Kim ehli sünnet?

Şii sünni siyasi ayrışması ümmetin belini kırdı. FETÖ'cüler gibi Süleymancılar da ehl-i sünnet olduklarını iddia ediyorlar. Ehl-i sünnet ümmete düşmanlık eder mi?,Ehl-i sünnet darbe gecesi aldığı emirle 4 gün evinde çakılı kalır mı? İşte bu soruların yanıtı...

Kim ehli sünnet?

Şii sünni siyasi ayrışması ümmetin belini kırdı. FETÖ'cüler gibi Süleymancılar da ehl-i sünnet olduklarını iddia ediyorlar. Ehl-i sünnet ümmete düşmanlık eder mi?,Ehl-i sünnet darbe gecesi aldığı emirle 4 gün evinde çakılı kalır mı? İşte bu soruların yanıtı...

Erdi KARADENİZ
Erdi KARADENİZ
18 Eylül 2016 Pazar 10:13
Kim ehli sünnet?
banner221
Süleymancılarla ilgili yaptığımız haber oldukça ses getirdi. 

Öncelikle cemaatten gelen tepkiler, aldıkları eğitimi ortaya koyarcasına manidardı. Cevap vermek yerine hakaret, küfür, tehdit ve şantajlarla dolu kendilerine yakışan bir tepki verdiler.

Kendilerini sorgulamak yerine bizi sorgulamayı tercih ettiler. Kim bilir belki ölmeden önce duyacakları son uyarı idi bu hatırlatmalarımız…

Süleymancılarla ilgili olarak zikrettiğimiz bir çok konu ehli sünnet adı altında yapılanan bir çok cemaatin ortak özelliği.


Mavi takkeli Süleymancılar yeni liderine kavuştu!

Cemaatin tepkisini bir noktaya kadar anlamak mümkün iken cemaat dışından “Fitne çıkarmak, ümmeti bölmek, cemaatlerin ehlisünnetin kalesi olduğu…” gibi ithamlarla inhirafçı cemaatlerin çıkardığı safsatalarla hareket edenler de dikkatimizden kaçmadı.

MÜSLÜMANLARIN EN BÜYÜK YANILGISI

Müslümanların en büyük yanılgıları maalesef Şii Sünni siyasi ayrımından yola çıkarak mevzilenmesinden kaynaklanıyor.

Şia’ya göre Sünni olmayan en makbul Müslüman iken kendini Sünni mahallede konumlandıran bir kimseye göre de Şii olmayan veya Şia’ya karşı olan herkes en makbul Müslüman…


Süleymancılara kabîr soruları!
Oysa Kur’an üstünlüğü,Müslümanların ortaya koyduğu siyasi perspektife göre değil takvaya bağlamıştır. Kur’an,Peygamberimizden Müslümanların siyasi çekişmelerinden kaynaklanan Şii ve Sünni şeklinde bir tanımlamayı yapmadığı gibi her iki tayfanın haklı veya haksız olduğuna dair sarih bir tanımlama da yapmamaktadır.

ÜMMETİN FETÖ KÖRLÜĞÜ HATALI EHLİ SÜNNETTEN TANIMINDAN KAYNAKLANDI

Allah indinde Ehli Sünnet üstünlüğü veya haklılığının ötesinde “takva” üstünlük olarak yegane ayırdedici özelliktir. Takva, Kur’an’ın emir-yasaklarını yerini getirmek ve Kur’an’ın onlarca ayetinde buyrulduğu şekliyle rehber olarak tayin edilen Peygamber efendimiz Muhammed (as)’ın hayata aktardığı şekliyle Kur’an’ı anlamak, yaşamak ve tebliğ etmekten teşekkül eden İslami olgudur.

Kur’an ve Sahih Sünnetin kıstasları birinci planda olmayınca ait olduğu grubu haklı çıkarma adına ayetleri nefsince tevil etme ile var olan sahih veya mevzu hadislerden işine geleni alma genel karakter olarak karşımıza çıkıyor.


Süleymancılar bu Cuma’da camiye gelmediler

Şİİ-SÜNNİ TASNİFİ YEGANE KRİTER OLUNCA HATALAR ARDI ARDINA GELDİ

Oysa az dikkat edilecek olursa Şii-Sünni şeklinde yapılan tasnifin Müslümanlar için kurulan büyük bir tuzak olduğu görülecektir.

FETÖ’nün 17 Aralıktan önce konuşlandığı kesim malum Sünni mahalle idi. 17-25 Aralık darbe girişimine rağmen FETÖ birçoklarınca Sünni mahallenin masumu idi.Hatta iktidarla hesabı olan bazı cemaatler, FETÖ üzerinden iktidarı, “cemaat düşmanlığı yapmak ve cemaatleri ortadan kaldırma amacında olduğu” gibi suçlamalar ile FETÖ savunuculuğuna geçmişlerdi. 

EHLİ SÜNNET VE SÜNNİ OLAN FETÖ’NÜN BARİZ HATALARI NEDEN GÖRÜLMEDİ?

