Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesine Deklarasyon

Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 47. dönem rezalet mezuniyet töreni görüntülerini yayınlamamız üzerine kendilerinden özür beklerken İslam Hukukçusu ve Tefsirci iki öğretim üyesinden sert bir eleştiri geldi

Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesine Deklarasyon

Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 47. dönem rezalet mezuniyet töreni görüntülerini yayınlamamız üzerine kendilerinden özür beklerken İslam Hukukçusu ve Tefsirci iki öğretim üyesinden sert bir eleştiri geldi

01 Ağustos 2016 Pazartesi 02:14
DiNiHABERLER.COM / ANALiZ

Dinihaberler.com
olarak Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezuniyet görüntüleri elimize geçtiğinde normal bir vatandaş gözüyle olaya baktık. Bunu yorumsuz olarak 13-18 yaş aralığında kız ve erkek çocuklara izlettirip fikirlerini aldık. Yani sevgili ilahiyat mezunlarının gidip başlarına öğretmenlik yapacakları öğrencilere sorduk görüntüleri.

Aldığımız cevap;

“Kardinallerin mezun olan papaz ve rahibelere beraat verdiği bir tören” veya

“Yahudi veya Hristiyan memlekette bir üniversite mezuniyet töreni” olduğunu söylediler.

Bu bir ilahiyat mezuniyet töreni dediğimiz de ise “Aaaa!” diye başlayan hayret ifadeleri ve kınama sözleri ardı sıra geldi.

Kimse kep atma töreninin Endülüs Emevilerinde ilk kez uygulandığını falan söyleyip kendini ve bizi kandırmasın. Müslümanlar tarihin hiç bir devrinde absürt eğlenceler tertip etmiş değillerdir.
Velevki birilerinin dediği gibi Endülüs Emevilerinde kep atma töreni yapılmış olsun. O günün şartlarında kep, ya takke veya sarık olabilir. Bu günkü anlamda kep ve kompleksli Müslümanların sırtına geçirdiği mezuniyet cübbesi papaz ve haham kıyafetidir. 

İlahiyat Fakültelerinin dinler tarihi hocaları, tarihin içinde kaybolana kadar biraz kendi burunlarının dibindeki tarihi inceleyip öğrencilerin ve toplumun kültürel erozyonuna engel olabilme adına uğraş verselerdi zaten bu rezil görüntülerle gündem olmazlardı.

Biz kendilerine buradan hatırlatma yapalım: 

Youtube’a
GraduationCeremony” veya 
“Graduation in church” yazdıklarında sevgili ilahiyatçılarım kime ve neye benzediklerini çok rahat görebileceklerdir. 

Yayınladığımız görüntülerden sonra susması ya da milletten özür ve açıklamada bulunulması gerekirken en son bu rezaleti savunması gereken iki bilim dalından iki hoca bize dil uzatmaya kalktı.



Dokuz Eylül İlahiyat’ın İslam Hukukçusu Prof. Dr. Hüseyin Esen ile dekan olarak atandığını duyduğumuz Tefsir hocası Prof. Dr. Mustafa Özel...

Her ikisi de yayınladığımız video için kendilerine yakışmayacak eleştirilerde bulunmuşlar. 


Hele Tefsirci Mustafa Özel “mezuniyet töreninin üzerinden şu kadar zaman geçti” derken okuyucuları yanıltıcı bir şekilde desek hafif kaçar yalan söyleyerek bu görüntülerin yıllar öncesine ait olduğunu ama kendilerinin bulunduğu zaman diliminde böyle bir törenin olmadığı imasında bulunuyor.

Oysa videoda spikerlik yapan kız öğrenci açılışta “47. Dönem mezunları törenine hoş geldiniz” diyor.

47.dönem mezunları Dokuz Eylül İlahiyat’ın 2015-2016 eğitim-öğretim yılı yani son mezunları oluyor. 



Mustafa Özel, keşke bu yalanı söylerken kendi fakülte sitelerine zahmet edip baksaydı bu kepazeliğin resimlerinin slayt halinde geçişini görebilirdi. 

