Nasıl bir müftü istiyorsunuz?

Yüsra Yiğit / Ankara / Dinihaberler.com Bilindiği üzere din hizmetlerinin omurgasını, camide ve cami dışında yaptığı her türlü hizmetle, sürekli insanlarla iç içe olan toplumun gönül doktorları imamlar teşkil etmektedir. Halkımıza namazlarında mihrapta

Nasıl bir müftü istiyorsunuz?

Yüsra Yiğit / Ankara / Dinihaberler.com Bilindiği üzere din hizmetlerinin omurgasını, camide ve cami dışında yaptığı her türlü hizmetle, sürekli insanlarla iç içe olan toplumun gönül doktorları imamlar teşkil etmektedir. Halkımıza namazlarında mihrapta

12 Ekim 2014 Pazar 15:20
Nasıl bir müftü istiyorsunuz?
Yüsra Yiğit / Ankara / Dinihaberler.com

Bilindiği üzere din hizmetlerinin omurgasını, camide ve cami dışında yaptığı her türlü hizmetle, sürekli insanlarla iç içe olan toplumun gönül doktorları imamlar teşkil etmektedir. Halkımıza namazlarında mihrapta rehberlik eden imamlardır. Minberinde insanımıza ilim ve irfanı anlatan yine imamlardır. Kürsülerinde onları sağlam bilgileriyle aydınlatan yine imamlardır. Minarelerinde ezan seslerini hiçbir zaman eksik etmeyen yine imam ve müezzinlerdir. Tabi burada diğer ünvanlarda görev yapan Vaiz-Vaize, Kur'an Kursu Öğreticilerini de unutmamak lazım.

Konumuza dönecek olursak, Din Görevlileri ve Camiler Haftası münasebetiyle Vaiz, Vaize, Murakıp, İmam, Müezzin,  Kur'an kursu Öğreticileri ve müftülük çalışanlarının iddialarına göre en çok muzdarip olduğu konulardan bir tanesi de "Müftülerizi!" köşemize taşıma gereği duyduk.

MÜFTÜ: Arapça kökenli müftü sözcüğünün sözlük anlamı fetva veren, şer'i mes'elelere dair sorulan soruları cevaplandıran kişidir. Mastarı iftâ sözcüğüdür. İftâ, şer'i bir mes'ele hakkında cevap vermek demektir. İstilâhta ise müftî, müctehid demektir. Müctehid, Kur'an-ı Kerim'den ve Hadis-i şeriflerden dini hüküm çıkarabilme kudretine hâiz bulunan kimsedir.

MÜFTÜ: Toplumu İslam dini hakkında aydınlatan, din hizmetlerini düzenleyen ve denetleyen kişidir. İl ve ilçe müftüleri, bölgelerinde Diyanet İşleri Başkanlığını temsil eder, din hizmetlerini, dini müesseseleri yönetir ve din görevlilerinin hizmetlerini düzenleyip denetler.

MÜFTÜ: Toplumumuzu dini konularda aydınlatacak, iyilik, doğruluk, dürüstlük timsali olacak kişiler müftülerdir. Her gün günahımızdan kurtulmanın yollarını bizlere öğretecek yine müftülerdir. Bu toplumun örnek alacağı ve bu topluma önder olacak müftülere ihtiyacımız var. Yaşayışta ve davranışlar da örnek ve önder müftüler. İdari işlerde, disiplinde başarılı müftüler.

Haber sitemizinde son derece rahatsız olduğu konulardan bir tanesi de müftülere yapılan özeleştiriler hariç haksız eleştiriler başta gelmektedir. Hemen hemen bütün haberlerimizde müftülerimiz eleştirilmektedir.

Bilinçli olmaya, sağlıklı düşünmeye, her duydukları haberlere ve söylentilere hemen inanmamaya, her zaman evrensel ilkelerden yana olmaya, sağlam bir muhakemeyle düşünmeye ve yorumlamaya çağırmayı hedeflemekteyiz. Bunu yaparken bazen din gönüllüsü meslektaşlarımıza sahip çıkmamız gerektiğinin, bazen de özeleştirinin kaçınılmaz olacağının elbette farkındayız.


Şimdi Diyanet camiasının bütün personeline soruyoruz? Nasıl bir müftü istiyorsunuz? İdealinizdeki müftü profili nedir? Müftüler nasıl bir vizyon sergilemelidirler?
 
Oluşturmuş olduğumuz açık kürsümüze  "Nasıl bir müftü istersiniz? " konusunu yatırıyoruz. Diyanet camiasının en tepesinden en alt kademesine kadar herkes tarafından ilgiyle okunan ve takip edilen sitemizde yapmış olduğumuz haberlere gelen yorumlar, bazen istenmeyen türden olsa da bu camianın sorunlarını ve gerçeklerini bizzat yaşayan sizler tarafından yapıldığından büyük önem taşımaktadır. Belki de yapılan bir yorumla, ortaya sunulan bir gerçekle bugüne kadar gözden kaçırılmış ya da ihmal edilmiş bir soruna çözüm olacaksınız. Sorunları ehil ellere iletmek için bulunmaz bir fırsat olan kürsümüze sizleri bekliyoruz.

Buyurun açık kürsü yorumlarınızı bekliyor... Söz sırası şimdi siz de...Yorumlarınızın yerini bulduğunu gözardı etmeyelim..

