşanıyor maalesef...
 
Özellikle ülkemizde bazı cami dernekleriyle imamlar arasında zaman zaman anlaşmazlıklar yaşandığı bilinmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi, dernek başkanı olan kişilerin kendilerini din görevlilerinin amiri olarak görmeleri ve imam ve müezzinlere emirler yağdırmaya kalkışmalarıdır. Oysa cami derneğinin yapacağı görev ve faaliyet alanı bellidir, imamın yapacağı görevler bellidir. Dolayısıyla herkes görevini dosdoğru yaptıktan sonra huzursuzluk yaşanmasına gerek yoktur. Ancak günümüzde durum hiçte böyle değildir.
 
Zira cemaatten birisi derneğe başkan olunca ilk önce imamı sindirmeyi kendine vazife edinmektedir. Bu tür kendini bilmezler caminin maddi ihtiyaçlarıyla ilgilenmek yerine, caminin dini ve manevi önderi konumundaki imamla uğraşmayı bir marifet zannetmektedir.
 
Bu bize göre resmen cahillik olup, seçildiği görevin farkında olamayan kimi sonradan görme bu tür dernek başkanları kendilerini bir şey zannetmekte ve üzerlerine vazife olmayan her konuya burunlarını sokabilmektedirler. Burada hemen şunun altını çizelim ki, işini mükemmel yapan ama sayıları çok az olan cami dernek başkanları istisna olup, bizim sözlerimiz o tür başkan ve üyelere yönelik değildir. Eğer bu eleştirimizden rahatsızlık duyanlar varsa, onların öncelikle kendilerini kontrol etmeleri ve aynaya bakmaları uygun olacaktır. Ayrıca, “meslek dayanışmasına girişmek yerine adaletten yana olmak” ise başka bir ilkedir ki bu da asla unutulmamalıdır.
 
Çünkü camilerin temizliğinden ve maddi ihtiyaçlarının karşılanmasından birinci derecede sorumlu olan ve olması gereken cami dernekleridir. Bize göre yerel yönetimler ve cami dernekleri temizlik, camilerin güvenliği ve camilerin namaz vakitlerinde açılıp kapanması görevlerini ciddi bir şekilde üstlenmek mecburiyetindedirler. Bu bahsettiğimiz konular acilen kanun ve yönetmeliklerle düzenlenmeli ve imamlar bir an önce gerçek işlerine odaklanmalıdırlar.
 
Sonuç olarak, cami dernekleri imamlara karşı tavırlarını yeniden gözden geçirmeli ve asla imamları üzecek, küçük düşürecek davranışlara yeltenmemelidirler. Böyle yapanlar varsa onlar artık bu yanlıştan şiddetle kaçınmalıdırlar. Çünkü bir imam kendisine saygıyla davranan bir cemaate sahip olduğunda, o da onlara daha fazlasıyla muamele edecek ve cematine saygıda kusur etmeyecektir.
 
Dinihaberler.com olarak, sizler için oluşturduğumuz bu platformda okurlarımıza soruyoruz :
 
→   Cami Dernek Başkanları, görev alanın dışına mı çıkıyor?
 
  Din Görevlileri, camilerde gerekli olan düzenlemeleri müftülerine mi yoksa dernek başkanlarına mı iletmeli?
 
  Din görevlilerinin içine düştüğü bu zor durumlarda bu tür kavgalardan nasıl uzak durmalı?
 
  Cami cemaatinin olaylara yaklaşımı nasıl gözleniyor?
 
  Din görevlileri ile cami dernek başkanları arasında yaşanan bu çekişnelerden cemaati nasıl uzak tutmalı?
 
  İlgili konuda Diyanet yeni bir düzenleme yapmalı mı?
 
Sizler için oluşturduğumuz bu platformda; karşılaştığınız sorunları çözüm önerilerinizi bizlere yazabilirsiniz. Bu konuyla ilgili tüm fikirlerinizi serbest kürsümüzde istediğiniz gibi dile getirebilirsiniz.
 
Dinihaberler.com olarak din görevlilerinin her türlü sıkıntılarının paylaşılıp çözüme ulaştırıldığı açık kürsümüze yaptınız yorumlarla belki de sizlerin yön veren yorumlarınız belirleyici olcak. Yorumlarınız titizlikle degerlendirilip ilgili yerlere ulaştırılacaktır.
 
Not : Yapacağınız yorumlar yayın kriterlerinden geçtikten sonra yayımlanacaktır. Küfür ve hakaret içeren mesajlara yer verilmeyecektir. Hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ediyoruz...
 
