Kişisel husumetle ümmeti parçalayan cemaatleri uyaralım

Darbenin püskürtülmesi sonrasında bazı cemaatler fırsatçılık yapıp yalan ve iftiralarla husumet duydukları cemaatleri vurmak gibi yeni bir fitnenin kapısını araladılar

Kişisel husumetle ümmeti parçalayan cemaatleri uyaralım

Darbenin püskürtülmesi sonrasında bazı cemaatler fırsatçılık yapıp yalan ve iftiralarla husumet duydukları cemaatleri vurmak gibi yeni bir fitnenin kapısını araladılar

25 Temmuz 2016 Pazartesi 21:04
Kişisel husumetle ümmeti parçalayan cemaatleri uyaralım
 DİNİHABERLER.COM / ANALİZ

15 Temmuz darbesine karşı verilen tepki Cumhuriyet değil dünya tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor. Ve bu öyle bir güzel tepki idi ki

TÜRKİYE BU KEZ GERÇEKTEN MAZLUM MİLLETLERE ÖRNEK OLDU.DARBE ANINDA HERKES ŞAŞKINDI

15 Temmuz darbe gecesi ne yapacağını bilemeyen asker kadar halk da şaşkındı.

Ama ilahi bir yardımla milletin feraseti devreye girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “sokağa çıkın” çağrısıyla birlikte tarihte eşi benzeri görülmemiş bir tepki ile halk direnişe geçti.

Sonuçta darbe durduruldu. Darbeciler bir bir gözaltına alınmaya başlandı.

ÖNÜNE GELENE ÇAMUR ATMAYA MERAKLI CEMAAT İLK FİTNEYİ ÇIKARDI

Olay sıcaklığını meydanlarda korurken birileri, bu başarıdan kendine pay kapma yarışı içine girdi.

Adını fitne çıkmasın diye vermek istemediğimiz İslam’ı kendine zimmetlenmiş zanneden bit’at ehli bir cemaat, fırsattan istifade husumet içinde bulunduğu diğer bir cemaati vurmak için harekete geçti.

Kendi televizyon kanallarından darbe gecesi halkı direnişe çağırma adına hiçbir eylemde bulunmayan bu cemaat, husumet içinde bulunduğu bir başka cemaate ve liderine, “O gece neden halkı direnişe çağırmadınız. Neredeydiniz. Neden ortalıkta yoksunuz?...” gibi sorularla sosyal medyada itibar suikastına başladı.

İFTİRALARLA AHLAK POLİSLİĞİNE SOYUNAN CEMAAT

Yetmiyormuş ki husumet besledikleri cemaat liderinin bir televizyon kanalına verdiği demeçte “darbenin irdelenmesi, nedenleri üzerinde durulması aksi durumda bu darbelere daha pek çok defa maruz kalınacağı, eğer bu darbenin sebepleri ve sonuçları irdelenmez ve gerekli tedbirler alınmazsa verilen tepkilerin sürü psikolojisinden öte bir anlam taşımayacağı” sözlerinin içinden cımbızlama yaparak “sürü psikolojisi ile verilen tepki" kısmını alıp “Darbeye direnen halka “sürü” dedi” manşetleriyle sosyal medyaya servis etti.

OYSA GERÇEK SERVİS EDİLENDEN ÇOK FARKLI İDİ

Oysa gerçekte olan ne bu fitneyi çıkaran cemaat ne de eleştirdiği cemaatin televizyonları gece belirli bir saatten sonra paket yayın yaptığı için canlı yayında halkı direnişe çağıramamaları idi. Her iki kanalın canlı yayın ekibi stüdyoda yok ve o an stüdyoya ulaşma imkanları da bulunmuyordu.

Eleştirilen cemaat lideri, yerel bir kanaldan canlı olarak milleti direnişe çağırmakla yetinmemiş cemaate ait bir hesap ile whatsapp hesabından kendine gönül veren insanları da fiili ve kavli her tür direnişe davet etmişti. Saldırıya uğrayan cemaatin yönetimi tam kadro darbeye direnmiş ve sonraki her gece meydanlarda olduğu ortaya çıkmıştı. Üstüne üstelik bu cemaat üç şehit vermiş, tankın altında kalan gençlerden bir de saldırıya uğrayan cemaat liderinin hayranı ve öğrencisi idi.

