Ortaköy camii imamına tepkiler‏

Yahudilerin Noel’i mahiyetinde kutladıkları Hanuka Bayramına protokol gereği davet edilen Beşiktaş Müftülüğüne bağlı personelin İslam’ı ve Diyanet’i temsilden uzak tavır ve davranışları tepkilere yol açtı.

Ortaköy camii imamına tepkiler‏

Yahudilerin Noel’i mahiyetinde kutladıkları Hanuka Bayramına protokol gereği davet edilen Beşiktaş Müftülüğüne bağlı personelin İslam’ı ve Diyanet’i temsilden uzak tavır ve davranışları tepkilere yol açtı.

19 Aralık 2015 Cumartesi 03:37
Ortaköy camii imamına tepkiler‏
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK


Ortaköy Camii İmamı’nın Ortaköy Sinagogu hahamı ile Hanuka denilen Şamdanın mumlarını birlikte yakması “Dinler arası diyalog” girişiminde bulunan terörist Fethullah Gülen’in rüyalarının bir bir gerçekleşmesi olarak değerlendirildi.


YAHUDİLERİN HANUKA BAYRAMINI CHP’Lİ BELEDİYE TERTİP ETTİ


CHP’li Beşiktaş Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen Hanuka Bayramı’na Türkiye Musevileri Hahambaşısı Rav İsak Haleva ve İstanbul Ermeni Katolik Cemaati Başepiskoposu Levon Zekiyan, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Ekümenik Patrik temsilcileri, Ermeni Patrikhanesi temsilcileri, Vakıflar Meclisi Azınlık Vakıfları Temsilcisi Toros Alcan, Panayia Rum Ortodoks Kilisesi ve Mektebi Vakfı Başkanı Laki Vingas, Dışişleri Bakanlığı müsteşarları, İstanbul Müftülüğü temsilcileri, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi katıldı. ABD, İspanya ve İsrail başkonsolosları da törende yer aldı.

Ortaköy camii imamına tepkiler‏


ORTAKÖY CAMİİ İMAMI’NIN MUM YAKMASI TEPKİLERE NEDEN OLDU


 Ortaköy Camii imamı ile Ortaköy Sinagogu hahamı birlikte Hanuka mumunu yakması tepkilere neden oldu. Sosyal medyada kutlama ve görüntülerin yayılmasından sonra devlet yetkililerine, Diyanet'e tepkiler çığ gibi büyüdü. 

Ortaköy camii imamına tepkiler‏1


TEPKİLERİN MERKEZİNDE DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI VAR


Müslümanların yanı sıra özellikle din görevlileri ve ilahiyatçılar Diyanet İşleri Başkanlığı’nın personelinin görev yaptığı yerlerde farklı din ve mezhep mensuplarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilgi vermemesini eleştirdi.


Terörist Fethullah Gülen’in Rüyaları adeta gerçek oldu


Diyanet İşleri Başakanlığı’nın Terörist Fethullah Gülen’in başlattığı “Dinler arası diyalog” kepazeliğini tasvip etmediği biliniyor. Beşiktaş Müftülüğünün yakışıksız davranışı, duyarlı vatandaşlarca “Gülen’in rüyaları, tepki veren Diyanetçe mi yerine getiriliyor” sözleriyle kınandı. 
Üstünde yaşadığımız toprakların farklı medeniyetlere beşiklik etmesine bağlı olarak toplu veya dağınık olarak şehirlerimizde farklı din ve mezhep mensuplarının yaşadığı biliniyor. Din Görevlilerinin kendi dışındaki dinlere kayıtsız kaldığı, bilgilenmediği, araştırma gereği bile duymadığı inkar edilmez bir gerçek.


Oysa Din görevlisinin çevresinde var olan bir kişi de olsa farklı din ve mezhep mensubuna nasıl davranacağını bilmesi açısından onun inanç ve ibadetle ilgili kapsamlı bilgiye sahip olması kendisinden beklenir. 


Ortaköy’de yaşanan bu tatsız olaydan sonra tepkilerin odağında yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Müslümanların beklentisi; farklı din ve mezheplerin Diyanet Personelini davet etmeleri veya Diyanet personelinin farklı din mezhep mensuplarını davet etmesi durumunda İslam Dini’ni ve Diyanet’i en iyi şekilde temsil etmeleri için dinler arası davranış ve protokol kuralları konusunda personeline eğitim vermesi…

DİYANET BİR TARAFA BİR MÜFTÜ VE İMAM KENDİ DİNİNİN GEREKLERİNİ NASIL BİLMEZ?