Mustafa Özel bu videoyu yayınlayana "pislik yayıyor" demiş. Pislik yaymak için pislik olması gerektiğine göre demek ki mezuniyet töreni bir pislik ki yayılma imkanı bulabiliyor.

"İşin aslı ve arka planını bilmeden..." diye de eklemiş. Mustafa Özel’e biz işin aslı ve arka planını daha doğrusu görmediği yerleri gösterelim.

İşin aslı bir rezalet!

Arka planı da, “İslami şuurdan yoksun yetişen öğrencilerin, duyarsız hocaları eşliğinde düzenlediği mezuniyet töreninin kendisini laikçilere “bakın biz ne kadar değişik ve modern ilahiyatçılarız” diye beğendiren dekanının koltuğunu koruma refleksiyle gerçekleştirdiği bir tören.

Videoyu paylaşanlar Mustafa Özel’e göre “pislik, haysiyetsiz, paralelci, ışid’çi…” imiş. 

Biz Mustafa Özel’e soralım: “Mustafa hocam, bu videoya konu olan mezuniyet törenini yapan mı yoksa bunu internete yükleyen mi bu sıfatlara haizdir? Yoksa ortada sizin pislik olarak nitelendirdiğiniz işi savunan mı?”

İçinden cımbızlama alındı diyecekseniz, neden cımbızlık işler çevirdiniz. Allah Resulünün hayatında nereden tutarsanız tutun, cımbızlık hiçbir şey yokken siz Allah Resulü'nün varisleri olarak neden cımbızlık işler yaparsınız?

Madem cımbızlık işlerden hoşlanıyorsunuz neden cımbızlık işlere yol vermeyen bu mesleği seçtiniz?


Hüseyin Esen Hocam, yayınladığımız videonun altında size FETÖ’cü denilmiyor. "Fethullah Gülen’in görmek istediği Türkiye olsa olsa bu kadar olurdu" deniyor. 
Okuduğunuzdan asla kastedilmeyen bir hükmü çıkarmak her şeyden önce sizin gibi bir İslam Hukukçusuna yakışıyor mu?

İslam Hukukçusu olarak basit bir metinden bile olmayan anlamı çıkaran siz, Kur’an ve Sünnetten hüküm çıkarmada da aynı hatayı yapıyorsanız yandı keten helva.


Size düşen en güzel davranış, kötülük karşısında ya müdahale imkan yok ise savunmak değil susmaktır.



Bu videoyu yayınlamak alçaklık değil, asıl alçaklık bu videoya konu olan görüntülere neden olmaktır. İslam Hukukçusu olarak size soruyoruz: “Bir rezaleti kınayanlar mı tövbe ve özre davet edilir yoksa rezaleti yapanlar mı?”

Ya da yine yanlış anlar ne edersiniz diye sizin anlayacağınız şekilde soralım: “Münkeri işleyen mi yoksa marufu emredip münkerden nehyeden mi tövbe ve özre davet edilir?”

Bir de bu aklı evvellerin hadsiz paylaşımlarının altında bazı yorumlar vardı. En dikkat çekeni ise rezilliği kınamak yerine savunma sadedinde "Bunlar ilahiyatlarda felsefe, sosyoloji, psikoloji ve mantığa karşı olanlardır" diyordu.

İlahiyatlarda Felsefe, sosyoloji, psikoloji ve mantık zorunlu olarak okutulmalı kanaatindeyiz. Ama ehli küfürle mücadele eden İslam Felesefesi ile donanmış, İslam'ı topluma dikte edecek şekilde toplumların sosyolojisini kavramış, ahlaki, ilkeli, kendine güvenen ve nerede ne konuşacağını bilen bir din alimi psikolojisi içinde, çıkan sorunlar karşısında ictihat edebilecek mantıkta öğrenciler yetiştirmek kaydı ve şartıyla...



Şimdi soruyoruz, bu açıklamalarınızdan sonra istifa mı edeceksiniz yoksa 80 milyondan özür mü dileyeceksiniz?