Ehli Sünnet mahallesinde hem de Sünni olan FETÖ’nün bariz özelliklerini sıralamak gerekirse; 15 Temmuz darbe girişimine kadar FETÖ’cülerin“liderleri olan Fetullah’ı masum görme, Fetullah ve taraftarlarının tek kurtulan taife olduğuna inanç, hasımlarını delalet ile itham etme, kayıtsız lidere itaat, ayet ve hadisleri cemaat kültü içinde tevil etme, rüyalarla amel etme, Müslümanlara karşı intikam hırsı ile hareket etme, Müslümanlara karşı kafirlerle işbirliği yapma, mehdiyet inancı, gizlilik, takiyye ve gizlenme adına şer’i delil olmamasına rağmen ibadetleri askıya alma” ve saire…

Peki, bunların tamamı aynı şekliyle Şia’da da varken FETÖ nasıl Ehli Sünnet Ve’l Cemaat veya Sünni mahallenin bir sakini olabildi bu güne kadar. 

15 Temmuz’dan sonra bu gerçekler yine ters yüz edildi. Özellikle İslam alanında ilmi yetersizliği tavan yapan Yusuf Kaplan’ın başlattığı “15 Temmuz’un ikinci darbesi cemaatlere saldırıdır. Ehli Sünnet’in kalesi cemaatlerdir” safsatası ile bir başlayan tartışmada FETÖvari bazı cemaatler bir anda kendini ehli sünnetzırhı altında korumaya alıverdi. 


Yer yerinden oynayacak! Süleymanlılar CIA'nın kontrolünde mi?
FETÖ 15 Temmuz’dan sonra ehlisünnet mahallesinden atıldığı gibi Şii mahalleye de yerleştirilemedi. Resmen hain, mürtet ve kafir ilan edildi. 

FETÖ İLE AYNI ÖZELLİĞİ TAŞIYAN BAZI CEMAATLER NASIL EHLİ SÜNNET OLUYOR?

Şimdi soru şu:

“FETÖ’nün Şia ile ortak birçok yönü olmasına rağmen ehli sünnetin kalelerinden biri olarak görüldüğü bir yerde aynı özellikleri taşıyan birçok cemaat nasıl oluyor da ehli sünnetin kalesi oluyor?”

Bu gerçekleri dile getirmek nasıl fitnecilik oluyor?

Ehli sünnet mahallesinde yuvalanmış Müslümanları kandıran bu teşekküllerin kirli yüzünü göstermek, Şia’dan bir farkının olmadığını söylemek neden olmayan birliği bozan eleştiri oluyor?

Ehli sünnet deyip Sünni mahalleye yerleşmiş ama Şia’dan farkı olmayan, FETÖ gibi serseri mayınlar gibi patlayacak yada patlatılacak günü bekleyen cemaatleri deşifre etmek nasıl fitnecilik oluyor?
Kullanılan bir cihazın arızalı parçası o cihazın amacına uygun kullanılmasına nasıl engel ise; bir fabrikada genel kurallara aykırı çalışan yönetim ve işçilerin sinsiliği o fabrikayı bir gün nasıl iflas ettirirse; bir ailede bireysel davranıp aile hukukuna aykırı gizli saklı işleri olan bir birey nasıl o aileyi bir gün rezil ederse bu gün sorgulanmayan, gündemi gizli olan, diğer Müslüman kardeşleriyle biraraya gelmeyen her cemaat, bir gün ümmete FETÖ gibi önü alınmaz zarar verecektir.

CEMAATLER ELEŞTİRİLMEKTEN KORKMAMALIDIR

Müslüman bir birey veya grup Kur’an ve sahih sünnete uygun iş ve davranışlarda bulunuyorsa sorgulamak ve sorgulanmaktan korkmamalıdır.

Eline geçirdiği imkanları kutsallaştırıp sahip olduğu maddi ve manevi varlıkları, Kur’an ve sünnete eşitleyip savunma durumuna girmemelidir.

Her grup, Kur’an ve sünnet doğrultusunda adam yetiştirecek ve bu adamlar bir araya geldiğinde birbiriyle uyumlu, iletişim içinde bulunacak bir şekilde İslam cemaatini oluşturacak kabiliyet ve kapasitede olmalıdır.


 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Güncelleme: 18.09.2016 15:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
İmam 2016-09-18 11:25:10

Ya kardeş hiç bir zaman suleynan efendi cemaati tek ehli sunnet biziz demedi demezde biz islami ilimleri temel kaynaklardan öğreniyoruz. Böyle bir anlayış yok iftira atiyorsunuz.

Misafir Avatar
mesut yılmazın fedaileri süleymancılar... 2016-09-20 19:38:15 @İmam

enaz fetö kadar tehlikeli ve daha kapalı daha sinsi bir yapı olarak görülüyor... diyanet işleri başkanlığını sürekli kötüleyip arafatta mehmet görmez hocanın dua etmesini engellemek için yayını kesip kendi paralellerini kuracak kadar cüretkar ve derinden harekat ediyorlar...biran önce gereken yapılmalı yoksa bir zaman mesut yılmaza oy toplayan süleymancı müftüler başımıza bela olacak...

