Çapsız İmam!

İnternetin meşhur sözlüklerinden biri olan Vikipedi’de Din adamı, “herhangi bir organize dinde çeşitli dinî görevleri yerine getiren kişi” olarak tanımlanır.

Çapsız İmam!

İnternetin meşhur sözlüklerinden biri olan Vikipedi’de Din adamı, “herhangi bir organize dinde çeşitli dinî görevleri yerine getiren kişi” olarak tanımlanır.

22 Mayıs 2015 Cuma 23:29
Çapsız İmam!
banner283
 
DiNiHABERLER.COM / öZEL
Ve şu şekilde devam eder. “Değişik dinlerdeki karşılığı farklılık göstermekle birlikte genellikle dini ayinlerin ve ritüellerin yönetilmesi işlerini vazife edinmiş ve bu konuda bilgili kişiler için kullanılan bir tabirdir. Çoğu din adamı bu unvanlarını yerel ve resmi bir otoritenin onayıyla alır.
 
Gayrı resmi olarak din adamı unvanı kazanılması da mümkündür. Bütün dinler tarikatlara mezheplere ayrılmış durumdadır. Tarikatların ve mezheplerin önde gelenleri genelde hayatlarını bu işe adamış insanlardır. Bu durum bu kişilerin, mezhebin mensupları tarafından gayrı resmi olsa dahi din adamı olarak görülmesine sebep olur.
 
Din adamı kabul edilebilecek kişilerin kullandığı resmi ve gayrı resmi unvanlardan bazıları:Reis, Diyanet İşleri Başkanı, İmam, hoca, vaiz, müftü, şeyh, derviş, molla, Ayetullah, şeyhülislam, mutasavvıf, pir, dede, evliya, şaman, rahip, rahibe, haham, peder, aziz, azize, kardinal, patrik, papaz, papa, başpiskopos.
 
Din adamı olarak kabul edilemeyecek fakat din konusunda herhangi bir yetiye sahip olunduğunu ifade eden unvanlardan bazıları: Hafız, müezzin, muhaddis, müfessir, fakih, teolog (ilâhiyatçı).”
 
Şimdi bu tanımlara ve tariflere dikkatli bakacak olursak din adamı, din kadını, din görevlisi hepsi toplumun ortak kanaati üzerine bir değerden dolayı ve bağlı olduğu dini temsil eden bir misyona sahip kişiler olarak, adeta seçkin kişiler profilinin içerisindedir.
 

Türk milletinin geleneğinde din adamının özel yeri vardır.
 
Bu özel yerin tam merkezinde ahlakı olgunlaşmış, ahlaki örnek olarak gösterilecek ve bundan dolayı saygı duyulması gereken biri olarak başköşelerde yer alır.
 
Yıllar yılı din adamı seçilirken toplumun belli ölçütlerine göre bir yere sahip olarak belirlenen kişi  “İmam, hoca, vaiz, müftü, şeyh, derviş,molla, Ayetullah, şeyhülislam, mutasavvıf, pir, dede, evliya” diye anılırken bugün maaşlı memur durumuna düşürüldü.
 
Din görevlisi denilince Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak çalışan memur sınıfına indirgenen kişiler ve genelde İmam, hoca, vaiz, müftü, kuranı kerim öğreticisi, müezzin vd. gibi kavramlar dünyevi hırsın kendilerini sarmasıyla pek iç acıcı olmayana seçkinlikten çok alelade biri olarak karşımıza çıkmaya başladı.
 
Bunları neden yazdığıma gelince son birkaç yıldır sayıları giderek artan dini/diyanet kavramı içerisinde yayın yapan, ya da içeriklerinden bir kısmını din ve diyanete ayıran web siteleri, haber, forum, sosyal paylaşım sitelerinde din görevlisi, din adamı kategorisinde gelişen olaylara yorum yazan zevatın hafifliğinin sebep olması oldu.
 
Şahsen yazdıklarından hisse alarak, güzellikleri ve doğruyu yakalayacağımı sandığım herhangi bir din/diyanet başlığı altındaki yazılara baktığımda ya da yorumları incelediğimde adeta mahalle kahvehanesinde, tribünlerde, meyhanelerde konuşulan söz ve cümlelere rastlamam midemi bulandırır bir hal aldı.
 
Siz küfür deyin ben sinkaflı cümleler diyeyim uçuşmaya başladı. Daha birkaç hafta önce dinihaberler.com sitesinde yayınlanan habere yorum yazan bence bulunduğu camiaya kesinlikle yakışmayan bir cümle kullanan bir zavallı resmen önce kendini, ardından koca bir Diyanet çalışanlarını rezil etmiştir.
 
"Hatırlayacağınız gibi Miraç Gecesi dolayısıyla Kudüs'e yapılan ziyaret ve arkasından Cuma Namazı ve Miraç Gecesi programı milletimizi ve kurum mensuplarını ziyadesiyle duygulandırdı. Kudüs yâd ellere düştükten sonra ilk defa bir başkanın Hz. Peygamberin, peygamberlere namaz kıldırdığı mihrabında namaz kıldırması, minberinde hutbe irad etmesi; Kudüs acısıyla yanan yüreğimizi serinletti. Sanki Cihan Devletinin o şevketli günlerinden bir günü yaşıyormuşçasına mutlu olduk.
 
