Numan Kurtulmuş'un Diyanet’e bakışı

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş makamının hakkını veren çalışkan ve aynı zamanda ülkenin gündemini güzel değerlendiren bir siyaset adamı

Numan Kurtulmuş'un Diyanet’e bakışı

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş makamının hakkını veren çalışkan ve aynı zamanda ülkenin gündemini güzel değerlendiren bir siyaset adamı

21 Kasım 2016 Pazartesi 23:32
Numan Kurtulmuş'un Diyanet’e bakışı
banner283
Erdi KARADENİZ
DiNiHABERLER.COM / öZEL


Bütün başarısı ve İslam dinine olan sadakatine rağmen darbe sonrası Diyanet İşleri Başkan ve Başkanlığı hakkında yaptığı çıkışları ile kamuoyundan ciddi tepkiler aldı. 

DiYANET'iN TALEBi

Kurtulmuş, Mehmet Görmez’in Diyanet’in Cumhurbaşkanlığına bağlanması talebiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Diyanet İşleri Başkanlığı Başbakanlığa bağlıdır. Kaldı ki bürokratların şöyle bir yapılanma olsun şeklindeki konuşmalarının bürokrasinin genel teamülleri bakımından şık olmadığını ifade etmek isteriz.” demişti. 

Sağ yelpazede bulunan bir siyasetçinin kamuoyu önünde Diyanet İşleri Başkanına söyleyemeyeceği cinsten söylenen bu sözler ne yazık ki Numan Kurtulmuş’ça Başkan Görmez’e söylenebildi. 

İşin gerçeği Mehmet Görmez Diyanet'teki çift başlılıktan duyduğu rahatsızlığı ve Diyanet gibi bir kurumun mutlaka Cumhurbaşkanlığına bağlanması gerektiğini her platformda dile getirmiş bir kimse..

Her ne kadar Görmez bu taleplerini her platformda dile getirmişse de maalesef bu talepler şartların uygun olmayışı nedeniyle hep ötelendi.

Yine Numan Kurtulmuş başka bir platformda Diyanet'i ve başkanını eleştirerek görevlerini hatırlatmıştı.

Numan Kurtulmuş’un şık olmayan bu sözleri karşısında Mehmet Görmez cevap vermek yerine nezaketen susmayı tercih etti. 

Diyanet’in güvenirlilik çıtasını oldukça yukarı çeken Mehmet Görmez iken Numan Kurtulmuş’un bu enteresan çıkışı ve işini bilen Diyanet'e ve başkanına görevini hatırlatması doğrusu hiç şık olmadı. 

Diyanet'teki sıkıntı, görev yapmayan başkanlar ile görevini bilmeyen Diyanet mensuplarından ziyade devletin dini ve Diyanet’i yok sayan tutumundan kaynaklandığını Kurtulmuş bilmeliydi.

Devletin yok sayıp ikinci sınıf muamele çektiği Diyanet’in eleştiri konusu olan hantal yapısı maalesef bağlı olduğu başbakanlığın iş bilmez ama iş öğretir, buyurgan, her şeye müdahale eden, tepeden inme bürokrat atamaya alışık yapısından kaynaklanıyor.

Diyanet kabına sığmıyor

Millet, başbakanlığın Diyanet’e atadığı iş bilmez bürokratların ötesinde Diyanet Başkanı olarak atanıp 11 yıl boyunca hiçbir şey yapmaksızın olduğu yerde oturan odun (M.N.Y) başkanları da gördü.

Odun başkan(!) dışında millet, Diyanetten sorumlu müsteşarın, “Diyanet uzaktan çok komik görünüyor” sözlerine de tanık oldu.

Diyanet alanında bilgi, uzmanlık, rüşt ve beceri gerektiren bir kurum. 

Bu kurumun başına atanan kimseye tanınan süre sonunda hesap sorulacak şekilde yetki verilmeli ve gerekli atamalar yapması sağlanmalı. 

Şu an Diyanet’te Başbakanlık ve bulduğu vekillerden iltimasla atanan ama çalışmaktan ziyade çalışmalara engel olan torpilli bürokratlar azımsanamayacak yoğunlukta.

Diyanet’in kazandığı ivmenin daha da hızlanması için çok başlılıktan kurtarılıp Cumhurbaşkanlığına bağlanması, kendi içinde özgür ve denetlenebilir bir yapıya kavuşması gerekiyor. 

Numan Kurtulmuş eleştirmek yerine Diyanet’in Cumhurbaşkanlığına bağlanması konusunda bir çalışma yapması durumunda Diyanet’in göstereceği her bir başarılı adım kendi hanesine artı olarak yazılmasını da beraberinde getirecektir. 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 23.11.2016 11:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İmameyn 2016-11-22 14:21:21

Başkan Cumhurbaşkanına bağlanalım diyor. Niye oraya bağlanacaksın. Kendini üstün görme körlüğünden kurtul. Dini Hizmetler Bekanlığı kurulmalı. Diyanette bu Bakanlığın ilgili kuruluşu olmalı. Diyaneti çok ayırı kutsamayın bu kadar. Bunu çok anlamsız buluyorum her kurum mevcut idari yapıdan ayrılarak cumhurbaşkanlığına bağlanmak istiyor. Başkanlık sistemi olur Bir Bakanlığın altında görev alırsın.

Avatar
hakkı 2016-11-22 23:59:04

oldu olacak bari devleti de diyanet ve mehmet görmez yönetsin.

Avatar
Burhan keles 2016-11-23 00:22:41

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet Isleri Başkanlığı yapmis bir kişiye odun baskan şeklinde bir benzetme yapmanızı uygun bulmuyorum. Bu uslubunuz teskilatimizin tüm muntesiplerini incilttigini düşünüyorum. Yayın hayatinizda başarılar diliyorum.

Avatar
müftü 2016-11-22 10:17:03

Allah razı olsun görüşlerinize iştirak ediyorum.

Avatar
ahmet 2016-11-22 09:45:45

üçüncü kişiler işin içine katılmasaydı iyi olurdu ama yazı güzel. tercüman olmuş bir yazı. diğer kurumlar bir yana diyanet bir yana.

Avatar
imam 2016-11-22 09:57:12

Diyanet üzerinde söz hakkı karar hakkı olanlar bu güzide kurumu maalesef etkisiz,itibarsız ve pasif bir kurum haline getirdiler..Bir de utanmadan sıkılmadan kurumla alakalı bir görüş veya önerisi olanları aşağıladılar..Kurtulmuş önce Diyanetin sınav ve atamalarına müdahil olup olmadığını açıklasın..Ya da ebediyen sussun..çünkü sözleri Balyoz kadar ağır ve kırıcı..

Avatar
Özerk 2016-11-22 13:36:12

Diyanet özerk olmalı TMSF ve TFF BDk

Misafir Avatar
müftü 2016-11-28 15:58:11 @Özerk

Diyanetin özerk olmasını neden istemiyorsunuz arkadaşlar. Din kurumunun bağımsız olması gerekmez mi

Beğenmedim! (5)
Avatar
Vahit eker 2016-11-22 14:34:30

Haber dış görünüş itibariyle diyaneti ve başkanımızı savunuyor gibi görünüyor fakat numan beyi eleştirerek aynı hataya fazlasıyla kendisi sebep oluyor. Diyanetimizin değeri tartışılmaz fakat şunu da unutmamalıki devlet olmadan diyanette olmaz.