 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 01.08.2016 16:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmail 2016-08-02 00:01:08

Keşke böyle bir olayı haber yapacağınıza Dokuz Eylül İlahiyat Fakültesini ve hocalarını niye hedef tahtasına oturttuğunuzu açık açık yazsaydınız. Ortada bir sıkıntı varsa bile bütün bir kurumu kötüleyerek bu meseleyi çözemezsiniz.Orada okuyan herkes Mustafa Özeli de Hüseyin Eseni de sizden çok iyi bilir.Sizi dini haber yapıyorsunuz diye takip ediyordum, ancak siz ortalığa fitne yayma çabasındasınız.İsra suresi 36.ayeti açıp okumanızı tavsiye ederim.İlahiyat Fakültesiyle ilgili kurduğunuz plan ne bilmiyorum ama şunu unutmayın ki Allah

Avatar
hasan 2016-08-01 11:30:53

hakikaten yazıklar olsun bu törenin içeriğinden haberiniz yoksa ey prof efendi siz fakültede ne iş yaparsınız üzür dileyip bu tür şeyler bir daha yaşanmayacak diyeceğinize olayı savunurcasına yok bunu dava edecez yok şunu dava edecez cenabı hakkıın gördüğü davada ne hesap vereceksiniz onu düşünün tövbe edin tövbe

Avatar
hoca 2016-08-01 11:36:56

Ilahiyatlar acil bir şekilde kapatilmali yerine medrese sistemi gelmeli hocalarin cogunun itikadi bozuk şii yada vahhabi gelecegin malesef işid kafalilarin yetişecegi yerler kendi kafasina gire kurana mana ve hukum verirler. Onun icin medrese gelenegi şarttir

Avatar
kenan 2016-08-05 01:10:57

arkadaşlar söylenen sözlere laflara hiç aldırış etmeyin çünkü hiç kimse o veya bir başka fakültede okuyan öğrenciler ve çalışanları kadar fakülte hocalarını tanımıyorsunuz. evvela lütfen tanımadan bilmeden emin olmadan yorum yapmayın buda türkiyenin malesef acı bir gerçeği ön yargılıyız... lütfen artık bazı noktalarda dikkatli olalım sonuçta hepimiz insanız birgün yanlışda olsa sizinde başınıza gelir olmaz demeyin etrafınıza çevrenize bakın ne demek istediğimi anlarsınız... günümüz şartlarında bir insanın az bir konuşmasından kelimeleri alarak montajlayıp herkesi bu duruma sokmak mümkün bunu düşünün lütfen... kimse günah keçisi olmasın... hepimiz bir sınavdan geçiyoruz... Allah herkesin yar ve yardımcısı olsun.... tüm insanlarımızı seviyorum... saygılar...

Avatar
Zeki 2016-08-01 06:24:57

İlahiyatlarıda askeriye gibi baştan aşağıya ele almalı.Şuan çoğunlukla şüpheci din taciri yozlar yetiştiriyor.Din konusunda içi boş ama ekabir ukala tipler.

Avatar
Seyfullah 2016-08-01 09:14:28

Yazıklar olsun diyorum ama bu rezalete kepazeliğe şaşırmıyorum nedenmi görev yaptığım yerde cami cemaatinden ilahiyat fakültesi mezunu 2 vatandaş var Fatiha suresini düzgün okuyamıyorlar gerisini düşünün durum ortada olunca bişey diyemiyoruz Rabbim şuur versin

Avatar
Ramazan 2016-08-01 12:14:33

Asıl şuurun kendisine gerekli olduğu kişiler "2 ilahiyat mezunu böyle diğerlerini düşünün" deyip bunu diğerlerine mâl edenlerdir...

Avatar
Ramazan 2016-08-01 12:30:01

____ADMİNİN YORUMU__- BİZ GÖREVİMİZİ YAPTIK,ŞEREFSİZ OLDUK ALÇAK TERÖRİST OLDUK.. AMA RAMAZAN BEY SİZİN GİBİ SATILMADIK HAKKI SAVUNDUK....

Yıllarca ilim tahsil etmiş emek vererek o seviyelere gelmiş hocalara istifa et demek her insanin haddi olmasa gerek... bu uyarıyı yapıcak farklı merciler var... herkes işini yaparsa her şey daha güzel olacaktır emin olabilirsiniz...