Diyanet’in bu konuda bilgi vermesi bir tarafa mihraba geçen ve mihrab’a geçen İmam’ın başına Müftü olarak atanan bir kimsenin dininin gereklerini bilmemesi kabul edilemez.


Peygamberimiz kendisine gelen Müşriklerin karşılıklı olarak birbirlerinin dinlerinin ritüellerini yerine getirme taleplerini kesin bir dil ile reddetmişti. Bu konuyla ilgili olarak gelen Abese Suresi Müşriklerin ayrıcalık isteyen taleplerine adeta bir reddiyedir.


Gayri Müslimlerin dinlerinin gereklerine icap etmeyi yasaklayan birçok ayetin yanı sıra Bakara Suresi 120. ayet Ortaköy Cami İmamı ve Beşiktaş Müftülüğü temsilcilerinin mum yakma eyleminde bulunmalarını yasaklamaktadır. 


“Sen onların milletlerine tabi olmadıkça ne yahudiler, ne de hıristiyanlar senden asla hoşnut ve razı olmayacaklar. De ki, gerçekten de Allah'ın hidayeti, hidayetin ta kendisidir. Şânım hakkı için, sana vahiyle gelen bu kadar bilgiden sonra, kalkıp da onların arzu ve heveslerine uyacak olursan, sana Allah’tan ne bir dost bulunur, ne de bir yardımcı…” ayetiyle Allah bir Müslüman’ın gayri Müslimlerden kendi dini ritüelleri ile ilgili olarak mum yakmak, vaftiz’de şarap sıçratmak, onların istediği şekilde dua etmek gibi eylemlerde bulunmasını yasaklamıştır.


Yine Mücadele Suresi 22. ayette Allah, “ Allah'a ve ahiret gününe inanan bir milletin, babaları veya oğulları veya kardeşleri ya da akrabaları olsa bile Allah'a ve Peygamberine karşı gelenlere, sevgi beslediklerini göremezsin” buyurarak Müslümanların gayri Müslimlere Terörist Fethullah Gülen ve dostlarının gösterdiği sevgi ve yakınlık türünden her tür davranışı men etmektedir.


TEPKİLERİN MERKEZİNDE SAADET PARTİSİ VE TV5’TE VARDI


Vatandaşlar Müslüman olmanın gereği olarak İslami tepkisini koymak yerine bulduğu her fırsatta Ak Parti'ye fatura kesen Saadet Partisi ile yayın organları Milli Gazete ve TV5’in haberi işleme şekline de tepki gösterdiler.


Farklı din ve mezhepleri barındıran ülkemizde Cumhurbaşkanı ile Başbakan’ın gayri Müslimlerin dini ve özel günlerinde yaptıkları etkinliklere kutlama mesajı göndermesini yadırgayan Saadet Partisi’ne de tepkiler gecikmedi. 


Duyarlı Müslümanlar Saadet Partisi’ne, “Kendi tabeamız olan, devletimize vergi veren farklı inanç gruplarının bayramlarının kutlanmasının neresi İslam’a aykırı?” diye sordu
 
Ramazan ayında papaz ve hahamlar başta olmak üzere azınlıklar iftarlarımıza katılıyor. Bazı gayri Müslim teşkilatlar Protokol erkanına iftar davetinde bulunuyor. Obama başta olmak üzere farklı din mensubu olan milletlerin liderleri Müslümanların Ramazan ve Kurban Bayramını kutluyor. Tüm bu gerçekler karşısında tepki vermeyen Saadet Partisi’nin kendi tabeası olan insanların bayramına Cumhurbaşkanı ve Başbakanca gönderilen kutlamaları kınaması art niyet olarak değerlendirildi.


Tepkilerin odağında yer alan Saadet Partisi’nden Müslümanlar, dinler arası diyalogdan öte farklı din mensuplarının “dini günler ve toplumu ilgilendiren konuları müzakere etmek” amacıyla KENDİ İNANÇLARI ÇERÇEVESİNDE KALMAK ve BİRBİRLERİNDEN KENDİ İNANÇLARIYLA İLGİLİ RİTÜELLERİ YAPMASINI İSTEMEMEK kaydıyla bir araya gelmesinin dinen ne mahzuru olduğunu ortaya koymasını istediler.   


