Eğitim İş'ten utanç verici çıkış

Darbe dönemlerinde çıkarılan devrim kanunlarının ardına sığınan Eğitim İş, Müslüman ailelerin 3-6 yaş arası çocuklarını gönderdiği Kur'an ve dini eğitim ağırlıklı eğitim veren Kur'an Kursu-Kreş-Ana okullarının kapatılmasını istedi.

Eğitim İş'ten utanç verici çıkış

Darbe dönemlerinde çıkarılan devrim kanunlarının ardına sığınan Eğitim İş, Müslüman ailelerin 3-6 yaş arası çocuklarını gönderdiği Kur'an ve dini eğitim ağırlıklı eğitim veren Kur'an Kursu-Kreş-Ana okullarının kapatılmasını istedi.

24 Mayıs 2016 Salı 07:30
Eğitim İş'ten utanç verici çıkış
DİNİHABERLER.COM / ANALİZ

Eğitim-iş, “sıbyan mektebi” adı altında dini eğitim veren Kuran kursu, Kur'an ağırlıklı kreş ve anaokullarının anayasaya aykırı faaliyet gösterdiklerini vurgulayarak derhal kapatılmasını istedi.


Eğitim-iş, Türkiye'nin birçok yerinde “sıbyan mektebi” adı altında dini eğitim veren Kuran kursu kreşi, anaokullarının başta Anayasa olmak üzere Milli Eğitim Temel Kanunu, Devrim Kanunları hükümlerine aykırı faaliyet gösterdiklerini vurgulayarak “derhal kapatılmalıdır” dedi.


CEM EVLERİNE DE YASAK İSTEYECEK Mİ?


Aynı şekilde Eğitim İş'in ülkede Hristiyan ve Yahudilerin de Müslüman çocukları gibi aynı kanunlara tabi olmalarına rağmen kendi dinlerine uygun bir şekilde kilise ve havraya bağlı anaokullara gönderilen çocuklarına ses etmemesi ikiyüzlülük olarak değerlendirildi.


Bir alevinin de özgür iradesiyle çocuğunu cem evine götürüp kendi mezhebi doğrultusunda ahlaki eğitimden geçirdiği bilinmekte iken kamuoyu, Eğitim İş’in cem evlerine götürülen çocuklara da tedbir alınması talebinin olup olmayacağı sorusunu sordu.  


ALT YAPI EKSİKLİKLERİNİN GİDERİLMESİNİ İSTEMEK YERİNE 


Eğitim-iş’in sıbyan mekteplerinin propagandasının yapıldığına dikkat çektiği www.sibyanmektebi.org” adlı internet sitesindeki açıklamada, Sıbyan mekteplerinin Osmanlı’nın 4+4+4’ü belirtilen haberde “bu açıklama, bilim insanlarının ve eğitim örgütlerinin uyarıları dikkate alınmadan, yeterli hazırlık ve altyapı çalışmaları yapılmadan uygulamaya geçirilen 4+4+4 düzenlemesinin çıkış noktasını da gözler önüne seriyor” denildi. 


3-6 yaş çocukların eğitim aldığı Kurslara dikkat çeken Eğitim İş, yeterli hazırlık ve alt yapı çalışmaları olmayan bu kurumların eksikliklerinin giderilmesini talep etmesi gerekirken toptan kapatılmasını talep etmesi art niyetini ortaya koyması bakımından anlamlıydı. 


MÜSLÜMANLARI İNSANDAN SAYMADI


Eğitim İş, bazı okulların İmam Hatip’e dönüştürülme sürecini değerlendirdiği açıklamada, “Eğitimde 4+4+4 dayatması sürecinde yaşanan okul dönüşümlerinin en dikkat çekici özelliği, fiziki donanım ve altyapı açısından en iyi durumdaki okulların büyük bölümünün imam hatip ortaokullarına dönüştürülmüş olması. Bu konuda Türkiye'nin pek çok yerinde velilerin ve öğrencilerin itirazlarına rağmen çok sayıda okul imam hatibe dönüştürüldü, çok sayıda öğrenci ve veli açıkça mağdur edildi” denildi.


Bazı okulların İmam Hatip dönüştürülmesinin bazı öğrencileri mağdur ettiği görüşünü savunan Eğitim İş, bazı okulların İmam Hatiplere dönüştürülmemesi durumunda İmam Hatipli velilerin uğrayacağı mağduriyeti dikkate almayarak Müslüman halkı insandan saymayarak ayrımcılık yaptı.  


ATATÜRK’TE BİR OSMANLI PAŞASIYDI


“Cumhuriyet değerleriyle sorunları olan ve toplumu dini kurallara göre şekillendirmeye çalışan bazı çevreler, Cumhuriyetle, Devrim kanunlarıyla ortadan kaldırılan ne kadar eskiye ait kurum varsa; bunları yeniden diriltme; hatta topluma dayatma çabası içerisine girdiklerini vurguladığı” açıklamasında bulunan Eğitim İş Sendikası, Atatürk’ün de nihayetinde bir Osmanlı Paşası olduğunu, Cumhuriyetin köklü kuruluşlarından Yargıtay, Danıştay, Kara-Deniz Harp Okulları, Kızılay, Ziraat Bankası gibi bir çok kurumun Osmanlı eseri olduğu ve yıldönümlerinin kutlandığını bilmezden gelip Osmanlı düşmanlığı yaptı.


SIBYAN MEKTEPLERİNİ ARTTIRIN


İslam düşmanlığı ile maruf Eğitim İş’in itirazlarının hilafına Müslümanların çocuklarını bu kurslara göndermesi ve bu kursların sayılarını arttırması gerekiyor. 


Darbe dönemlerinde çıkarılan devrim kanunlarının ardına sığınan Eğitim İş, bir ailenin çocuğunun nerede, ne şekilde eğitim almasına devletin karışma hakkının olmadığını öğrenmek zorunda. 


Eğitimci sendika olarak Eğitim İş’e düşen ailenin tercih ettiği eğitim kurumunun Atatürk devrimlerine uygunluğunu kontrol etmek değil velilerin arzusu doğrultusunda ortay açıkan kurumların eğitime hazır olup olmadığına dair alt yapısının güçlendirilmesi çalışması yapmasıdır. 
 
Son Güncelleme: 25.05.2016 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.