Cami Derneklerinde Neler Oluyor?

İmamları zor durumda bırakan cami derneklerinde neler oluyor?

Cami Derneklerinde Neler Oluyor?

İmamları zor durumda bırakan cami derneklerinde neler oluyor?

27 Mart 2015 Cuma 13:54
Cami Derneklerinde Neler Oluyor?
DiNiHABERLER.COM / öZEL

Camilerimiz:
insanları manevi huzurla buluşturan, sınıf, mevki, makam ayrımı yapmadan tüm mü'minleri aynı safta, Allah aşkıyla buluşturan medeniyetlerin bağrında gururla taşıdığı kutsal mekanlarımızdır.
 
İmamı, müezzini gönülleriyle her gün yüzlerce konuğunu ağırliyorlar. Ve bunların yanı sıra cami dernekleri vardır; camilerimizin ihtiyaçlarının temini noktasında cemaatle din görevlilerinin arasında köprü vazifesi görürler. Peki günümüzde bu cami neferleri görevlilerinin farkındalar mı? Yoksa asli vazifesinin dışına çıkıp görev bilincinden uzaklasıyorlar mı?
 
Son günlerde camilerden gelen olumsuz haberler bizleri bu soruları sormaya yöneltti. Cami dernekleri ve imamlara karşı tavırlar, bunların müftülüklere yansıması ve en önemlisi her gün umutla sevgiyle camiye koşan cemaate yansıyan olumsuz tablo...
 
Dinihaberler.com olarak açık kürsümüzde endişeli boyutlara ulaşan cami dernek başkanları ve cami görevlileri arasında yaşanan son günlerde aldığımız olumsuz haberlerle Diyanet'in gündemine oturan camilerde görev paylaşımı konusunu ele almak istedik. Denizli'de yaşanan son olayıda olayın ne kadar dallanıp budaklandığına şahit olduk. Denizli'de Cami dernek Başkanı ve din görevlisinin arasındaki kavganın çekişmeye dönmesi ve son olarak da caminin kapısının japon yapıştırıcısı ile yapıştırılması sonucu cemaatin namazı dışarı kılması olayı yaşanmıştı. Bunun üzerine çileden çıkan müftü, olaylara el koymuş herkesi göreve başına çağırmış, fakat basında farklı lanse edilmiştir. Bu olay üzerine sizlerden gelen yorumlardan ve edindiğimiz bilgilerden anladık ki bu tür olaylar yurt genelinde de bazı camilerde yaşanıyor maalesef...
 
Özellikle ülkemizde bazı cami dernekleriyle imamlar arasında zaman zaman anlaşmazlıklar yaşandığı bilinmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi, dernek başkanı olan kişilerin kendilerini din görevlilerinin amiri olarak görmeleri ve imam ve müezzinlere emirler yağdırmaya kalkışmalarıdır. Oysa cami derneğinin yapacağı görev ve faaliyet alanı bellidir, imamın yapacağı görevler bellidir. Dolayısıyla herkes görevini dosdoğru yaptıktan sonra huzursuzluk yaşanmasına gerek yoktur. Ancak günümüzde durum hiçte böyle değildir.
 
Zira cemaatten birisi derneğe başkan olunca ilk önce imamı sindirmeyi kendine vazife edinmektedir. Bu tür kendini bilmezler caminin maddi ihtiyaçlarıyla ilgilenmek yerine, caminin dini ve manevi önderi konumundaki imamla uğraşmayı bir marifet zannetmektedir.
 
Bu bize göre resmen cahillik olup, seçildiği görevin farkında olamayan kimi sonradan görme bu tür dernek başkanları kendilerini bir şey zannetmekte ve üzerlerine vazife olmayan her konuya burunlarını sokabilmektedirler. Burada hemen şunun altını çizelim ki, işini mükemmel yapan ama sayıları çok az olan cami dernek başkanları istisna olup, bizim sözlerimiz o tür başkan ve üyelere yönelik değildir. Eğer bu eleştirimizden rahatsızlık duyanlar varsa, onların öncelikle kendilerini kontrol etmeleri ve aynaya bakmaları uygun olacaktır. Ayrıca, “meslek dayanışmasına girişmek yerine adaletten yana olmak” ise başka bir ilkedir ki bu da asla unutulmamalıdır.
 
