Prof. Dr. Sefa Saygılı'nın yaptığına bakın! Yazık yazık...

Prof. Dr. Sefa Saygılı alıntıladığımız bir yazı üzerine dinihaberleri eleştirme bahtsızlığında bulundu

Prof. Dr. Sefa Saygılı'nın yaptığına bakın! Yazık yazık...

Prof. Dr. Sefa Saygılı alıntıladığımız bir yazı üzerine dinihaberleri eleştirme bahtsızlığında bulundu

09 Aralık 2016 Cuma 12:08
Prof. Dr. Sefa Saygılı'nın yaptığına bakın! Yazık yazık...
Mahmut Deniz
DiNiHABERLER.COM / öZEL


Prof. Dr. Sefa Saygılı..

Kendisi Tıp Fakültesi mezunu bir Psikiyatrist!

Kendi alanındaki bilgisine saygı duymak ilme hürmetimiz gereğidir.

Lakin Sefa Saygılı bu günlerde ilmi alanının dışına çıkıp büyük ihtimalle İslam kültürünü, İslam zanneden Müfit Yüksel gibi Müslüman burjuva kesiminin yazarlarından etkilenmiş olmalı.

Kendi ilmi alanına biz ses etmeyip saygı duyarken kendisi “her yer karışık” isimli köşe yazısında dinihaberlere yol göstermeye niyetlenmiş.

Sefa Saygılı’ya göre Yeni Mesaj Gazetesi’nde Yusuf Karaca isimli yazarın, “Said Nursi’yi değil imanınızı kurtarın” başlıklı haberini yayımladığımız için sorumsuzluk yapmışız. Ve masabaşı olan bu haber için üstat (!) Müfit Yüksel de cevap vermişken nasıl olurda dinihaberler bu yazıya alet olurmuş.
Sefa Saygılı bir satır olsun Risaleleri okumuş mudur?
Hayır…
Velev ki okusun…
Risalelerde doğru yada yanlış, eksik yada çarpık ne olduğunu anlayacak ilmi kapasitesi var mı?
Hayır…
Zaten okumasına da gerek yok. Çünkü Prof Sefa’nın bozacısı da hazır.


İSLAMİ İLİMLER, AĞZI OLANIN KONUŞTUĞU SAHİPSİZ BİR ALANMüfit Yüksel…

Peki Müfit Yüksel’in uzmanlık alanı ne?

Sosyoloji…

İlgi alanı ise İslam dininin Türkiye’de oluşturduğu kültür mozayiği.

Yanıldığı ve hakimolmadığı alan ise İslam dini ve ana kaynakları.


Konumuz Müfit Yüksel olmadığı için kendisiyle ilgili bu kadar değerlendirmede bulunup Sefa Saygılı’nın eleştirilerine devam edelim.

Sefa Saygılı’ya göre Müslümanlar bu günlerini Mevlana’ya, Said Nursi’ye, Abdülkadir Geylani’ye borçlu imiş.

Bu sözlerini de, “Maalesef İslâmi geleneği bugünlere taşıyan, onların sayesinde imanımızı muhafaza edebildiğimiz bütün yüce zatlar bunların hedefinde” satırlarıyla bu düşüncesini de bir güzel vurgulamış.

Bu iddialı cümleleri sarfeden Sefa Saygılı’nın Türkiye’de kaç kişinin Mevlana, Said Nursi ve Abdülkadir Geylani’nin eserlerini okuyarak imanlarını muhafaza ettiğine dair bilimsel bir veriye sahip olmadığını çok iyi biliyoruz.

CEMAATE ÜYE OLANLARIN ORANI YÜZDE 6,2

Bu konuda Sefa Saygılı’ya yardımcı olalım ve yelpazeyi biraz daha geniş tutarak olayı aydınlatalım. Konsensus, 2011 seçim öncesi son anketinde “Herhangi bir cemaate üye misiniz?’’ diye de sordu. Ankete katılanların yüzde 93.8’i “Hayır, değilim’’ derken, “Evet, üyeyim’’ diyenlerin oranı yüzde 6.2’de kaldı.

Bu 6,2’lik cemaatçinin içinde devletin kadrolaşma imkanlarını cemaat gelirine dönüştüren Papaz Fetullah’ın “Şeytana hizmet cemaati”nin oranı ise yüzde 61.
 
