Ders Müfredatı sil baştan yenileniyor

Millî Eğitim Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK arasında imzalanan "eğitimde işbirliği" protokolü kapsamında, tarih ile coğrafya derslerinin 9-12´nci sınıflara ait taslak öğretim programları hazırlandı.

Ders Müfredatı sil baştan yenileniyor

Millî Eğitim Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK arasında imzalanan "eğitimde işbirliği" protokolü kapsamında, tarih ile coğrafya derslerinin 9-12´nci sınıflara ait taslak öğretim programları hazırlandı.

01 Nisan 2016 Cuma 22:07
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

Tarih Dersinde resmen devrim yapılıyor

Öğretim programları güncelleme çalışmalarında katılımın daha geniş tabana yayılmasını sağlamak ve öğrencilerin daha iyi öğrenebilmesini destekleyecek bir öğretim programı oluşturabilmek amacıyla taslak metinle ilgili başta öğretmenler, akademisyenler, uzmanlar, öğrenciler ve veliler olmak üzere bütün vatandaşların görüş ve önerileri 1 Nisan itibariyle bu gün sonra erdi. 

Özellikle Tarih dersinde yapılan değişiklikler dikkat çekiyor

Atatürk ile ilgili devrimci, ilerici, muasır medeniyet gibi toplum menfaatine olmayan bilgiler müfredattan çıkarılırken Selçuklu ve Osmanlı tarihine ağırlık veriliyor.

İçinde bir çok çelişki bulunan, yalan-yanlış bilgilerin yer aldığı ideolojik Inkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi 11.sınıfla sınırlandırılıyor. 

Osmanlı-Avrupa ilişkilerinin tanımlanmasında ideolojik ve tek yanlı değerlendirmeler ile günümüz Osmanlı tarihi araştırmalarında artık terk edilmiş “yükselme-duraklama-gerileme” tarzı dönemlendirme yaklaşımlarından kaçınılıyor. 

Ünite alt başlıklarında sadece liderler ve önemli muharebeleri öne çıkaran bakış açısı yerine bunları yok saymayan ancak tarihin gerçekleşmesinde farklı aktörler ve faktörlerin birlikte rol oynadığını öğrenciye kavratabilecek çok perspektifli bir yaklaşım tercih ediliyor. 

11. sınıfta okutulacak Osmanlı Medeniyeti üst başlıklı öğretim programı, kuru ve insansız bir teşkilat tarihi anlayışı yerine bir medeniyetin felsefî arka planı ve tarihî tecrübeden süzülerek ortaya çıkmış değerler manzumesiyle tanıtma amaçlanıyor.
Bu doğrultuda, Osmanlı ve İslam medeniyetinin evrensel düzeydeki değer ve kurumlarından bir seçme yapılarak bunlar metinlerde kalmış idealler olarak değil Osmanlı insanının hayatına yön vermiş tarihî tecrübeler olarak tanımlanmaya çalışılıyor 11 ve 12 sınıf Tarih dersi konu başlıklarında fazla değişikliğe gidilmeden Türkiye’nin siyasi, ekonomik, askerî, sosyal ve kültürel hayatı ve meseleleri hakkında tarihî düşünme becerisini geliştirmesi amaçlanıyor.

Yeni müfredatla birlikte ezberci, tekdüze, içine kapanık, dış dünyadan kopuk öğrenci modellemesinin yerini araştırmaya, incelemeye yönelen, dünyayı anlayan, kendi içinde bulduğu ülkeyi ve coğrafyayı anlayan, ülkesinin dünya üzerindeki yerini kavrayabilen, tarihi ile bağını koparmamış, geçmişten 1974’e kadar dünyada olan biten her şeyden haberdar öğrenci yetiştirilmesi hedefleniyor.
 
Son Güncelleme: 02.04.2016 21:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.