HANUKA’NIN TARİHİ


Hanuka, ışıklar bayramı olarak da bilinir. Yahudi takviminin Kislev ayının 25inci gününde başlayıp sekiz gün süren en büyük Yahudi Bayramıdır. 

Efsane’ye göre Yunan hükümdarı Antiokus IV'ün askerleriyle Kudus’ü işgal eder. İşgal’den sonra başkaldıran Yahudiler Antiokus’tan tapınağı alır ve tekrar Tanrıya adarlar. Bu süreçte tapınakta sürekli yanmakta olan yağın bittiği görülür. 


Yağ özel bir karışımla yapılmakta ve yapımı 8 gün sürmektedir. Güya mucize eseri kalan bir günlük yağ 8 gün boyunca yanar.


Bu bayramda geleneksel olarak kandil veya mum yakılır. Mumlar, Menora ya da Hanukiya denilen dokuz kollu özel bir şamdanın kollarının yakılmasıyla kutlanılır. Birinci gün bir tane, ikinci gün iki tane yakılır ve bayram boyunca her gün bir fazla kolun yanmasıyla devam eder. Hanukiya'nın ortasındaki, diğerlerine göre daha yukarıda bulunan kola Şamaş adı verilir ve bu kol her gün yanar.
Son Güncelleme: 19.12.2015 12:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
O zaman istifa ederim” 2015-12-19 23:52:26

Ömer Nasuhi Bilmen İstanbul Müftüsü, Fahrettin Kerim Gökay da İstanbul Valisi’dir. Vali Bey bir gün müftüye telefon ediyor. Diyor ki, “Müftü Efendi, yarın beraberce Fener Rum Patriğini ziyarete gideceğiz.” Ömer Nasuhi Efendi: “Vali Bey ben gitmem” diyor. Vali, “Israr edersem” deyince, Müftü efendi: “O zaman istifa ederim” diyor. Bu sefer vali: “Peki biz sana gelirsek?” diye soruyor. Müftü Efendi de: “O olur” diyor ve kararlaştırılan gün ve saatte görüşme gerçekleşiyor.

Ama görüşmeden önce Ömer Nasuhi Hoca şöyle bir şey yapıyor. Hedemesine, onların geleceği saatli kollamasını söylüyor. Hademe de “Geliyorlar efendim” diyor. Nasuhi Hoca, onlar gelmeden önce odasından çıkıyor. Vali ve patrik geliyorlar ve müftünün odasına oturuyorlar. Az sonra da Müftü Efendi içeri giriyor. Haliyle, o içeri girince vali ve patrik ayağa kalkıyorlar.

Bir gayri müslimin ayağına gitmektense istifayı göze alan Ömer Nasuhi Bilmen, böylece İslamın izzetini korumuş, bir gayri Müslime ayağa kalkmamış ve o

Avatar
Saadet 2015-12-19 20:51:43

saadet partisi, milli gazete, tv5 bu konuyu öyke işlemeseydi siz bu haberi es geçecektiniz. erbkan hocanın dediği gibi milli görüş bu ülkenin kimliğidir.

Avatar
Osman yaman 2015-12-19 17:22:26

İmam hatiplik müessesesi bu kadar dejenere etmeye hiç kimsenin hele bir imam hatiplerin
hiç hakkı yok. müsade edilmemeli

Avatar
İbrahim MEMİŞ imam Fatih 2015-12-19 19:35:22

Biraz daha temkinli davransak asaletimizi ve milli benliğimizi koruruz diye düşünüyorum.

Avatar
yuhhh 2015-12-19 21:11:49

dinler arası diyalog safsatasını kimler neden icat etmiş, kimler neden bu rezilliği sürdürür anlayamadık. kimseye kendimizi ispat etmek zorunda değiliz. bir münafığın açtığı pisliği bunca ihlaslı kişiler nasıl temizleyemez onuda anlayamadık.

Avatar
Osman yaman 2015-12-19 21:50:23

"Leküm dinüküm"ayetinin neresini anlayamamış ...bu mum kötü kokuyor.insana dinler arası saçma diyalogları çağrıştırıyor.

Avatar
hoca 2015-12-19 13:29:41

rezillik diz boyu yazıklar olsun.

Avatar
mehmet 2015-12-19 13:40:50

onları dinini yaşamak için değil. kendi dinlerini yaşamaya müsade var. bunlar islamın kurallarını bilmiyorlar mı cahilane davranış yapıyorlar