Çünkü camilerin temizliğinden ve maddi ihtiyaçlarının karşılanmasından birinci derecede sorumlu olan ve olması gereken cami dernekleridir. Bize göre yerel yönetimler ve cami dernekleri temizlik, camilerin güvenliği ve camilerin namaz vakitlerinde açılıp kapanması görevlerini ciddi bir şekilde üstlenmek mecburiyetindedirler. Bu bahsettiğimiz konular acilen kanun ve yönetmeliklerle düzenlenmeli ve imamlar bir an önce gerçek işlerine odaklanmalıdırlar.
 
Sonuç olarak, cami dernekleri imamlara karşı tavırlarını yeniden gözden geçirmeli ve asla imamları üzecek, küçük düşürecek davranışlara yeltenmemelidirler. Böyle yapanlar varsa onlar artık bu yanlıştan şiddetle kaçınmalıdırlar. Çünkü bir imam kendisine saygıyla davranan bir cemaate sahip olduğunda, o da onlara daha fazlasıyla muamele edecek ve cematine saygıda kusur etmeyecektir.
 
Dinihaberler.com olarak, sizler için oluşturduğumuz bu platformda okurlarımıza soruyoruz :
 
→   Cami Dernek Başkanları, görev alanın dışına mı çıkıyor?
 
  Din Görevlileri, camilerde gerekli olan düzenlemeleri müftülerine mi yoksa dernek başkanlarına mı iletmeli?
 
  Din görevlilerinin içine düştüğü bu zor durumlarda bu tür kavgalardan nasıl uzak durmalı?
 
  Cami cemaatinin olaylara yaklaşımı nasıl gözleniyor?
 
  Din görevlileri ile cami dernek başkanları arasında yaşanan bu çekişnelerden cemaati nasıl uzak tutmalı?
 
  İlgili konuda Diyanet yeni bir düzenleme yapmalı mı?
 
Sizler için oluşturduğumuz bu platformda; karşılaştığınız sorunları çözüm önerilerinizi bizlere yazabilirsiniz. Bu konuyla ilgili tüm fikirlerinizi serbest kürsümüzde istediğiniz gibi dile getirebilirsiniz.
 
Dinihaberler.com olarak din görevlilerinin her türlü sıkıntılarının paylaşılıp çözüme ulaştırıldığı açık kürsümüze yaptınız yorumlarla belki de sizlerin yön veren yorumlarınız belirleyici olcak. Yorumlarınız titizlikle degerlendirilip ilgili yerlere ulaştırılacaktır.
 
Not : Yapacağınız yorumlar yayın kriterlerinden geçtikten sonra yayımlanacaktır. Küfür ve hakaret içeren mesajlara yer verilmeyecektir. Hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ediyoruz...
 
Son Güncelleme: 13.12.2015 12:55
Anahtar Kelimeler:
ImamCamiDernek
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kesin 2015-03-27 14:15:04

Cami dernekleri hemen kapatilmali veya baskan imam veya muezzin olmali babalarinin ciftligi gibi at suruyorlar

Avatar
olmuyoooooor 2015-03-27 15:28:49

turkiyede ve yurtdisindaki derneklerin yuzde doksanbesinde sorun var bunu diyanet coooooooook iyi biliyor. herhangi bir sorun karsisinda cami gorevlisi hakli hemde milyon kere hakli olsa bile muftuluk diyanet hemen o gorevlinin yerini degistirme cihetine gider. derkelerin basinda ve yonetiminde hesaptan kitaptan anlamayan vedeeee insanliktan dinden anlamayan genelde insanlar var.gorevliye gel diyecek gelecek git dedinmi gidecek yani imami kole gibi kullanan despot dernek baskanlari var.dernekler kapatilmali. cemaata hakaret eden ana avrat soven dernek baskanlari gorduk cemaata sopa ile saldiran dernek baskani gorduk hic hakki olmadigi halde imamdan caminin lojmaninda oturuyor diye kira alan dernekler gorduk. bu dernekler hakkinda coook sey biliyoruz daha cok geliri cok olan camilerde sorun oluyor. bunu muftuler cooooook iyi biliyor iddia ediyorum. ben bildiklerimi yazarsam yer yerinden oynar kapatin

