Etkili ve Verimli Din Hizmetleri Nasıl Olmalıdır?

Dinihaberler.com olarak bu haftaki serbest kürsümüzde "Etkili ve Verimli Din Hizmetleri Nasıl Olmalıdır" konusunu fikirlerinize sunuyoruz...

Etkili ve Verimli Din Hizmetleri Nasıl Olmalıdır?

Dinihaberler.com olarak bu haftaki serbest kürsümüzde "Etkili ve Verimli Din Hizmetleri Nasıl Olmalıdır" konusunu fikirlerinize sunuyoruz...

27 Ocak 2015 Salı 09:01
Etkili ve Verimli Din Hizmetleri Nasıl Olmalıdır?
YASEMİN ÇATI / DİNİHABERLER.COM


İslam dininin ana kaynaklarına dayalı sağlam bilgiyi esas alarak ve her türlü siyasi görüş ve düşüncenin üstünde kalarak milli birlik ve dayanışmayı temin etmeyi, kardeşlik, yardımlaşma ve fedakârlık başta gelmek üzere dinimizin yüce prensiplerini bütün vatandaşlarımıza tanıtmayı, din konusunda halkımızı doğru bilgilendirmeyi, manevi ve ahlaki değerlere bağlılıkları güçlendirmeyi hedefleyen Diyanet İşleri, yurt içinde ve yurtdışında yaygın hizmet kalitesini arttırmak adına çeşitli senkronizasyon çalışmaları yapmaktadır. ​ ​​

Küreselleşen dünya, baş döndürü bir hızla dönerken; sosyal, kültürel, ekonomik ve teknolojik değişimleride beraberinde getirmektedir. İnsanların değerleri ve ihtiyaçları sürekli bir devinim halinde değişmektedir. Din Hizmetleri, hızla değişen globalleşen dünyada; kendini yenilemeden değişen ihtiyaç ve taleplere cevap verebilmesi düşünülemez. Din Hizmetleri bu değişime direnerek değil, değişimi doğru anlayıp, yerinde ve zamanında attığı adımlarla yönlendirici bir misyonla etkili ve verimli bir hizmet sunabilir. Verimli bir hizmet; kendisinden beklenen sorunu, belirlenen bir zamanda en faydalı bir şekilde sunabilmekle olur. Din Hizmetlerinin etkili ve verimli olabilmesi için bazı temel dinamiklere ihtiyaç vardır. Bunlar:


  Din hizmetleri planlı, programlı olmalı ve sonunda değerlendirme yapılmalıdır.

 Toplumda kaliteli bir yöntem anlayışı benimsenmelidir.

 Problem çözme çözüm odaklı olmalıdır.

 Eğitim ilke ve yöntemlerine uygun olmalıdır.

  Yaşadığımız çağın şartlarına ve ihtiyaçlarına uygun olduğu gibi uzun vadeli olmalıdır.

  Din Hizmetlilerinin görevini etkili ve verimli yapabilmesi için yeterli ekonomik imkanların sağlanması gerekmektedir. 

  Önemli din hizmeti sunabilmenin önemli unsurlarından biri de nitelikli din görevlisidir. Dün olduğu gibi bugün de nitelikli, ihlaslı, fedakar, söz ve fiilleri birbirine uyumlu din görevlilerine, hizmet erlerine ihtiyaç vardır.

  Din görevlileri eleştiriye açık olmalıdır. Bu çerçevede, kendimizi eleştiriye açalım, birbirimizi eleştirebilecek ortamlar oluşturalım. Eleştiriye açık olmak, yeniliğe açık olmakla mümkündür.

Her geçen gün daha da çok sayıda insanın ihtiyaç duyduğu bu hizmetlerin istenen seviye ve derinlikte sunulabilmesi için, bu dinamiklerin yerleşmesi gerekmektedir.

