Cemaatler niçin birleştirici olamıyor?

15 Temmuz’dan sonra cemaat yapılanması içinde yol alan FETÖ’nün hışmından aynı yapıya sahip cemaatlerin de pay almaması imkansızdı. Ve öyle de oldu.

Cemaatler niçin birleştirici olamıyor?

15 Temmuz’dan sonra cemaat yapılanması içinde yol alan FETÖ’nün hışmından aynı yapıya sahip cemaatlerin de pay almaması imkansızdı. Ve öyle de oldu.

05 Eylül 2016 Pazartesi 00:51
Cemaatler niçin birleştirici olamıyor?
banner283
DiNiHABERLER.COM / ANALiZCemaatler, 15 Temmuz’dan sonra kıyasıya eleştirildi. Tabi cemaatlerde boş durmayıp savunma pozisyonuna geçti.

Bir defa İslam ana kaynaklarında “cemaat” kelimesinden kastın “ümmet” olduğunu bir kenara koyup bu tartışmaya girmek gerekir. 

Mevcut cemaatler, “cemaat” kelimesinin “ibadet etmek için bir araya gelen topluluk” anlamından hareketle “cemaat” sıfatının kutsallığından istifade etmek niyetinde oldukları dikkatlerden kaçmıyor.

Cemaate kutsallık atfedilince kendilerine yapılan en ufak eleştiri haliyle İslam’a yapılmış bir eleştiri olarak görülüyor ve öyle de lanse ediliyor.

Elbette dinini seven insanların bir araya gelerek çeşitli faaliyetlere bulunması güzeldir. Övgüye mazhar olacak şerefli bir iştir. 

Ama bir şartla!

Kur’an ve sünnetin ortaya koyduğu prototipte Müslümanların ortaya çıkması kaydı ve şartıyla...

Bir fabrikada araba üretiliyor. Her bir parçası farklı farklı yüzlerce fabrikadan üretilip montaj yapılan fabrikaya geliyor. Ve ortaya bir biri ile tam uyumlu güzel bir araç çıkıyor. Basından duyduğumuz istisnai durumlarda ise hatalı tek bir parça nedeniyle satılan tüm araçlar geri çağrılıyor. Ortaya çıkan masraf arabanın kendisi kadardevasa bir maliyet, çizilen karizma da cabası…

Kur’an ve Sünnet ortaya adına “Müslüman” dediği bir insan modeli koyuyor. 

Müslümanın bir çok özelliğinin yanında “tek başına kaldığında İbrahim (as) gibi tek başına bir ümmet, bir araya geldiğinde bir vücudun azaları yada bir duvarı oluşturan tuğlalar” gibi kenetlenebilme özelliği bulunuyor.

Ama bu gün eleştiriler karşısında savunma moduna geçen cemaatlerin müntesiplerine baktığınızda tek başına bir hiç, başka Müslümanlarla bir araya geldiğinde ise tam uyumsuzluk formatı içerisinde oldukları görülüyor. 

Ne İslam ümmeti vücudunun azalarını oluşturacak formata ve ne de İslam duvarını bina edecek tuğla şekline sahipler…

Allah Resulü, Kur’an’ın ortaya koyduğu Müslüman modelini en güzel şekilde anlayan, yaşayan ve örnek olan bir lider. 23 yılda ortaya koyduğu İslam toplumunda bir araya gelmesi mümkün olmayan farklı din, mezhep, renk, dil ve düşünce de olan insanlar, Hz. Peygamber (as)’ın eşsiz liderliğinde Kur’an’ın ruhuna uygun bir şekilde fazlalıklarını atıp, eksiklerini tamamlayarak bir güzel şekillenip mükemmel bir toplum oluşturuyor. Ayrı olan kalpler birleşiyor. Ümmet modeli en güzel şekilde ortaya konuluyor.

Allah Resulü'nden rol çalan bir takım cemaat liderleri ise öyle bir parça imal ediyorlar ki ürettikleri parçanın diğer bir cemaatin ürettiği parça ile uyum sağlaması bir tarafa birbirini iten mıknatıslar gibi bir araya gelmesi dahi mümkün değil. 

Kalpleri birleştirmesi gereken cemaatler hem de aynı dinin müntesibi olan Müslümanları ayrıştırıyor, parçalıyor, iletişimi kesiyor, bir birlerinin hasmı yapıp çıkıyorlar. 