17 Aralık ile başlayıp 15 Temmuz ile balatalarını yakan Fetullahçıların ihanetinden sonra cemaatlerden başlayan soyutlanma had safhada. Şu an yapılacak bir araştırmada Sefa Saygılı’nın “imanımızı muhafaza ettiğimiz” şeklinde iddia ettiği şahıslara bağlı cemaatlerin oranı yüzde 3’ün altına dahi düşmüş olabilir.

Yani ülkenin yüzde 97’si Sefa Saygılı’ya göre ya imansız ya münafık veya istikametini arayan birer şaşkın.

Oysa gerçek Sefa Saygılı’nıniddai ettiğinin aksine yüzde 97’lik kesim bir şekilde dinini öğrenmiş, yaşıyor veya yaşamasa da Müslüman olduğundan dolayı gurur duyan bir kesim.

TOPLUM OLARAK OKUMADAN FİKİR SAHİBİ OLUYORUZ

Mevlana’ya dair toplumda iyi bir algı var lakin eserlerini okuyanların oranı binde 1 bile değil.

Said Nursi ve Abdülkadir Geylani’ye gelince… Kendi müntesipleri dışında eserlerini okuyan neredeyse yok. Hatta bir cemaate mal oldukları için hakettikleri değeri alamadıklarına dair yaygın bir kanaat var.

İşin ilginç tarafı bu yüzde 97’lik kesim, Kur’an’ı ve sünneti ana kaynak biliyor. Alimleri de peygamberin varisi bilip hiçbir alimi Peygamberin üstünde düşünmüyor ve putlaştırmıyor.

Yine bu kesim, Kur’an dışında tüm kaynakların nihayetinde bir insan tarafından kaleme alındığını ve hatadan da ari olmadığını biliyor.

Bu kesim öyle dinamik bir düşünceye sahip ki pozitif veya normatif tüm yazılmış eser ve buluşların nihayetinde Allah’ın ayetlerinin birer tefsiri olduğunu düşünüyor.

O kadar engin bir düşünceye sahipler ki dini ne Mevlana’ya ne Said Nursi’ye ve ne de Abdülkadir Geylani’ye mahkum etmiyorlar. Dinin sahibinin Allah olduğunu biliyor. Peygamberin de bu vahyin uygulayıcısı olduğu kanaatiyle Kur’an’ı hayata tatbikte Peygamberi yegane rehber kabul ediyor.

YIKICI CEMAATLER, KEMALİSTLEŞTİKLERİNİN FARKINDA BİLE DEĞİL

Bu yüzde 97’lik kesim, Kemalistlerin yaptığı gibi, “Atatürk olmasaydı babanız Gorki olurdu” gibi saçmalıklara benzer, “Falan alim olmasa idi dininizi, imanınızı muhafaza edemezdiniz. Falan alimin sayesinde bu gün dininizi yaşıyorsunuz” türünden saçmalıklara da pabuç bırakmıyor.

Kimsenin İslam’a verdiği hizmeti küçük görmek gibi bir kibrimiz olmamakla birlikte dünyanın Türkiye’den Türkiye’nin de üç beş alimden oluşmadığını keşke Sefa Saygılı görebilse idi.

Birilerinin falan filan alimi eleştirdiğini söyleyen Sefa Saygılı, inandırıcı olma adına “Bunlar Buhari ve Hz. Ömer’i de eleştiriyorlar” diyerek ajitasyon yapmayı da ihmal etmiyor.

İLME İLİMLE CEVAP VERİLİR YAFTALAMAKLA DEĞİL

Öylesine bir tavırla olaya yaklaşıyor ki Sefa Saygılı, eleştirenlerin ilmi dayanaklarını dahi dinlemeden kafadan hepsini şia deyip susturuyor ve savunduğu şahısları Kur’an’a eşitleyerek masumluk zırhına büründürüyor.

Müfit Yüksel ile Sefa Saygılı’nın bu zihniyetinin İslam toplumlarına egemen olmasından dolayıdır ki eleştiri kültürünün ölmesine bağlı alimler susturuldu. İlim statik pozisyona geçti. Beyinler dumura uğradı ve İslam ülkeleri hızla çöküşü yaşadı.

Sefa Saygılı ve eleştirdiği kesimler ne yaparsa yapsın veya ne derlerse desinler. Din Allah’ın. Kur’an’da Allah’ın korumasında olan bir kitap.
Kim ne yaparsa yapsın doğru ya da yanlış, her yaptığı Kur’an’a hizmetten öteye gitmez.


