Komünistler şimdi de laikçi oldu

Komünistler, 67 ihtilaline kadar Rus yanlısı oldu. Sonra Mustafa Kemali buldular

Komünistler şimdi de laikçi oldu

Komünistler, 67 ihtilaline kadar Rus yanlısı oldu. Sonra Mustafa Kemali buldular

30 Mayıs 2016 Pazartesi 21:18
Komünistler şimdi de laikçi oldu
DİNİHABERLER.COM / ANALİZ

67'ye kadar Mustafa Kemal düşmanı olan Komünistler ağır ağır Mustafa Kemal'i keşfettiler. 80 ihtilali sonrası tamamıyla Kemalist idiler.

28 Şubat'ta "Atatürk'te birleştik sloganıyla 28 Şubatçılara tam destek verdiler."

28 Şubat'tan sonra Ak Parti dönemiyle birlikte toplumda başlayan yakın tarihle ilgili gerçek bilgiye ulaşma sonrası Mustafa Kemal'in icraatlerinin toplumda karışılık bulmadığını gören komünistler bu defa da "aydınlanma, kadın eşitliği, laiklik, çağdaşlık argümanlarına" sarıldı. 

Oysa sarıldıkları argümanların tamamı İslam'da fazlasıyla mevcut.

Bu konuda da başarılı olamayan Komünistler bu defa da velilerin ağzına kadar öğrencileri ile doldurduğu ve memnun olduğu İmam Hatiplere karşı Gezi benzeri fiili eylemlerle mücadele kararı almaya başladılar. 

Hareket noktaları İmam Hatiplerin olduğu yerde mahrum kalan İmam Hatipli öğrencisi olmayan veliler...
Peki İmam Hatipli öğrenciye sahip olan velilerin hakkı ne olacak? şeklinde bir soruya ise komünistlerin bir cevabı bulunmuyor. Her zaman olduğu gibi yok sayma, dayatma ve despotluklarıyla ortadalar.

Solhaber'in verdiği bilgiye göre komünistler şimdi farklı bir komedi türünde sokak tiyatrosu sergilemeye hazırlanıyor.


Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi tarafından düzenlenen "Eğitim Emekçileri Aydınlanma'ya Çağırıyor" başlıklı etkinlik, Gazeteci Barış Terkoğlu, soL Portal yazarı Alpaslan Savaş, Öğretmen Zelal Özgür Durmuş ve eğitim emekçilerinin katılımıyla Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlendi.
 
Etkinlik, Barış Terkoğlu'nun Aydınlanma Hareketi'nin amacı ve hedeflerini anlattığı bölümle başladı. Aydınlanma Hareketi'nin, AKP iktidarının toplumsal yaşamı her yönden dinselleştirmesine karşı, konuşmak ve anlatmaktan daha fazla şey yapmak isteyenler ve toplumsal mücadele verilmesi gerektiğini düşünenler tarafından kurulduğunu anlatan Terkoğlu, laikliğin, kadın-erkek eşitliği, sınıfsal mücadele ve modern toplum arayışında anlamını bulduğunu ifade etti.


"ÇOCUĞA SOYUT DİNSEL EĞİTİM VERMEK, ÇOCUK HAKKI GASPIDIR VE BİLİM DIŞIDIR"  

Bilimsel saçmalarıkların ardına saklanılanılarak İmam Hatip karşıtları kendi kendilerini ikna çabasıyla hareket edip başkalarını da inandırmak için gayret edecekler.
 
Etkinlikte son olarak eğitimbilimci Zelal Özgür Durmuş bir konuşma yaptı. Laikliğin ancak işçi sınıfının bu mücadeleyi sahiplenmesiyle kazanılacağını, çocuklarını imam hatiplerden kurtarmak için özel okula göndermenin bireysel kurtuluş fikrine yol açtığını ama bireysel kurtuluşun dinselleştirilerek dönüştürülen toplumsal yaşamda hiçbir işe yaramayacağını anlatan Durmuş, bireysel çabalar yerine örgütlü mücadele ile toplumda dinselleşmenin kökten durdurulmasının şart olduğunu anlattı. Çocuklara 12 yaşında soyut dini eğitimin verilmesinin çocuk haklarının gasp edilmesi olarak aktaran Durmuş, pedagojik açıdan dini eğitimin küçük yaşlarda verilmesinin bilim dışı olduğunu aktardı. 
 