Beğenmedim! (4)
Avatar
Müslüman 2016-09-18 23:03:16

süleymanlı cemaati dine hizmet eden, din için mücadele eden siyasilere hiçbir zaman destek vermediği gibi köstek olmayı tercih etmişlerdir. rahmetli özal'a, erbakan'a, m. yazıcıoğlu'na ve şimdiki iktidara hiçbir zaman destek olmamışlardır. diyaneti eşeltiriler aslında diyanetin devletin dini temsil ettiği kurumu olduğunu bildikleri halde vatandaşa diyaneti kötü gösterirler. ayrımcılık yaparlar. kendi yurtlarında cuma namazı, kendi takvimleri, kendi esnafları, kendi ... ama yardım konusunda ayrım yapmazlar. her kesimin yardımını almaya çalışırlar. üzüldüğüm konu 15 temmuz sonrası birleştirici ruhun dışında kalmaları...

Avatar
DOST 2016-09-18 14:01:02

gizli kapaklı cemaatler incelenmeli.süleymancılarda öyle.her nekadar biz denetleniyoruz deselerde gizli gündemleri var.özellikle köylerde cenaze düğün gibi proğramlara üst düzey hocaları katılmışsa kesinlikle camide namazı ona kıldırtıyorlar.imamı hiçe sayıyorlar.mevlid cenaze proğramlarında ellerinden mikrofonu alabllene aşk olsun.en don dua onlara ait .helede süleymancıların çoğunlukta olduğu yerde görevli isen yandın. hepsi üstüne gelir.imama psikolojik baskı. sonrada biz masumuz. hadi ordan

Avatar
CESARETİNİZE HAYRANIM 2016-09-18 12:55:27

bravo dinihaberler.com
cesaretinize hayranım. gerçekleri ilk kez balyoz gibi bu cemaatlerin yüzüne söylediniz. bunlara kim dokunsa afaroz ediliyordu bir anda. söylediklerinize tamamıyla katılıyorum. şia deyip bize birilerine küfrettirirken yanımızda şiadan beter yapılar peydahlandı

Misafir Avatar
TEK 2016-09-18 13:32:41 @CESARETİNİZE HAYRANIM

Allah razı olsun site yöneticilerinden bu ajanları gündeme getirdiniz

Beğenmedim! (12)
Avatar
akdeniz 2016-09-18 16:31:40

ya dini haber sitesi ne iyi bir konu açtınız . yılların pisliğini deştiniz elinize ,sitenize sağlık. ama bu bütün değerlendirmeleri diyanete bildirin.

Avatar
abreg 2016-09-18 11:36:13

dini habere teşekkürler yılardan beri diyorduk hepsi aynı hamam aynı tas hepsi yahudi ajanı nihayet anlayabildiniz darbe gecesi evie kapanan vatan hainlerine ne demek lazım bütün cemaatler fitne yuvasıdır topladıkları fitre ve zekatların araştırılması lazım namazı ve ezanı farklı zamanlarda eda ederler bu ne biçim müslümanlık.....

Avatar
vatandaş 2016-09-18 15:08:10

"inhitafçı cemaatler" tabirini kullandığınıza göre diğer cemaatleri de kasdediyorsunuz. lafı gevelemeyin. sizin kininiz sadece süleymancılara değil bütün cemaatlere.

____ADMİNİN YORUMU___ FETÖ de bir cemaat... unuttunuz mu? hani ABD'den gelen paraları paylaşamayıp birbirinize düşman olduğunuz FETÖ....

Misafir Avatar
vatandaş ali 2016-09-18 16:45:17 @vatandaş

inhitafçı cemaatler kim ise kim üzerine alıyorsa evet o, ne oldu gocundunuz mu,

Beğenmedim! (2)
Avatar
İmam 2016-09-18 10:47:13

Sadece siz ehli sünnet vel cemaatsiniz.

_____ADMİNİN YORUMU___ İMAM MISIN SOYTARI MI?

Misafir Avatar
Mert 2016-09-18 13:31:22 @İmam

dinihaberler ve yöneticiler sizlerden Allah razı olsun süleymancıları gündeme getirdiniz.millet hakkın ve doğrunun yanında olacak ve olamaya devam edecek,

Beğenmedim! (10)
Misafir Avatar
Vatandaş Ahmet 2016-09-18 13:28:32 @İmam

sende imamın i̇ si yok, şu millete bir faydanız oldu mu, mavi tekkeyi giyip, kaset gibi talebenin beynini doldur kürsüye çıkart, bağırt çağırt ağlat gelsin paralar, eee sonra camiye gelme, kendinizden olmayanı müslüman bile görmezsiniz, faize helal dersiniz, 15 temmuz, 28 şubatta nerede idiniz, imam hatipleri kapatan mesut yılmaza nasıl oy verdiniz, millete bunun cevabını veremeyeceksiniz, ayrımcılığın alasını yapıyorsunuz.

Beğenmedim! (12)

banner261

banner260