HİÇKİMSE KENDİNİ DİNİN BEKÇİSİ İLAN ETMESİN

Bu nedenle tartışmaktan korkmayarak Sefa Saygılı ve Müfit Yüksel’in kendilerini Dinin bekçisi olarak görmekten ve insanları yaftalamaktan vazgeçip eleştirilere ilimle cevap vermeleri İslam toplumuna yapacakları en güzel hizmet olacaktır.

Gelelim Sefa Saygılı’nın masum gördüğü Said Nursi ve adeta Kur’an’a eşitledikleri Risalelere. Fazla ayrıntıya girmeden “Ricalu'lgayb konusunda (kutup, gavs, abdal...) çarpıtılan ayetler ve uydurulan hadisler – 2” adlı yazımıza bakmaları ve Risalelerde Said Nursi’nin bu konuda hata yaptığını görüp kabul etmeleridir. (Konumuz Risaleler olmadığı için eserde yapılan imani hatayı bir örnekle yetinip geçiyoruz.)

DİNİHABERLER HİÇ BİR ŞAHSI VE ESERİNİ KUR’AN’IN ÖNÜNE GEÇİRMEZ

Dinihaberler olarak ne Said Nursi’ye ve ne de Abdülkadir Geylani’ye bir saygısızlığımızın olmadığını, kendilerinin İslam kültürü içinde bulundukları çağ itibariyle İslam’a hizmet gayreti güttükleri kanaatindeyiz. Yanlış olan bu gün birilerinin şahıslar üzerinden kendilerine bir kimlik edinmeleri, İslam toplumunu bölmeleri, İslam’ı birkaç lidere ve kitaba hapsetmeleridir.

Son bir hatırlatma yapmak isteriz ki dinihaberler.com uzman bir ekiple Diyanet ve İlahiyat camiası gibi ilmi noktada kalbur üstü bir kesime hitap ettiğinin farkındadır. Yapacağımız en ufak bir hatada en büyük tepkiyi ilim erbabından alacağımızı bilerek şunu özellikle belirtmek isteriz ki dinihaberler bu güne kadar yaptığı yayınlarda ilmi camiadan daima takdir toplamıştır. 
Son Güncelleme: 09.12.2016 17:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
haseki 2016-12-09 14:11:53

dini haber ler kendini dinde otorite görüyor sanirim. mufit yuksel size ders verecek derecede islami ilimlere vakiftir.

Avatar
Tebrik 2016-12-09 14:08:03

Bu ne şimdi başta saygı duyuyoruz dedikten sonra demediğinizi bırakmamışsınız Allah aşkına sefa saygılının risale okuyup okumadığı hakkındaki bilginiz nasıl bu kadar kesin.. Ayrıca imanı ve islami yaşantıyı ayakta tutan o zatların etkisini toplumun kitaplarını okumasıyla kıyaslayamazsınız reis toplumun tümünü etkiliyor onu da necip fazıl necmettin Erbakan etkiledi peki toplum necip fazılı ve Erbakan hocayı ne kadar idrak edin eserlerini okudu

Avatar
memur 2016-12-09 15:43:56

sefa saygılı hoca doğru söylemiş görüşlerine genel itibariyle katılıyorum.

Avatar
hüsnü 2016-12-09 14:21:16

hoşunuza gitmedi. siz tenkid edilemezsiniz

Avatar
imam 2016-12-10 04:26:14

Admin işkembe-i kübradan sallıyosun,gördüğüm, tanıdığım insanların enaz yarısı ya cemaatci, ya da ehli tarik müntesibleri.

Avatar
Abdullah 2016-12-09 17:33:30

bu yorumu belki yayınlamazsınız hatta şahsıma da bi şeyler yakıştırabilirsiniz ama olsun yine içimden geçeni yazacağım. birileri futursuzca, insafsızca ve nezaketten oldukça uzak eleştiri silahını kullanan dini haberler ekibine dur demeli!!!

Misafir Avatar
Abdullah 2016-12-09 18:33:06 @Abdullah

yorumumu yayınladığınızdan dolayı tebrik ediyorum

Beğenmedim! (0)
Avatar
saadet 2016-12-09 14:58:21

siz yapınca günah değil mi?

Avatar
Musa 2016-12-09 12:47:41

Tebrik ederim muhteşem bir yazi olmuş. Ayrıca islamin ana kaynağının kuran olduğunu lütfen çok defa vurgulayin. İnsanlar onun bunun kapısında medet aramasin Allahın kapısına gelsin