 
Not:  Daha önce okurlarımıza açık kürsüde sunmuş olduğumuz "Diyanet personeli neden kurum değiştiriyor?" haber ve yorumları Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerine ilettiğimizi belirtelim. Ayrıntıları kısa zamanda siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.
Son Güncelleme: 13.12.2015 12:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vaiz ali 2014-10-12 20:25:22

Müftü Adnan Zeki Bıyık gibi olmalı. Tüm haksızlıkları yolsuzlukları hiç çekinmeden söylüyor, dine yapılan saldırıları püskürtüyor. Dİğerlerinin hiç oralı olduğu yok

Avatar
ahıkalan 2014-10-17 10:45:30

Diyanetçe görevinden alındığı halde, tekrar aynı yere gelebilmek ve saltanatına devam edebilmek için, mahkeme kapılarıyla siyasilerin kapılarını aşındırmaktan haya eden, ümmetinin (sahâbe) en yoksulu nasıl yaşamışsa onun yaşadığı gibi yaşayan (lojman, makam aracı saltanatı, görücüye çıkar gibi kılık kıyafete önem vermek gibi şatafattan uzak duran, Hac ve Umre'yi ve yurt dışını su yoluna çevirmeyen), fotoğraflara, haberlere konu mankeni olmaktan sakınan, ulu orta her yaptığını teşhir etmekten Allah'a sığınan, yaptığını Allah korkusuyla ve rızâen lillâh yapabilen, emeklilik süresi dolduğunda emekli olma erdemini gösterebilen, arkadan konuşmayan, delikanlı olan, tayini çıkıp gittiği zaman personeline ve halka arkasından sövdürmeyen, geride pek çok âhlar bırakmayan bir Müftü isteyebilirim mi?!...

Avatar
Yakışıklı İmam 2014-10-12 15:34:35

Böyle bir konuyu gündeme getirdiğiniz için dinihaberlere teşekkürler ediyorum. istediğim müftü profili Kartal eski ilçe müftüsü ve şimdinin malatya il müftüsü Ümit Çimen hocam, Sinop eski müftüsü Mustafa Balık gibi müftülerin vizyonunu çok beğeniyorum. Böyle müftüler olmalıdır diye düşünüyorum

Avatar
cemil hoca 2014-10-12 15:49:04

müftülerimiz 2 işi bir arada götüremiyorlar. din hizmetleri ve personel bir birinden tamamen ayrılmalıdır. Müftülerimiz bu konuda çok sıkıntı çekiyor. Diyanetimizin bu konuda kesinlikle bir değişiklik yapması lazım. Yoksa müftülerimiz çok yıpranacak. Favori müftüm Nimetullah Arvas

Avatar
mechul adam 2014-10-12 15:49:43

Dava adami olan baskilara ve siyasi tahakkumlara boyun egmeyen adaletli ve hakkaniyet ilkelerine bagli muftu imam ve diyanet personeli istiyorum islami ahlaka sahip bir din adami istiyoruz

Avatar
imam 2014-10-12 15:51:00

öncelikle bazı müftülerimizi tenzih ederim. Üzülerek söylemek gerekirse çoğu müftü daire personelinin dediğini yapmaktadır. Bazı müftüler ise hiç yoktan bazı imam ve müezzin arkadaşların tipini beğenmediği için haksız yere soruşturma açıp yerini değiştiriyor. Başkanlıktan ise müfettiş geldiği zaman ilk önce müftünün mütalası alınıyor. Bu nasıl bir adalettirki müftü imam ve müezzini beğenmiyorsa müfettiş müftünün mütalası yönünde rapor yazıyor. Bu da çoğu imam ve müezzinin ailelerinin parçalanmasına neden oluyor. Benim bildiğim müftü demek personel arasında ayrım yapmayıp hakkı adaleti savunması gerekir. Çoğu müftüde ne hak var ne adalet var. Cenabı Hakka bunun hesabını nasıl verecekler çok merak ediyorum.

Avatar
bir imam... 2014-10-12 16:00:39

gerçekten çok anlamlı bir soru.. hizmeti seven bir müftü, ................ ilçesine bir müftü geldi ilk cümleleri imama efendimizn makamını temsil eder s.a , müezzin bilali habişiyi temsil eder r.a , çok sevindim vaybe imamına bukadar değer veren müftü pirincin içindeki taşları ayıklarcasına adaletli.sevecen , hizmet ehli, İŞİ YOKUŞA SÜRMEYEN BİR MÜFTÜ DEDİM... AMA Ne göreyim bir toplantı sonrası bir imam efendi sandelyede ayak üst üste atmış gözlerini devşire devşire aşağı doğru BAKAN BİR MÜFTÜ , dizlerini bükmüş ellerini ovuşturan bir imam ALLAH ALLAH DEDİM RESULLAHIN MAKAMINDA Gördüğü bir kişiyi bir müftü gayet değersiz ve bıyık ucuyla imamımı iki büklüm eden bir müftü ... ? (DAHA FAZLASI MALEYANİ OLUR HERALDE )

Avatar
BİR İMAM 2014-10-12 16:04:10

SÖYLEMEYİ UNUTTUM ÖRNEK MÜFTÜ GECE 03 DE BİLE telefonu açan ve buyur sayın hocam diyebilen bir müftü işte o .... İSMAİL HISIM TEKİRDAĞ İL MÜFTÜ YARDIMCISI.... Birde sayın UĞUR KOCABAŞ HOCAM AYDIN İL MÜFTÜ YARDIMCISI... DAHADA VARDIR ELBET BİZLERİN BİLDİĞİ BU ....