AYRIŞTIRICI SÖYLEMLERDEN UZAK DURUN!

“Falan cemaat ve lideri darbeyi kınamadı.”

“Filan cemaat, darbecilere arka çıktı.”

“Filan cemaat meydanda neden yoktu” gibi paylaşımlarla Müslümanlar, birbirini yargılayarak yeni bir fitnenin kapısını aralamaya başladıklarının farkına varmalıdırlar.

Herkes unutmasın ki bu darbe anlık bir olaydı.

Herkesin verdiği tepki ilk başta kurumsal, cemaatsel değil, bireyseldi.

Devlet bile ne tepki vereceğini bilemezken Müslümanların darbe konusunda birbirlerini suçlamaları bu aşamada ancak pusuda bekleyenlerin ekmeğine yağ sürer.

Cemaati ve kurumu ne olursa olsun, darbe karşıtı veya destekçisi herkesin bireysel anlamda darbeye karşı sokağa çıktığı bilinirken kimsenin birbirini suçlama hakkı olmasa gerektir.

DARBEYE TEPKİ VERMEYEN CEMAAT

Buradan ilan etmek gerekir ki darbeye açık destek vermese de memnun olan ve darbeye pek bir sevinen hatta çanak tutan Alparslan Kuytul’un Furkan Vakfı idi. Belki kendi inisiyatifi ile bu cemaat mensuplarından da darbeye direnenler olmuş olabilir. Ama sonraki günlerde meydanlarda görülmedikleri gayet açık bir gerçek. (Ulusalcı ve sol kesim konu alanımız dışında olduğu ve meydanlarda da olmadıkları için onları değerlendirme gereği duymuyoruz.)

Bu tür toplumsal tepkilerde falan cemaat filan kurum veya lider peşine düşülmesi, toplu hareket etme yeteneğini öldürür.  
CHP ve Furkan Vakfı’nın yaptığı gibi milletle birlik olmak varken milletten ayrı kendi parti ve cemaatleri adına flamalarıyla darbe karşıtı gösteri yapma fırsatçılığı peşinde koşulan bir ortamda birlik ruhu zarar görür.

Cemaatlerin "PKK hayranı, Rus ajanı" olarak ünlenen Alparslan Kuytul gibi davranarak kendi cemaatinin flamasıyla ayrı gün ve yerde protesto yaptığı düşüncesi bile gayet mide bulandırıcı ve iğrenç bir durum.

DAMGALAYICI ZİHNİYET, ÜMMETİN FELAKETİDİR

Zaten Alparslan Kuytul ve Fethullah Gülen gibi liderlerin amacı, ümmeti bölüp parçalamak, ayrıştırmak iken aynı mahalle Müslümanlarının birbirlerini mimlemesi tevhidi bozar.

Tevhidin bozulduğu yerde ortalık, İslam düşmanlarının Müslümanları birbirine kırdırdığı alanlara dönüşüverir.


Biz tüm farklılıklarımızla birlikte bir arada olmayı öğrenmeliyiz. Farklı kurum ve cemaatlerde eğitim alacak ama bir saldırı veya ümmetin dertlerini halletmek durumunda ümmet için aynı anda, aynı meydanda, aynı tepkileri vermek zorundayız.
 
 
 

 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 26.07.2016 21:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam davut 2016-07-25 21:12:40

Allah sizden razı olsun. güzel konulara değiniyorsun. bu fitneyi çıkaran kıyamder denen cübbeli cemaatine mensup bir taife. saldırıya uğrayan da mustafa islamoğlu. islamoğlu nevşehirden darbe karşıtı çağrı yapıp sokağa çağırırken biz yanındaydık. güya tasavvuf ehli ve ahlaklı olacak bunlar. önlerine gelene çamur atmak cübbeli cemaatinin genel ahlakı

Misafir Avatar
osman 2016-07-25 23:33:20 @imam davut

soytarılık yapma sen kim uşağisın bikere cübbeli cemaati diye bi cemaat yok önce öğren gel imammış bide peh