Anahtar Kelimeler:
ImamCamiDernek

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
kesin 2 yıl önce

Cami dernekleri hemen kapatilmali veya baskan imam veya muezzin olmali babalarinin ciftligi gibi at suruyorlar

Avatar
olmuyoooooor 2 yıl önce

turkiyede ve yurtdisindaki derneklerin yuzde doksanbesinde sorun var bunu diyanet coooooooook iyi biliyor. herhangi bir sorun karsisinda cami gorevlisi hakli hemde milyon kere hakli olsa bile muftuluk diyanet hemen o gorevlinin yerini degistirme cihetine gider. derkelerin basinda ve yonetiminde hesaptan kitaptan anlamayan vedeeee insanliktan dinden anlamayan genelde insanlar var.gorevliye gel diyecek gelecek git dedinmi gidecek yani imami kole gibi kullanan despot dernek baskanlari var.dernekler kapatilmali. cemaata hakaret eden ana avrat soven dernek baskanlari gorduk cemaata sopa ile saldiran dernek baskani gorduk hic hakki olmadigi halde imamdan caminin lojmaninda oturuyor diye kira alan dernekler gorduk. bu dernekler hakkinda coook sey biliyoruz daha cok geliri cok olan camilerde sorun oluyor. bunu muftuler cooooook iyi biliyor iddia ediyorum. ben bildiklerimi yazarsam yer yerinden oynar kapatin

Avatar
Ayhan bustan 2 yıl önce

Türkiye genelinde sıkıntı li bir durumda olan dernekler cami görevlileri ni sindirme çalışması yapıyor bu konuda iftira tehdit görevlilere saldırıya varıncaya kadar curet eden bu zalimleri devletin biran önce düzeltmesi lazim

Avatar
d.mert 2 yıl önce

caminin kadrosu imama aitse dernek başkanlarını bu tür olaylardan uzaklaştırılmalıdır benimde başımın belası var dernekmiş ne derneği yav ben ne derseem onu yapacan ben yaptırdım camiyi.yerini akrabam verdi deyip durur,

Avatar
Gardaşlarım sabır!.. 2 yıl önce

Bakın köylerde, yaylalarda insanlar ne çekiyor.
3-4 ay yolun kapalı, 1 ay hiçbir tlf. şebekesi yok, internet hiç yok elektrik kış boyunca arada bir ziyaret eder ne zaman döneceğine dair herhangi bir ipucu vermeden geri döner. "Daha neler neler".

Avatar
Aydın açikgöz 2 yıl önce

Yapımı tamamlanmış camilerin dernekleri derhal kapatılmalı. Yasanın ve yönetmeliğin müsade ettiği mümessil heyetleri kurulmalı ve heyetin başkanı imam olmalı. Yani kontrol din görevlisinde olmalı o da yaptığı işi kuralına uygun yapmalı. Yoksa evinde eşine söz geçiremeyen adam kendini imamın amiri sanıyor. Unutmayın ne muhtar ne de dernek başkanları, ikiside sizin amiriniz değil. Sizin amirleriniz,yalnızca mülki ve idari amirlerdir. Bir de hakiki amiriniz yüce Rabbimizdir.

Avatar
ADEM HOCA 2 yıl önce

......DİYANET EĞER CAMİLERİN YÖNETİMİ BENDE DİYORSA...İMAMLARI VE CAMİLERİ DERNEKCİLERIN. BASKISINDAN SULTASINDAN, KURTARMALIDIR....CAMİNİN SORUMLUSU,YÖNETİCISİ, GÖREVLİSİ BUNLARMI YOKSA DİYANET Mİ İMAM MI ?BUNUN AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMASI LAZIM....BUNLAR HİZMET YAPIYORUZ DİYE CAMİYİ VE İMAMINI ELE GEÇİRİYORLAR....

Avatar
Faruk ATMACA 2 yıl önce

Cami derneklerini tamamen kapatmalı ve dernekler yerine T.D.V Şubesini açmalı ve Mütevelli Heyet Başkanı Camii İmam Hatibi ve yanındada cemaatden üye yapıp tamamen Diyanete bağlamalıdır. Sorun böylece çözülmüş olur. Ayrıca nasılki her müftülüğe bağlı T.D.V nin mütevelli heyet başkanı müftü ise camininde mütevelli heyet başkanı imam hatip olmalıdır. Ayrıca T.D.V.nin daha aktif ve canlı tutulması işte böyle olur. Yani cami diyanetinse o zaman diyanetin kontrolünde olmalıdır herşeyi. ..