İbadet ve irşat hizmetleri, insanların dinî bilgi sahibi olmalarını ve dinî yaşantılarında onlara kılavuzluk etmeyi hedefler. Manevi rehberlik ve destek hizmetlerinin hedefi ise insanların ve toplumun ruh sağlığına ve hayatta karşılaştıkları problemlerin üstesinden gelmelerine katkı ve destek sağlamaktır. Bu itibarla söz konusu hizmetler, dinî kurumların üzerinde önemle durdukları bir alandır. Bu hizmetleri yaparken milletimizin huzur ve saadetinin teminatı olan maneviyatının güçlendirilmesi ve dinin manevi desteğinin ihtiyaç duyulan her alana ulaştırılması ilkesinden hareket edilmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kalbinin attığı sitemizde bizler Din Hizmetlerinin daha etkili ve verimli olabilmesi için yapılabilecekleri sizlerin görüşüne sunuyoruz. Dinihaberler.com olarak biliyoruz ki bu işe gönül veren yıllarca hizmet sunan camiayı ve hedef kitleyi en iyi tanıyan sizlersiniz. Bu itibarla oluşturduğumuz serbest kürsüye görüş ve önerilerinizi yazabilirsiniz.

Sizler için oluşturduğumuz bu platformda fikirlerinizi bekliyor ve soruyoruz:

 Etkili ve verimli bir din hizmeti sunabilmek için neler yapılmalı?

 Din Hizmetleri sürekli değişen ve gelişen toplumun ihtiyaç ve taleplerine cevap verebiliyor mu?

 Din Hizmetleri, verimli bir hizmet sunabilmek için yeterli öğrenim ve donanıma sahipler mi?

 İbadethanelerimiz etkili ve verimli hizmet sunabilmek için yeterli kapasiteye sahip mi?

 Din Hizmetleri yalnız fetva veren ve ibadetleri düzenleyen bir kurum mu olmalı? Yoksa İnsanların sıkıntılarını paylaşan hayatın her alanında varlığını hissettiren manevi bir köprü mü olmalıdır?

 Din Hizmetleri olarak öz eleştiri yapabiliyor muyuz? Eksikliklerimizin farkında mıyız?

 Din Hizmetleri olarak etkili ve verimli bir hizmet yapabilmek için yeterli özlük haklarına sahip misiniz?

Bu ve buna benzer konularda görüş ve önerilerinizi bize yazın. Oluşturmuş olduğumuz serbest kürsümüzde bu sefer masaya "Etkili ve Verimli Din Hizmetleri Nasıl Olmalıdır" konusunu fikirlerinize sunduk.

Diyanet camiasının en tepesinden en alt kademesine kadar herkes tarafından ilgiyle okunan ve takip edilen sitemizde yapmış olduğumuz haberlere gelen yorumlar bazen istenmeyen türde olmakta fakat, camianın sorunlarını ve gerçeklerini bizzat yaşayan sizler tarafından yapıldığından büyük önem taşımaktadır. Zira yapılan bir yorumla, ortaya sunulan bir gerçekle bugüne kadar gözden kaçırılmış ya da ihmal edilmiş bir soruna çözüm olacaksınız. Görüş ve önerilerinizi ehil ellere iletmek için bulunmaz bir fırsat olan bu açık kürsümüze, fikirlerinizi en içten duygularla yazabilirsiniz. Hepsinin titizlikle dikkate alınacağından emin olabilirsiniz.

Not: Yapacağınız yorumlar yetkili kurumlara ulaştırılacaktır. Daha verimli ve etkili din hizmeti yapabilmek yolunda sunacağınız fikirler için şimdiden teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bu kutsal vazifenizde Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun (amin)
Son Güncelleme: 13.12.2015 12:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muharrem cıbır 2015-03-09 00:00:03

ETKİLİ VE VERİMLİ BİR DİN HİZMETİ İÇİN
1-Din görevlisi iletişim yöntem ve tekniklerini bilmeli
2- Gelişim basamaklarına göre hedef kitlesini tanımalı
a-çocukluk dönemi dini, psikolojik ve sosyolojik gelişim
b-gençlik dönemi dini, psikolojik ve sosyolojik gelişim
c-yetişkinlik dönemi dini, psikolojik ve sosyolojik gelişim
d-yaşlılık dönemi dini, psikolojik ve sosyolojik gelişim
3- din hizmetlerini sunmada kullanacağı yöntem, teknikleri bilmeli ve gerekli metaryalleri hazırlayıp geliştirebilmeli.

bu konuların araştırmasını yapıp projesini hazırladım. üni. kabul etti yüksek lisansı tamamladım. ama Diyanete bir türlü kabul ettiremedim.
akademik ünvanım yokmuş.