Milletin cemaatleri eleştirdiği nokta burası ama onlar çamura yatıp “Bunlar laikçilerle el ele vermiş cemaatlere saldırıyor. Cemaatler olmazsa İslam biter. Diyanet niye cemaatlere koruyuculuk, abilik yapmıyor. İlahiyatçılar cemaatlere vurarak Kemalistlerin propagandasına yardım ediyor…” gibi savunmalar içerisine giriyorlar. 

Ne yapsın yani ilim ve irfan sahibi Diyanet ve İlahiyatçılar, sırf cemaat adından yola çıkarak bir araya geldiğinde arabanın tekeri bile etmeyen işe yaramaz parçaları millete, “Bu gördüğünüz parçalar var ya bu parçalar! Dünyanın gördüğünüz en iyi arabasından daha iyi bir arabadır.” 
Mı, desin?

Demedi diye içinde iki üç haddini aşan, topluma yanlış örnek olan, seküler devletin arzuladığı kalıba uyduğunun farkına varmayan veya FETÖ gibi bile bile içlerine yerleştirilmiş art niyetli, İlahiyat ve Diyanet’in yüz karası adamlara bakıp gerçeği söylemesinler mi?

İçlerinde üç beş çürük var diye ki kendileri de onları tasvip etmezken üç beş çürük İlahiyatçı ve Diyanet mensubu adına çıkıp “bir arabayı bile meydana getiremeyen cıvata ve parça topluluğuna”İlahiyat ve Diyanetçilerin “mükemmel araba” deme zorunluluğu mu var?

Cemaatlerin ilahiyat ve Diyanet’e uyguladığı kıstasları cemaatlere uyguladığımız takdirde acaba ellerinde kaç sağlam adamları kalır? 

Bırakalım bunları da herkes kendi kapısının önünü temizlesin. Biz birbirimize rakip değil birbirimizi tamamlayan uzuv ve tuğlalar olma yolunda çalışmalar yapalım. Eleştiriye sonuna kadar açık olalım ki eksik taraflarımızı görüp giderelim. 

Unutmayalım ki eleştiri, karşıdaki parçanın karşıdaki parçayabir noktada, “Seninle uyum içinde bünye oluşturma düşüncesindeyim. Şu şu tarafların nedeniyle ben seninle bir araya gelemiyorum. Kur’an ve sünnet mühendisliğine aykırı yönüm varsa sen söyle ben düzelteyim. Ben söyleyeyim sen de düzelt, şekillen ki İslam ümmetini oluşturalım” demesidir. 

Hepimizin eksiği var ve hiçbirimizin birbirinden farkı yok. Yok ki bir araya gelemiyoruz. Gelin neden bir araya gelemediğimizin nedenleri üzerinde konuşup sorunlarımızı çözelim.
 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 06.09.2016 01:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bay bilmiş 2016-09-05 08:09:17

Anlamıyorum cematler hakkinda ne kadar bilgin varki bunları elestiriyorsun bundan bir kac yil once diyanet diye bir şey yoktu harf inklabi yapip kuran unutulmaya calıstiklarinda ezanlar türkceleştirilince bu Diyanet diye bir sey varmiydi bozulmuz veya bunalmiş insanlariñ dinsizlige dogru gittikletinde diyanet diye bir sey varmiydi elbetteki yoktu cunku o zamanda devlet dinsiz ve din düsmani bir devletti diyanette devleye bağlı olunca haliyle oda bir sey yapamıyor du boylelik o zaman cemaatler bu isi yürutuyordu şimdi ak parti gelince diyanetin prestiji artırilınca cemaatlere atısmaya baslarsiniz kokusmus seyler sirf birilerin gozune girmek icin bu tur davranıslarda bulunursunuz