Avatar
Ayhan bustan 2015-03-27 15:55:50

Türkiye genelinde sıkıntı li bir durumda olan dernekler cami görevlileri ni sindirme çalışması yapıyor bu konuda iftira tehdit görevlilere saldırıya varıncaya kadar curet eden bu zalimleri devletin biran önce düzeltmesi lazim

Avatar
AKDENİZ 2015-03-28 05:24:25

Kangren olmuş bir konuya çok şükür geldik.Davul kimin boynunda tokmak kimin elinde CAMİİ+İMAM +DERNEK +DİYANET . ARKADAŞLAR BU konu idare i maslahatla çözülmez ancak kanunla çözülür.Camii derneklerinin camiden uzaklaştırılmasıyla ,cami,lerin kesinlikle TDV tarafından ihtiyaçları giderilip bu geçimsiz kaynana rolündeki cahil insanlardan camilerin kurtarlımasıyla çözülür.. Caminin mihrabından kapı açsa bazı müftü efendiler dahi ey başkan sen ne yapıyorsun diyemiyor.HÜLASA ÇOK GENİŞ BİR OTURUMLA bu konu kesin karara bağlanmalı . Az kalsın bir dernekçiyi ortadan kaldıracaktım .Not: dernek kanununu iyi bilirim dernekler müdürlüğüde anlaşmazlık konularında derneklerin yanın da yer alıyor.

Avatar
METİN TAŞTAN 2016-07-03 16:46:31

ARKADAŞLAR:BU KADAR DA KARAMSAR OLMAYINIZ VE DERNEKLERİ SUÇLAMAYINIZ.DERNEKLER BİLHASSA CAMİ DERNEKLERİ CAMİ İMAMLARINI YÜKÜNÜ HAFİFLETMEKTE VE HER KONUDA YARDIMCI OLMAK İÇİN KURULUR.CAMİNİN İÇ İŞLEYİŞİ İMAMA AİTTİR.AMA DIŞ İŞLEYİŞ TEK BAŞINA HALLEDİLECEK BİR DURUM DEĞİLDİR.VE BUNUN İÇİN DERNEKLER VASITA OLMAKTADIR.BU GÖREV BİR GÖNÜL İŞİ VE ÖZVERİ GEREKTİRİR.BAŞTAN BİR DEFA SAMİMİ OLMAK GEREKİR.İNSANLARI VE DERNEKLERİ SUÇLAYANLARIN BAŞKA AMAÇLARI VAR GİBİ GELİYOR BANA.PAYLAŞILAMAYACAK NE VAR ORTADA.CAMİ DERNEKLERİ OLMAZSA CAMİLER AYAKTA KALABİLİR Mİ SANIYORSUNUZ.BU ACIMASIZCA ELEŞTİRENLERİ YÜCE YARADA HAVALE DİYORUM.

Avatar
nevzat görmez 2016-08-16 22:55:03

dernekle alakalı alim geçinen hoca efendiler birazda kendinizi sorgulayın hepiniz
sütten çıkmış ak kaşıkmısınız tüm yetkiler elinize geçse bu seferde sizler babanızın çiftliğinde sanarsınız kendinizi beni soracak olursanız devlet terbiyesi almış ve emekli olan 1 aylık dernek başkanıyım dernekler koruyucu ve kollaycı olmalı karşılıklı saygı sevgi olursa sorun yok ama biri şeytanlk yaparsa ipler kopar.

Avatar
cemaat. 2015-03-27 16:27:08

Cami dernekleri derhal kapatılmalı.nerde münafık var dernek başkanı dernek yardımcısı..sahiplenmişler camiyi..cemaat olarak istemiyorum dernekleri..camiyi imam açıp kapatıyor temizliğini imam yapıyor.soruyorum size dernek ne işe yararya..diyanet ilgisiz gibi görüyorum camilere karşı.

Avatar
mustafa 2015-03-27 14:58:29

İmam müezzin ve dernek heyetinin görevleri pano yapılıp camiye asilmali ve herkes görevine odaklanmalidir.