Beğenmedim! (0)
Avatar
hoca 2016-07-25 21:20:53

Kardeşim düzelteyim derken cübbeli ahmet hocaya çamur atıyosun,dikkatt...yazdıgn yazıyı bi oku

Misafir Avatar
hoca denen ahlaksız 2016-07-25 23:15:21 @hoca

masum olan bir insana iftira atmanın, fitne çıkarmanın i̇slam'daki yerini bilmezmiş gibi cübbeli cemaatinin derdine mi düştün. cübbeli cemaatin adam olsa kıyamder etiketli kendilerinin hazırlayıp piyasaya sürdükleri o iftira videosunu yayından çeker ve özür diler. düşman olabilirsiniz ama i̇slamoğlu'nun ak parti karşıtı olduğu nerede görülmüş, devlet düşmanlığı nerede görülmüş ki "kendisine dava açan, dinleyen, fetönün kellesi ilk alınacaklar listesinde iken" fetullah köpeğinin yapacağı darbeye destek çıksın.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ehli Sünnet Sahibsiz Değildir 2016-07-25 23:12:10

geçmiş ulemamız hakkında atan tutan bu ahlaksız adam önce bizlere kuranın ulaşmasına rabbimizin vesile kıldığı ulemaya ve sahabeye tazim etmeyi öğrensin. eşek alim olmaz su taşımakla tekkeye, i̇nsan adam olmaz gitmek ile mekke'ye.

Avatar
tarafgirlik hastalığı 2016-07-26 08:54:17

sıradaki darbeyi kim yapacak süleymancılar mı !!!!! bu kadar cemaat ve tarikat neden bizi parçalıyor. müslüman olmak bize yetmiyor mu , illa süleymancı şucu bucu mu olmak lazım.

Avatar
mirza 2016-07-25 21:42:12

geerçekten kayda değer çok önemli bir haber kaleminize gönlünüze sağlık.müslümanlar da çok dikkat etmelidirler bu söylemler kimseye hayır getirmez.

Avatar
Ehli Sünnet Kıyamete Kadar Kaim Olacak 2016-07-25 23:09:12

suriye'yi irana teslim edelim demesi bu takiyyecinin ibn-i sebe neslinden olduğu açıkça ortaya koyuyor onu da haber yap olur mu.

Avatar
AKD 2016-07-25 21:54:33

E simdi sende bi cemaati birlik günlerinde eleştir i yaptıkları icin eleştirerek BÖLÜCÜLÜK YAPIYORSUN AYRİSTİRİYORSUN HEDEF GOSTERİYORSUN ?? SANA GORE SU AN ORTADAKİ YANLIŞI SÖYLEMEK YANLIŞ YA... YANLIŞ YAPIYORSUN !!!

Misafir Avatar
AKD denen arkadaş 2016-07-25 23:17:44 @AKD

zalimin zulmüne dur demek, yalancı ve iftiracıyı açıklamak bölücülük mü oluyor. i̇yi bundan sonra bölücülük yapmamak adına ne kadar iftiracı, tacizci, tecavüzcü, darbeci varsa aman müslümanlar zarar görmesin diye adını açıklamayalım. at izi it izine karışsın gitsin. ne dersin. burada cübbeli hatalı iken neden bir eleştiride bulunmuyorsun ki

Beğenmedim! (0)
Avatar
Taylan Boyraz 2016-07-25 23:13:46

Bu kadar laf cambazlığını ilk defa sizden görüyorum hem cemaatleri ve müslümanları fitneye düşmesinler diye uyarıyor arkasından Alparslan Kuytul gibi Hocaya iftira atıyorsun yazık size bunun hesabını ahirette nasıl ödeyeceksiniz bilmiyorum. Ben şahsen sizi tevbeye davet ediyorum. Yok bildiğinizi okumaya devam edecekseniz ben sizden Rabbimden davaciyim Allah sizi ıslah etsin iftira hemde müslüman şahsiyetler Sieh Dir den Tweet von @furkanvakfi an: https://twitter.com/furkanvakfi/status/757290811503456260?s=08