Avatar
Kemalettin 2016-09-05 09:23:50

fetö bir cemaat değil örgüttü ve devlet politikasıydı. büyümesi ve güçlenmesi devlet eliyle ve diyanet desteğiyle oldu. ne çabuk unuttunuz?eski diyanet ısleri baskanı,bakan mehmet aydın ile birlikte diyalogcunun önde gideni değil miydi? bülent arınc beyefendi sulu gözlerle ödüller verip övgüler yağdırmıyor muydu?diyanet camiası içinde görevini su istimal eden yok mu? maaş alıp cemaatiyle ilgilenmeyen namazdan kaytarıp duran yok mu? müftülerin etrafında vekil bakan parti başkanlarının etrafında dolanan yalaka memur ve amirler yok mu? türkiye de en çok torpilin döndüğü kurum hangisi? mezhepsiz itikatsız sapkın görevliler kuran ve sünnetle alakasız bir dünya diyanet mensubu yok mu? hala bu ulke de milletin evladına dini diyanet görevlileri değil cemaat hocaları ogeretiyor. siz yazın camide parayla subhanekeyi okuttunuz diye millete şeriati islamı ogrettik mi zannediyorsunuz? bak yaz kursları resmiyette erken bitti diye imamlar çocukları bıraktı. okutmadı. ne olur okutsalardı.

Avatar
varda 2016-09-05 10:55:57

fetö yü islami bir grup gibi olarak gösterip onun üzerinden inaçlı insan ve islami vakıf ve cemaatlere saldıranlar fetö den daha tehlikelidir bu böyle biline

Avatar
Vaiz 2016-09-05 01:49:18

Bu yazıyı yazanlar acaba Türkiye gerçeğinin ne kadar farkındalar ve bu halkın ne kadar icindeler.masa başı yazı yazmak en kolay iş ama halkin içinde olmak mesele orda.elestirenler halklaa iç içe olmadıklarından toplumun yapısından bihaberler acaba bu halk dini nereden öğrenir dertleriyle birebir kim ilgilenir yarasına kim merhem olur bu yazıyı yazanlar bilirlermi ve acaba kuran ve sünnete ne kadar hakimlerki bu cemaatler bu kadar piyasa yapmışlar bence dusunmeliler yoksa bu vebaalin altında kalacaklardır..işte halk işte tarikat ve İslami firkaaalar ve iskembeden atanlar.fi emanillaaah

Misafir Avatar
Müftü 2016-09-05 08:36:03 @Vaiz

vaiz kardeşim , hangi cemaatten dinimizi öğreneceğiz. başlarına taktıkları takkelerin rengine varıncaya kadar farklı. baş örtülerini bağlama biçimine kadar farklı, kurtuluş hangi cemaatte. hepsi holding olmuşlar. televizyonları var. hastahaneleri var. okulları var. fabrikaları var. hepsi ayrı güç olmuşlar. ülkemizde cemaatler konusunun yeniden düzenlenmesi gerekir. b
burası türkiye cumhuriyeti,. cemaatler cumhuriyeti değil.

Beğenmedim! (12)
Misafir Avatar
ahmak 2016-09-05 02:03:02 @Vaiz

böyle yorumu ancak senin ahmaklar yapar. cemaatlerin neler yaptığını görmeyen yok. mesela fetö...cemaatlere kutsalık yapmayın. en güzel hizmeti diyanet ve milli eğitim yapıyor. utanmaz bir de vaizsin.

Beğenmedim! (10)
Avatar
imam 2016-09-05 03:23:25

vatandaşların yaptıkları camilerde devletin kadrolu memuru olan imamlarının arkasında namaz kılmayan insanlar var bu memlekette. bunlarmı birleştirici iyi niyetliler

Avatar
hande ödemiş 2016-09-05 06:33:14

Lütfen çoğul eki kullanarak tüm cemaatleri aynı kefeye koymayin sizin bu yaptığiniz pire uğruna deveyi yakmaktır

Avatar
erdem 2016-09-05 09:40:11

cemaatlerin sizin söylediğiniz gibi aralarında bir ayrıştırma yok. ancak fetö gibi alçaklar sizleri biz yandık diğer cemaatler de yansın diye sizler vasıtasıyla cemaatlere kışkırtıyorlar siz de bu oyuna alet oluyorsunuz. bir kere bu alçakların bir cemaat olmadığını her cemaat söylediğinde siz bu bir cemaatler arası ayrıştırma diyorsunuz. ayrışıma dikkat edilmesi lazım. bunların ahlaksızlığını diğerlerine yüklemeniz bu şeref yoksunlarının ekmeğine yağ sürmektir. madem ayrıştırmacı değil birleştirmeci olacağız hepiniz suçu bir başkasına atmaktansa kendimizi düzeltmeye bakalım.

Avatar
ibrahim 2016-09-05 04:46:59

Allah razı olsun çok güzel bir yazı olmuş sonuna kadar hiç sıkılmadan okudum.Allah muvaffak eylesin.Allah yardımcımız olsun.