Diyanet’in anlattığı dinin toplumda karşılığı var mı?

Siyasetten, gündemden uzak bir din görevlisi düşmanını tanımadan savaş alanına çıkan asker gibidir.

Diyanet’in anlattığı dinin toplumda karşılığı var mı?

Siyasetten, gündemden uzak bir din görevlisi düşmanını tanımadan savaş alanına çıkan asker gibidir.

21 Mayıs 2016 Cumartesi 13:19
Diyanet’in anlattığı dinin toplumda karşılığı var mı?
DiNiHABERLER.COM / ANALiZ

Maalesef Müslümanlar, düşmanlarını tanımadıkları için savunma mekanizmalarını oluşturamadıkları gibi kendi anlattıkları dinin sokakta ve ekran karşısında karşılığının olup olmadığını hesaba katmadan verdikleri eğitim nedeniyle hızla ihlastan uzaklaşıp idealize oluyorlar. 


Solhaber’den Orhan Gökdemir’in Tuhafazakar süslümanlığın' ekonomi politiği” adlı yazısında “hakkın batıl karşısında iflas etmeye mahkum olduğunu” kendince ele almış. 

Güzel tespitler var. İşte bu yazıya din görevlisinin vereceği bir cevap var mı? diye okurlarımızın dikkatine sunuyoruz.


Orhan Gökdemir gibi düşünenler az değil. Kaç din görevlisinin anlattığı din bu bakışa cevap mahiyetinde yada kaçımız çocuğumuzu bu tür akıl yürütmeler karşısında bilinçlendirebildik.

Gökdemir’in yazısından bazı bölümler…

İyi de “siyasal İslamcılık” da bir moda değil miydi zaten?

Daha dindar ve daha ahlaklı olma iddiasıyla geldiler. Ekonomik ve siyasi krizler içinde acı çeken kitlelere “Huzur İslam’da” diye umut verdiler. Sözlerine bakılırsa kibirli yönetici elite karşı onlar alçak gönüllü ve “milletin adamları”ydı onlar.

Toplum İslamcılık gömleğini giyince bunun aslında bir deli gömleği olduğunu anladı. Daha dindardı toplum görünüşe göre ama ahlaksızlıktan boğuluyor… İslam geldi evet, ama sadece ülkeyi değil bütün Ortadoğu’yu paramparça etmek üzere. Evet, islam da artık bu farz değil, çalmak ve zenginleşmek için geçerli bir tarz.

Eski Ahit’teki altın buzağı hikâyesidir bu; Tanrının emrini getirmeye gidersin, döndüğünde görürsün ki kalabalıklar seni beklememiş. Takılarını eritip bir altın buzağı yapmış, önünde secde etmekte.

Hapi veya Apis öküzüdür büyük ihtimal. O öküz, Musa’nın tuhaf idealist algısına karşı halkın kendiliğinden materyalizminin nüksetmesidir. Ve dinler tarihinin söylediği o materyalizmin bütün idealist tasavvurları eninde sonunda dize getirdiğidir.

Muhafazakâr tuhafazakara, müslümansüslümana dönüşüyor büyük bir hızla. Hayat yeniyor gericinin toplum tasavvurunu; tesettürünü, türbanını, terliğini piyasanın sihirli elleriyle eğip büküyor…

Aydınlığı çoğalttığımızda o karanlık da dağılmaya mahkûmdur!
 


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali veli 2016-05-22 01:53:16

20 yaşına kadar anası babası kelime-i tevhidi öğretmemiş ise dinden imandan bahsetmemiş ise imamın suçu ne? vurun abalıya nasıl olsa maaş alıyorlar.

Avatar
Ahmet Şahin 2016-05-21 15:06:15

Müslümanın sorununu demiyorum ben buna,müslümanım diyenlerin sorunudur.
Çünkü müslümanız diyen toplulukta temsil sorunu vardır,tebliğ konusunda ise gerçekten çok güzel örnekler vardır diyorum ancak temsil olmadığı için yani söylediklerimiz yaşantımızda olmadığı için muhataplarında hakkı ile karşılık bulamıyor.
Örnek Rehberimiz s.a için Ebu Cehile yanında bulunan şahıs yalancılık ortamında bulununca kafirlerin şahı en büyük düşmanını savunmaya geçerek kılıcını çekip kellesini vurmakla tehdit edip O yalan söylemez diyor.Biz Rehberimiz takip edelim veya Onu takip edenleri takip edip hayatımıza uygulayalım bakalım neler oluyor,yeterki tebliğ sözde kalmasın vasıfları yaşantımızda olsun.

Avatar
dinihaberler 2016-05-21 16:50:09

diyanet işleri başkanlığı merkez teşkilatı çalışanları dinihaberler.com kadar teşkilata hizmet etse türkiye de sorun kalmaz zaten.

Avatar
İmam Adayı 2016-05-21 17:27:52

maalesef bana göre diyanet işleri başkanlığının anlattığı dinin toplumda karşılı yok. neden mi? eğer herkes görevini düzgün yapmış olsaydı ve özellikle din görevlileri dini tebliğ konusunda daha çok çaba sarf etselerdi şu anda camilerimizde genç nesil sıkıntısı çekilmez ve üç beş yaşlı insanla namazlar kılınmazdı. ortalıkta zina aleni olarak işlenmezdi. abdest almanın farzları ve sünnetlerini bilmeyenler var bu toplumda onu bırakın kelime-i şehadeti düzgün getiremeyenler var bu toplumda. taklidi imanda tahkiki imana geçişin sağlanması için din görevlilerimiz bana göre görevini yapmıyor. din görevlisinin yeri sadece cami değildir. camiden çıkıp etrafında ne olup ne bittiğini bilmeli gençlerle kaynaşıp onların dini sorularına birebir yanıt verebilmeli ve onları yanlış yoldan sıratı müstakime doğru iletebilmek için Allah'ın gayretiyle her şeyi yapmalı. eğer anlatılan dinin karşılığı toplumda olsaydı şu anda ateistler olmazdı. din görevlilerimiz işini yapanlar hariç enaniyet içindedir.

Avatar
tebliğ ve İrşad 2016-05-22 09:19:23

tebliğ irşad ve imamet tamamen yaşantıyla yoğrulur bir imam hatip eğer yalan söyleme deyip kürsüden indikten sonra yalan söylüyorsa haram yeme deyip şeffaflık ilkesine uymayacak şekilde toplanan paraların akıbetini saklıyorsa aile hayatını anlatıp da kendi ailesinde bunu gösteremiyorsa o imametden hiçbişe olmaz günümüzde maneviyatı yüksek becerikli gerçekten kuranda tarif edilen müslüman tipinde bir imam yok denecek kadar az dikkatinizi çekerim imam değil müslümanlığı beceremeyen imamlar ordusu muhtar seçimlerine karışır köyde inek bakar tavuk bakar ezan yok namaz yok ha kurum çokmu iyi hayır bağlı bulundukları kurum tam bir fiyasko düşünün kuranda sünnette açık birşekilde HARAM olduğu belirtilen katiyetle kabul edilmeyen FAİZ diyanetin dükkan kiralarındaki gecikmeden kazandığı para olmuş yani bu benim bizzat şahit olduğum olay diğerlerini varın siz düşünün kibir adam kayırma istaf ne ararsan var diyanette bunları bilmeden önce yani bir yıl önce imam olmak için can atardım ama şimdi Allah bana nasip etmediği için şükrediyorum çünkü biliyorum ahirette bu işin hesabı vebali çok bük çok