Murakıplar Diyanet'ten ne istiyor?

Erteleyip de yapmadığımız işler birike birike karşımıza bir sorun yumağı olarak çıkıverir. Bir gün mutlaka bu sorunlarla karşı karşıya kalır ve yüzleşiriz.

Murakıplar Diyanet'ten ne istiyor?

Erteleyip de yapmadığımız işler birike birike karşımıza bir sorun yumağı olarak çıkıverir. Bir gün mutlaka bu sorunlarla karşı karşıya kalır ve yüzleşiriz.

19 Aralık 2014 Cuma 00:48
Murakıplar Diyanet'ten ne istiyor?
Yasemin ÇATI / Dinihaberler.com

Bilindiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığı'nın taşra teşkilatında verdiği din hizmetlerinin denetimi il ve ilçe müftülerine bağlı çalışan murakıplara verilmiştir. 13.07.2010 tarihinde yürürlüğe giren kararla bu görev kademeli olarak iptal edilerek vaizlere bırakılması düşünülmüştür. Ancak daha sonra bunun doğru olmayacağı düşünülüp bu görev yeniden murakıplara ihdas edilmiştir.

Teşkilatta yapılan yeni düzenlemeler, müezzin kayyımları, imam-hatipleri, Kur'an Kursu Öğreticilerini, vaizleri kariyerli bir meslek haline getirip önlerini açarken murakıpların kademeli iptallerinden dolayı bu personellerin özlük hakları ve mali durumlarında maalesef herhangi bir düzenleme ve geliştirmeye gidilmemiştir. Diğer bütün din hizmetlilerin tazminatları, ek ödemeleri geliştirilirken murakıpların bu ödemelerine ilişkin düzenlemeler yapılmamıştır. Ayrıca görevleri suçlamalara ve sataşmalara açık olan murakıpların sorunlarına destek olabilecek bir düzenleme yine yapılmamıştır.

Edindiğimiz bilgilere göre Diyanet İşleri Başkanlığı, murakıpların özlük haklarına ilişkin yeni düzenlemelere gitmektedir. 

Diyanet, murakıpların sorunlarını görmezden gelememli


Erteleyip de yapmadığımız işler birike birike karşımıza bir sorun yumağı olarak çıkıverir. Bir gün mutlaka bu sorunlarla karşı karşıya kalır ve yüzleşiriz. Katlanan sorunlar zamanında çözümlenmeyip ertelendigi için insanın omuzlarına binen yük gibi ruhsal yapımızda da çöküntülere sebep olur. Dolayısıyla hayatta hiç bir şeyi ertelemeyip sıkıştırmamak düşüncesiyle murakıpların sorununa çözüm bulunması düşüncesindeyiz.

Son günlerde murakıplar sorunlarını uygun olmayan köşelerde yapmaktadır. Ve gördük ki; bu konuda çok dertliler. Dinihaberler.com olarak sorunlarınızı dile getirebileceğiz bir platform olsun istedik. Hak arama konusunda doğru bir kürsü edinsinler.

Evet, bu açık kürsü sizin murakıplar.

Bizim dileğimiz din hizmetlilerinin haklarını arama konusunda birbirlerine köstek olmak yerine destek olmaları. Ağacın kesilmesi üzerine baltanın sapının kendinden olmasına üzülmesi misali gelişmelerin ve ilerlemelerin yine aynı camiadan kişilerce yafdalanması bizleri üzen durumlardır. Kurumun beklentilere cevap vermesi ve işlevselleşmesi ise yine aynı kurumun çalışanlarının birliktelik mantığıyla olacaktır. Bu anlamda dile getirilen sorunlar ve öneriler yanlış köşelerde yapılan afaki tartışmalar yerine sorunlara cevap verilen objektif olarak değerlendirilen platformlar olmalıdır. Biz dinihaberler.com olarak sizlere bu platformu açıyor ve soruyoruz:  Murakıpların Başkanlıkdan beklentileri nelerdir?
  Murakıpların özlük hakları yeterli mi?
  Tazminat ve ek ödemeler yeterli mi?
  Göreviniz esnasında en çok yaşadığınız sıkıntılar neler?
  Kurumun diğer çalışanlarından destek görüyor musunuz?

Bütün sorunlarınızın titizlikle değerlendirileceği serbest kürsümüz de istek ve önerilerinizi bize yazın. Yalnız yapılacak yorumların meslekdaşlarınızı inciten onlarla didişen yorumlar olmaması dileğimizdir.


Not: Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'le, yapacağımız özel röportaj da sizlerden gelen yorum ve sorulardan seçtiğimiz en radikal fikirlerinizi Başkan Bey'e sunacağız.Grup sayfamız İçin  
Son Güncelleme: 13.12.2015 12:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bir Murakıp 2014-12-19 11:23:57

Teşekkürler dini haberler.
-666 Sayılı KHK ile eşit işe eşit ücret ilkesinden biz faydalanamadık.
-Ciddi çalışmalar neticesinde bu unvan nasip oldu.Terfi ettik diye sevindik bir adım ileri dedik maaşı nedir diye hiç araştırmadık.Kiraya çıktık, maaşta hiç artış olmadığı gibi düşüş oldu bunun yanında Yaz Kuran kursu, ihtiyaç odaklı akşam dersi vs. önceden ek gelir getiren hizmetleri yapamadık.Şükürsüz diyenler çıkabilir ancak 10 yıldır memurum ilk kez kurban kesemedim, kirayı vermekte zorlanıyorum.
-Denetime gidiş-gelişlerde hizmet aracını neredeyse hiç kullanamıyoruz.Hizmet araçları makam aracı olmuş. Dolmuş ücretlerinde şoförler derneğinden aldığımız listedeki fiyatlar arasında bazı farklılıklar oluyor bu da görünmeyen masraflara sebebiyet veriyor. Harcirah zaten yok.Öğretmenlik için kpss ye hazırlanıyorum.İmam hatipliğe dönmeyi düşünüyorum bir taraftan da acaba özlük haklarımız düzelir mi diyorum.Kafam karışık.

