Prof. Dr. Mehmet Çelik'in anlık dalgınlığı!

Güneş Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mehmet Çelik: "Diyanet'e büyük görev düşüyor! " isimli yazısında Diyanet'in hadis külliyatlarını projelendirmesi gerektiğini savundu.

Prof. Dr. Mehmet Çelik'in anlık dalgınlığı!

Güneş Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mehmet Çelik: "Diyanet'e büyük görev düşüyor! " isimli yazısında Diyanet'in hadis külliyatlarını projelendirmesi gerektiğini savundu.

22 Haziran 2016 Çarşamba 04:42
Prof. Dr. Mehmet Çelik'in anlık dalgınlığı!
Değerli bir bilim adamı olan Prof. Dr. Mehmet Çelik nasıl oldu da gözünden kaçtı bilinmez ama bahsetmiş olduğu " hadis külliyatları projesi" tamamlandı ve okurların hizmetine sunuldu.  

Türkiye’nin önde gelen 100 hadis uzmanının katıldığı hadis-i şerif külliyatı çalışmasında toplamda 400 bin hadis incelendi. Sahih 20 bin hadis 7 ciltli kitap basıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı çalışma ile 400 bin hadis-i şeriften 22 binini yayınladı.

Hadis uzmanı olarak da bilinen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez projenin başkanlığını da yaptı. Çalışmada internet ortamında kurulan on-line sisteme kaydedilen hadisler, ravi zincirine ve konularına göre sınıflandırıldı. 6 bin alt başlık ve 600’e yakın ana başlık altında toplanan hadisler, 8 bölüm olarak planlanan bir külliyat oluşturuldu. Günümüz Türkçesine göre uyarlanan hadis külliyatı aynı zamanda Arapça, İngilizce, Rusça, Uygurca, Çince, Gürcüce, Arnavutça, Rusça, Almanca gibi on dilde yayımlandı.İşte Prof. Dr. Mehmet Çelik'in anlık hatasını dile getiren o talihsiz yazısı
Diyanet'e büyük görev düşüyor! 

Geçen yüzyılın başında koca bir imparatorluk kaybettik. 5 milyon km² toprağın yanısıra, 5 milyon da insanımızı kaybettik. 

Cumhuriyet kurulurken, 14 milyon nüfusun 8.5 milyonunu kadınlar oluşturuyordu. Geri kalan 5.5 milyonun 4 milyonu yetim çocuklardan oluşuyordu. 

Tükenmiş, bitmiş bir bakiyeden, yeni bir devlet kurmayı başarmıştık. Ancak insan unsuru kadar, ekonomik durum da içler acısıydı. 


Yeni devletin hedefi, ulus bir devlet ve Batılı bir toplum (ulus) oluşturmaktı. 

Bunun için de eskiyle hem bağları koparmak, hem de Batılı değerleri benimsemiş bir ulus yaratmak ana hedef seçilmişti. 

Bu hedefin önündeki en büyük engel, hiç şüphesiz toplumun kültürel genetiği ve dini inançlarıydı. 

Devlet, bir yandan Diyanet İşleri Başkanlığı yoluyla, bir yandan da eğitim ve toplumsal kültürel faaliyetlerle bu hedefe ulaşmayı düşünüyordu. 

Bu nedenle, devlet kurumları arasında işi en zor olan kurum Diyanet İşleri Başkanlığı idi. 

Bir yanda toplum, bir yanda devletin yeni felsefesi... 

Bu olumsuz sürece rağmen, Diyanet İşleri Başkanlığı halkı küstürmedi, güvenini kaybetmedi. Dalgalarla boğuşa boğuşa, ancak ipi koparmadan gemi'yi bugünlere taşıdı. Emeği geçen herkese teşekkür borçluyuz. 

Diyanet, bugün Halkın da, Devletin de en güvendiği kurumdur

Diyanetin son yıllarda kültürel kulvarda yaptığı en iyi hizmet, Diyanet İslam Ansiklopedisi'ni başarıyla tamamlamış olmasıdır. 

Bu başarıdan cesaret alarak, Diyanet'e bir teklifim var! Dinimizin ana kaynağı Kur'an-ı Kerim'dir. Onu tamamlayan ikinci kaynağımız da Hadis külliyatımızdır. Son yıllarda Hadisler üzerinde tartışmalar kahve sohpetlerine kadar düştü... Saflar keskinleşmeye başladı. 

Öncelikle şunu ortaya koyalım: Hadisleri boş verin, Kur'an yeter demek, safsatadır. Ancak Hadis külliyatımızda birçok hadisin problemli olduğu aşikardır. Bunu en iyi bilenlerden birisi de sayın Diyanet İşleri Başkanı'dır. Güvenilir ve yetkin bir hadis alimidir. 

Teklifim şu: Diyanet, bu hadis külliyatlarını projelendirmeli... İlahiyat fakültelerinin hadis anabilim dallarındaki yetkin akademisyenleri görevlendirmeli ve bu hadis külliyatlarını elden geçirip, bu ayrışmayı da sonlandırmalı. 

Sütunum yetmediği için kısaca yazıyorum. İki gün önce DAEŞ'in hücre evinde ele geçen yazılı malzemeler içinde “hadis okumamız tavsiye/emir” edilmesi, kimseye birşeyler çağrıştırmıyor mu? 

Böyle bir çalışma, sadece ülkemizin ve milletimizin değil, tüm İslam aleminin geleceğini etkileyecektir. Tüm İslam dünyasında merdiven altı din eğitiminin ana malzemesi bu külliyattan devşirilmektedir. 

Daha ne diyeyim? 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 23.06.2016 21:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
s.y 2016-06-22 15:06:58

sayın çelik! hadis külliyatımız zaten elden geçerek bu günlere geldi. sahih ve uydurma hadisler, külliyatımızda yine islam alimlerimizin muazzam çalışmaları ile tespit edilmiştir. açıp okumanız dileği ile...
deaş ve mustafa islamoğlu gibilerinin bir hadisi bağlamından kopararak kullanması bizim için örnek değildir.

Avatar
Sözleşmeli 2016-06-23 15:57:49

Köşe yazısında kaleme aldığı konu ile sizin var dediğiniz eser arasında uçurumdan öte fark var. Bi kütübüb-ü

Avatar
Sözleşmeli 2016-06-23 16:06:15

Hadislerle İslam adlı eser bende var bakıyorum ve istifade etmeye çalışıyorum AMA bu hocamın haksız olduğunu göstermez. Bugün Sahih-i Buhari Sahih-i Müslim Kütüb-ü Sitte Kütüb-ü Tis'a Ahmed bin Hanbel'in Müsned'i Riyazu-s Salihin'in ayrı ayrı yada toptan bir şerhi yok ortada. Hadislerle İslam hepi topu 7 ciltlik bir eser ama toplasan bir Sahih-i Buhari formatına yakın değil. Belirlenen belli başlı konularda 4hadisi senediyle verip konu hakkında bir bilgi niteliğinde yazı kaleme alınmış. Kaleme aldığı yazı hiçte talihsizlik olarak nitelenendirilemez. Evet Hadislerle İslam güzel bir eser ama ortada elden geçmesi gereken koskoca bir hadis külliyatı var. Şerh edilmesi gereken.
Vesselam.