"MAHALLE SAKİNLERİ VE VELİLERLE ÖRGÜTLENECEĞİZ"

İmam Hatip karşıtları üç-beş çapulcu ile okulları ele geçirme amacında, çapulcular mahalleli olarak lanse edilip psikolojik etkisi artırılacak.
 
Aydınlanma hareketinin somut olarak imam hatipleri nasıl kapattıracağı konusunda bilgi veren Durmuş, bölgelerinde imam hatip dışında çocukların gidebileceği okul kalmayan mağdur velilerin, mahalle taramaları ile tespit edildiğini, evlerinin yakınlarında normal okul kalmayan mahalle sakinlerinin örgütlenerek basınç kurulacağını aktardı. Ulaşılan velilerden dilekçeler toplanarak Milli Eğitim müdürlüklerine verilmesi sağlanacak, bu mücadelenin ısrarı, basıncı ve özellikle sürekliliği ile kalıcı etkinlik sağlanabileceğini aktardı. Mahallelinin örgütlenmesiyle okul idarecileri üzerinde kurulacak basıncın, ülke genelindeki siyasal mücadele ile eş zamanlı yürütülmesinin kritik olduğunu vurgulayan Durmuş, okullar kapanmadan dilekçelerin toplanarak basın açıklamaları ile dilekçeleri sunacaklarının bilgisini verdi.
 
OKULLARIN SON HAFTASINDA EYLEM VAR

İmam Hatip karşıtları girecekleri savaşta düşmandan okulları tekrar almayı düşünüyor.
 
Katılımcılardan soru ve katkıların geldiği son bölümde, Zeytinburnu Abay İmam Hatip Ortaokulu, Acıbadem Özdemiroğlu İmam Hatip Ortaokulu ve Şişli 19 Mayıs İmam Hatip Ortaokulu'nun normal okula dönüştürülmesi için mücadele eden veli ve mahalleliler deneyimlerini anlattılar, eğitim emekçileriyle ortak neler yapabileceklerini konuştular.
 
Okulların geri alınması için imza kampanyası başlatan mahalle halkı, 13 Haziran'da Şişli 19 Mayıs İmam Hatip Ortaokulu'nun, 14 Haziran'da Acıbadem Özdemiroğlu İmam Hatip Ortaokulu'nun ve 15 Haziran'da Zeytinburnu Abay İmam Hatip Ortaokulu'nun önünde basın açıklaması yapacaklarını ve sonrasında ilçe milli eğitim müdürlerine dilekçelerini teslim edeceklerini duyurdular.
 
İmam hatibe çevirilen okulların kontenjanın az olmasından dolayı bu okulların kapatılıp sermayeye peşkeş çekileceği ve AVM'lere satılacağının da bir gündem maddesi olduğunu belirten bir öğretmen, imam hatip meselesinin gericilikle mücadelede başlangıç olduğunu, bunun diğer meselelerle bağının kurulması gerektiğini söyledi.
 
"AYDINLANMA HAREKETİ BAŞARMAK ZORUNDA"

Aydınlanma denilen karanlık hareket başarılı olmazsa ülke elden gitmiş olacak. 
 
Barış Terkoğlu, Aydınlanma Hareketi'nin toplumsal anlamda nasıl daha çok görünür kılınacağına ilişkin bir soruya, bu konuda daha çok çalışacaklarını, hareket olarak girişimlerde bulunacakları cevabını verdi. İstanbul genelinde seçilen pilot okullar ile başlayan imam hatiplerin kapatılması mücadelesine destek çağrısının yapıldığı son bölümde, kapattırılacak bir imam hatip okulunun ülke genelinde girişilecek mücadeleler için büyük önem taşıdığı belirtilerek, herkesin mücadeleye destek olması çağrısıyla etkinlik son buldu.


  

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 30.05.2016 21:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.