Avatar
ahıkalan 2014-12-19 13:10:24

İl Müftüleriyle özellikle İl Müftü yardımcıları başta olmak üzere İlçe Müftülerinin kahır ekseriyeti Murakıpları maşa gibi kullanmak isterler, yüzlerine karşısizin haklarınızın savunucusuyuz derler,ama bu üç kesim ülke genelinde yapılan seminer v.s. toplantılarda Murakıpların ayağının altına sabun koyar, açıkça istemezler mağduriyetten kurtulmalarını.Yani daha fazla ayağımıza bulaşmasınlar derler hazretleri.. Merkez teşkilatı malum zaten yoruma gerek yok! Güç, iktidar, para kimdeyse onların dediği olur. Gerisi laf-u güzaf!... Murakıplara düşen, artık kullara değil yalnızca Hz. Allâh'a arz etmek acınacak hallerini! Allâh'ın hesabı peşin ve kesindir!..

Avatar
Yalnız KURT 2014-12-19 13:20:33

Şimdi Murakıplar olarak heyecanımızı ve hizmet aşkımızı kaybettik. Sadece zorunlu olduğumuz işleri yapıyoruz. K Kursuna gidiyoruz. Öğretici ek ders ücreti alıyor biz alamıyoruz. Cami derslerine denetime gidiyoruz. Görevli arkadaşlar ders ücreti alıyor biz alamıyoruz. Köy denetimlerine gidiyoruz. MEB müfettişleri harcirah alıyor biz alamıyoruz. Bu şartlarda kim verimli çalışır. İstekli çalışmıyoruz verimli olamıyoruz. Mecbur olmadıkça kurslara cami kurslarına denetime gitmiyoruz. Başkan kaç defa söz verdi kanun çıkacak durumlarınız düzeltilecek dedi. Bekleye bekleye gözden olduk. 8 yıldır murakıplar seminere çağrılmıyor. Yetkililer bizimle yüzleşmeye bile korkuyorlar. Artık bıçak kemiğe dayandı.

Misafir Avatar
Hakkı Ahiretekalan 2016-10-23 12:01:41 @Yalnız KURT

Sen hele bir seçim daha bekle, ondan sonra bir seçim ve ondan sonra da bir seçim vs. vs., ömrün vefa ederse -ki Allah hayırlı uzun ömürler versin- emekli olduktan sonra bu beklentilerinden kurtulursun benim ahlı vahlı Murakıbım.

Beğenmedim! (0)
Avatar
ahıkalan 2014-12-20 12:30:36

Murakıplar Diyanetten hiç bir şey istemiyor! Ya Diyanet Murakıplardan ne istiyor? Elbetteki her meslekte olduğu gibi bu murakıplar arasında da maksadını aşan çürük elmalar var muhakkak! Ama bir kaç tane nefsinin esiri olmuşun yüzünden tüm murakıpları görev kaçkınlarının ağzına meze yapılmasına nasıl müsaade ediyor şu ilgili yetkililer? Bu duruma kıs kıs mı gülüyorlar, yoksa yine yaklaşan seçimleri bahane ederek tek engel murakıpları mı görüyorlar? Bu teşkilatı ne hale getirdiler yav?! Hiç bu kadar siyasetçilere malzeme edilmemişti? Şimdi malum sendika marifetiyle siyasetin çirkin yüzünü bu teşkilatın organlarına kene gibi yerleştirdiler! Yâ Rabbî, kişiliği oturmamış, sendika ve siyasete sırtını dayayarak görevlerini ikinci plana atarak her türlü yolu mübah gören zihniyeti senin o yüce adâletine havâle ediyoruz!... Unutmayın bu büyük devlet bir sacayağı üzerine inşa edildi: Temellerden biri TSK, diğeri Emniyet, üçüncüsü de Diyanet Teşkilatıdır!...

Avatar
ahıkalan 2014-12-22 18:18:00

Bu sayfa murakıpların sorunlarına el atmak niyetiyle oluşturulmuş bir köşe olduğu halde sana ne oluyor ki? Sen tüm yorumlarımı okusaydın böyle seviyesiz ve küstahça bir üslupla kendini ortaya atmazdın hocaefendi! Kim kime haksızlık yapmışsa adam gibi ya buraya yazarsın ya da cesaretin yoksa bir dilekçeyle gerekli mercie müracaat eder ve sorumlular hakkında ne biliyorsan aktarırsın. Yok efendim filana ayrı, falana gayrı muamele yapan bir murakıp veya murakıplar varsa onları da isim isim yazarsın! Allah sana hidayet versin. 20 yıllıksın ama daha çoook öğreneceğin, tecrübe edeceğin şeyler var!..

Avatar
berkant 2014-12-19 05:19:12

her din adamı kendi murakebesini yapacak seviyede olmalıdır.yapılacak kontroller genel manada senede bir veya iki kerre müfettişlerce yapılmalıdır.hırsız kovalarcasına murakıplar görev yapamaması gerekir. bu dinin ruhuna aykırıdır.

Avatar
MURAKIP 2014-12-19 09:27:28

Devletin diğer kurumlarında ve Diyanetin merkezinde; denetleme, inceleme-soruşturma yapanların sahip olduğu haklara ve statüye sahip olmak istiyorum.

Avatar
cahil zarif 2014-12-19 08:13:49

Vaad edilen konuşulan hususlar kuvveden fiile geçmeli. Ümitle yaşıyoruz. Olmayınca olmuyor.