Osmanlı Polis Teşkilatı'nın Kuruluş Günü

Polis haftası Nisan ayının 10’nda başlar ve bir hafta devam eder. 10 Nisan 1845 Polis Teşkilatı’nın Kuruluş Günü

Osmanlı Polis Teşkilatı'nın Kuruluş Günü

Polis haftası Nisan ayının 10’nda başlar ve bir hafta devam eder. 10 Nisan 1845 Polis Teşkilatı’nın Kuruluş Günü

10 Nisan 2016 Pazar 12:33
Osmanlı Polis Teşkilatı'nın Kuruluş Günü
ANALiZ HABER

POLİSLERİMİZE HAYIRLI OLSUN

İlk Polis teşkilatı 10 Nisan 1845’de kurulur. 

Bu tarihe kadar zabıta adıyla anılan güvenlik güçleri bu tarihten sonra Polis ismiyle anılmaya başlar. 


Genel olarak polis, bir ülkenin sükûn, güvenlik ve düzenini sağlamak ve korumakla görevlidir. Bunu yerine getirirken önceden belirlenmiş müeyyidelere uymakla yükümlü ve hükümet tarafından alınan ve yerine getirilmesi istenen kararların icrasını sağlamakla görevlidir.

Yeniçeri Ocağının 1826 yılında kaldırılmasından sonra, İstanbul'da Asakir-i Muntazama-i Hassa (Asakir-i Mansure-i Muhammediye) isimli ve polisiye hizmetleri de yapmak üzere bir Askeri teşkilat kurulmuş, Serasker denilen bu teşkilatın komutanı, iç güvenliğin sağlanmasına ait Yeniçeri Ağası'nın yetkilerine sahip olmuştur. 

Yeniçeri Ocağının kaldırılmasından sonra gerek Osmanlı başkentinde ve gerekse illerde iç güvenlik hizmetlerinin eskisiyle kıyaslanmayacak ölçüde gelişmesine rağmen güvenlik hizmetlerinin birçok makam ve kişilere bağlı olarak yürütülmesi uygulaması sürmüştür. Örgütlenme açısından ve uygulamadaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla 10 Nisan 1845'de İstanbul'da "POLİS" adıyla bir teşkilat kurulmuş, yeni kurulan polis teşkilatının görevleri yine aynı tarihte yayınlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazıyla duyurulmuştur.
O günden bu güne çeşitli değişikliklerle günümüze kadar gelen Polis teşkilatının kuruluşu nihayetinde Osmanlı İmparatorluğuna dayanır. Yoktan var var ettik biz bu Cumhuriyeti diyen CHP’lilerin kulağı çınlasın. Cumhuriyet tarihinde günü kutlanan ne kadar kurum varsa tamamının kuruluşu Osmanlıya dayanır.

Yani Mustafa Kemal ile bir yenileşme başladığı fikri tamamıyla bir yalandır. Mustafa Kemal yenileşme çalışması içinde bulunan Osmanlının bir paşasıdır ve gözünü açtığı andan itibaren yenileşme çalışmaları devam etmektedir. Hatta alfabenin Latinceye çevrilme fikri dahi Osmanlı döneminde sarayın gündemindedir. Fakat iç ve dış karışıklıklar Latinceye geçişte gerekli imkanı saraya tanımamış bu iş zorbaca bir şekilde CHP’ce hayata geçirilecektir.

 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 11.04.2016 16:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.