Avatar
magdure 2015-01-27 10:20:47

Esi ve cocuklariyla ayn yerde l
Gorev yapmali sayin basbakanim duy sesimi il muftum es durumu nakilimi yapmiyor bu da benim performansimi düşürüyor cocugum okuldan ariyor anne hastalandim nereye gideyim kendi cocuguma yardim edemiyorum.cunku çalıştığım yerin servisi olmadigindan gelemiyorum 2.5saat o köyde beklemek boşuna beklemek sinirlerimi alt üst etti. Ama paralelci kuran ogreticileri gayet rahat durumda illaki ulkeme ihanet edenlerden mi olmaliydim

Avatar
magdure 2015-01-27 10:23:02

Esi ve cocuklariyla ayn yerde l
Gorev yapmali sayin basbakanim duy sesimi il muftum es durumu nakilimi yapmiyor bu da benim performansimi düşürüyor cocugum okuldan ariyor anne nereye gideyim kendi cocuguma yardim edemiyorum.cunku çalıştığım yerin servisi olmadigindan gelemiyorum 2.5saat o köyde beklemek boşuna beklemek sinirlerimi alt üst etti. Ama paralelci kuran ogreticileri gayet rahat durumda illaki ulkeme ihanet edenlerden mi olmaliydim

Avatar
magdure 2015-01-27 10:28:43

Esi ve cocuklariyla ayni yerde gorev yapmali sayin basbbakanim duuuy sesimi cocugum okuldan ariyor anne hastalandim nereye gideyim kendi cocuguma yardim edemiyorum .illaki paralelci mi olmam lazim kebdi devletime ihanet mi etmem lazim merkezi yerler onlarla dolu lütfen il muftum bana yardim etmiyor bu da benim performansimi düşürüyor sesimi duyan var mi

Avatar
İMAM FARKINDA 2015-01-27 11:10:18

DİN GÖREVLİLERİ MOTİVE EDİLMELİ...

Avatar
adem hoca 2015-01-27 11:53:53

........CEMEATİN YAP DEDİĞİÑİ. YAP.......YAPMA DEDİĞİNİ YAPMA.....KISACA. CEMAATE TABİİ. OL.....O ZAMAN. SENİ ETKİLİ. VERİMLİ. KABUL. EDERLER.....YOKSA. AĞZINLA KUŞ. TUTSAN. MÜMKÜN. DEĞİL...

Avatar
imam 2015-01-29 22:20:37

bir din görevlisinden etkili ve verimli yararlanmak için; ilk atandığında onu mezra gibi biyere vermeli onu senelerce ordan getirmemeli, nakil sınvlarını zorlaştırmalı torpilileri merkezlere almalı, köydekilerin çocukları büyüsede onları merkezlere yaklaştırmamalı, hac sınvlarını, görevlendirmelerinde hep aynı kişileri göndermeli bazılarını emekliliği gelse bile bir kere bile hacca göndermemeli, umreye de hep aynı kişileri göndermeli, yurt dışı görevlendirmelerinide hep torpilli kişilerin istedikleri kişileri göndermeli, diğerlerini köyden dışarı bile çıkarmamalı,teşekkür takdir gibi uygulamalrıda kendine yakın gördüğün kişilere vermeli, din görevlisine ; tam bir ezik gibi davranmalı, tam bir müstezaf gibi görmeli, bütün vebali günahı hep din görevlilerine çıkarmalı,BENCE BÖĞLE YAPILMALI EN ETKİLİ VERİM ALMAK İÇİN BİRAZ DAHA ŞARTLAR ZORLANMALI ONLARA TAM BİR ESFELE SEFİLİN GİBİDE DAVRANMALI Kİİİ ETKİLİ VE TAM BİR VERİM ALINABİLSİİİN.....

Avatar
MUHLİS 2015-03-12 19:41:07

Amelinizde rızayı ilahi olmalı o razı olsa bütün dünya küsse ehemmiyeti yok .Eğer o kabul etse bütün halk reddetse tesiri yok.O razı olduktan ve kabul ettikten sonra isterse ve hikmeti iktiza ederse sizler istemek talebinde olmadığınız halde halklara da kabul ettirir.Onları da razı eder.Onun için bu hizmette doğrudan doğruya CENAB-I HAKKIN RIZASINI esas maksat yapmak gerektir.