Peygamberimizin Miraç'a yükseldiği gecenin seneyi devriyesinde yapılan bu anlamlı ziyaret sadece bizim ülkemizde değil Kudüs'ü sahiplenen tüm İslam aleminde mâkes bulmuştur. İslam Aleminin özgürleşmesi Kudüs'ün özgürlüğüne bağlıdır. Kudüs nasıl Peygamberin yükseldiği yer ise Kudüs'ü elinde bulunduranlar da  Allah'ın izniyle İslam'ın yukarılara çıkardığı insanlar olacaktır" diyor müftü bey yazısında... devamı için tıklayınız
 
Ve akabinde bir imam çıkıyor " Başkan! hutbe okumayı bırakta, rotasyona bak" diye yorum yapıyor. Sadece Dinihaberler.com'a değil önüne gelen ulusal tüm medya sitelerine... Çapsız, ruhsuz, kalitesiz ve seviyesiz imam.
 
Haber ve makalelere getirilen tepkilere bakacak olursanız isyanın, sinkaflı konuşmanın temelinde oluşan hırsın nefsanî, dünyevi, değersiz konulara özgü olması da bambaşka bir basitlik.
 
Çapsız imamın önceliği rotasyon olunca saygı ve maneviyattan uzak kalmış. Koskoca kurumun başkanına, "Başkan!" diyebilme küstahlığında bulunabiliyor.
 
Çapsız imam, iyi dinle! Önceliğimiz Diyanet'tir, Önceliğimiz Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Önceliğimiz Reisimizdir, Sayın Başkanım diye hitap etmesini öğreneceksin. 
 
Başkan Görmez'in Gazze'de okuduğu hutbeye "hutbe okumayı bırakta, rotasyona bak" diyen bu imamı önce Allah'a sonra siz değerli okurlarımıza havale ediyoruz. Rotasyon görüşmelerinin yapıldığı şu sıralarda...
 
Bu işin çözümü ancak kişinin kendini bilmesiyle olur. Bu olmazsa yorum yazan kişilerin İP’lerinden kim olduklarının belirlenmesi, ardından bunlara önce disiplin cezası yetmezse camiaya yakışmıyorsun denilerek görevden alınmasıyla sonuçlanabilir.
 
Kısaca, bir din adamı her ne yerde bulunursa bulunsan sinkaflı cümleler kullanmamalı. Yutmalı. Dışa vurmamalı.
 
Din ve Diyanet başlıklı köşelerde dini kişilik sahibi kişilerin yorumlarını okuyan dışarıdan biri yazanların kişiliklerine bakarak bunların neyine saygı duyacak. Neyine itibar edecek. Neyini örnek alarak kendi kişiliğini şekillendirecek.
 
Din adamıysanız ağzınızı bozamazsınız. Ağzınızı bozacaksanız din adamı olamazsınız.
 
Onurlu bir şekilde görev yapan, bilgisi ve ahlakı mükemmel, sağlam, güvenilir, nitelikli ve kaliteli imamlara SELAM OLSUN...

 
Son Güncelleme: 20.05.2016 00:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
çaplı imam 2015-05-23 00:11:30

Bu sitenin admini önüne geleni giydiriyor kimse bişey demiyor.kimi neyle tehdit etmeye çalışıyorsunuz anlamadım.herke yüzde yüz sizin gibi düşünmek zorunda DEĞİL .ne demek çapsız imam.varsa böyle bir kişi bulun hesabını sorun.niye bütün imamları töhmet altında bırakıp tehdit ediyorsunz.bulun ıp sinden deşifre edin.ayıp ya tamammen tehdit şantaj

_____ADMİNİN YORUMU____ HABERİ NERENLE OKUDUN!!!

Avatar
adalet isteyen 2015-05-22 23:46:38

Öncelik diyanet diyorsunuz ama diyanetteki adaletsizlik baska yerde yok önce adaleti sağlayın sonra imamlar gorevlerini zaten yapacaktir...

Avatar
Adem bozkuş 2015-05-22 23:54:52

Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın Mescidi Aksada kıldırdığı namazın mesajını anlamayanlara yazık olsun.

Avatar
misafir 2015-05-23 00:35:05

Tabiki çok doğru bi yazi ama admin lutfen kendinizde uslubunuza dikkat edin "nerenle okudun " demekte sizlere yakışmıyor

____ADMİNİN YORUMU___ "nerenle okudun " DEDİĞİMİZ KİŞİ DE ÇAPSIZDIR. OKUMADAN ANLAMADAN YORUM YAPIYOR. BÖYLE ÇAPSIZLAR İSLAMA ZARAR VERİYOR. SİZ DE KİMİ SAVUNDUĞUNUZA DİKKAT EDİN...

Avatar
Yarıçap 2015-05-23 00:50:09

adalet ısteyen'' adlı kullanıcı herseyı tek cumleyle acıklamış,, önce dıyanetteki adaletsızlıklerı bıtırın, sonra mılletın çapıyla yarı capıyla ugrasın.. o capsız ımamda cok çapsızmış be yaa,,

Avatar
hafız ali 2015-05-23 00:51:40

adam çapsızsa çapsız demektir...

Avatar
Gül 2015-05-23 00:52:28

Tebrikler! Çok güzel bir yazı olmuş. Anlayana...

Avatar
diyanet personeli 2015-05-23 05:10:45

Bizim işimiz bizle zor biz kimseye kolay kolay fayda vermeyiz,kurumumuzda ciddi sıkıntılar var,ama gerçekten sıkıntılı personelde çok bakalım neler olucak