Şia benzeri cemaat yapılanması nasıl olur?

Faruk Beşer, "Fethullah Gülen'in Fıkıh Anlayışı" isimli saçma kitabını gündeme aldı ve mahcubiyetini itiraf etti

Şia benzeri cemaat yapılanması nasıl olur?

Faruk Beşer, "Fethullah Gülen'in Fıkıh Anlayışı" isimli saçma kitabını gündeme aldı ve mahcubiyetini itiraf etti

25 Temmuz 2016 Pazartesi 10:31
Şia benzeri cemaat yapılanması nasıl olur?
Hep şöyle düşünürdüm: İslam'ın yüz elli yıllık uyanma döneminde iki büyük oluşum görüyorum. Birisi İhvan-ı Müslimin, diğeri Gülen hareketi. Ama aralarında önemli farklar var. İhvan bireye önem verdi, her ferdi Allah'ın bir kulu olarak yetiştirmeyi hedefledi. Her bağlısı, özgür düşünebilen, Kitap ve Sünnet bilgisi olan insanlar olarak yetiştiler. Belki bu durum teşkilatın homojen olmasını önledi. Kapalı ve içine sızılamaz bir örgüt olamadılar. Bu sebeple zaman zaman dağıtıldı. Ama kalitesi ve potansiyel gücü hiçbir zaman bitmedi.

Şimdi anlıyoruz ki, aslında doğru olan da buymuş. İslam gizlilikler dini değil. Dobra dobra ne olduğunuzu anlatmanız gerekiyor. Hz. Âdem'den Resulüllah'a kadar hiçbir peygamberin hayatında küffara temenna durarak, müdarat ederek var olmaya çalışılma yoktur.

Gülen hareketi ise bireye değil, cemaate önem verdi. Bu sebeple bırakın sağlam bireyleri, kendi başına ayakta durabilecek, doğruyu yanlışı tek başına bulabilecek âlimler, düşünürler, sanatçılar yetiştiremedi. Cemaati, grup insicamını, itaati, birliği ve bağlılığı diğerine tercih etti. İlginç olan da bunu batınî/ezoterik yöntemlerle yapmış olması. İşte sapma buradan başladı.

Doğrusu, önceleri de İhvan'daki yetişmiş insanları, isabetli kararları gördükçe gönlüm hep onların doğru olduğunu söylüyordu ama berideki insicamlı büyüme de bana ümit veriyordu. Bu sebeple 2005 te istek üzerine yazdığım bir makale ile bu hareketin liderini haddimi aşan duygusal ifadelerle övdüm. Çünkü kendim, MTTB, Milli Görüş ve Akıncı gelenekten gelmeme rağmen ve içinde hiç bulunmamış olsam bile bu hareketten hala çok şeyler bekliyordum.

Yazdığım makaleyi eklemelerle bir kitapçık yaptılar, göklere çıkardılar ama hemen ardından, içinde bazı üstü kapalı eleştiriler görünce de yayınını yine kendileri durdurdular. İyi ki durdurmuşlar. Böylece ne azim hatalar yaptığımı fark ettim. Soranlara izah etmekte zorlandım.

Sonra bu hatayı yapanın tek ben olmadığımı görünce rahatladım. Baktım ki aldanan bir ben değilmişim. Önemli olan aldandığını anlamak. Asıl aldanma, aldandığının farkına varamamaktır.

Peki, neden aldandık?

Çünkü bu hareket göründüğü gibi değildi. Bu yönüyle aslında Sünni de değildi, batıni idi. Doğrusu bunu önceden de hissetmiyor değildik, ama biz de bağlıları gibi bunda bir hikmet arama gafletine düştüğümüz için meseleyi çözemedik.
Sonra fark ettik ki, bu hareketin batıni Şia'ya benzeyen çok yönleri var.

Öncelikle imamlık anlayışında Şia gibi düşünüyorlardı. İmamın doğrudan Allah'tan ve Resulüllah'tan teyit aldığı için asla yanılmış olamayacağına inanılıyordu. İkinci olarak Şia'dan daha ileri bir takıyye yaşıyorlardı. Hiç kimseye oldukları gibi görünmüyorlardı. Aldatma da bir yalan ise bu yolla herkesi aldatıyorlardı. Ve üçüncü bir benzerlikleri; bu hareketin tarihinde de müslümanlardan başkasına sataşma hiç olmadı. Tıpkı Şia gibi, onlar da tarihlerinde sadece müslümanlarla savaştılar.

Ne yazık ki, içte ve dışta her güçlü kâfire temenna durdular, ama her İslamî harekete engel olup savaş açtılar. Milli görüş hareketi, Güneydoğudaki İslamî yapılanma, güçlenen tarikatlar, örnek olarak Topbaş cemaati… Hem de hiç suçları yokken, Türkiye'deki her İslami faaliyete destek çıkan tek cemaat olmalarına rağmen.

Bankaları hortumlayanlara şefaat ettiler. Müslümanların hep önünü kesenleri söz sultanı ilan ettiler. İslami kıpırdanışların canına okuyan Çevik Bir'e bile methiyeler düzdüler. Buna karşılık sadece Cumhuriyet tarihinin değil, bize göre Osmanlı'nın son üç yüz yılı dâhil en dindar ve en başarılı yöneticisine ilanı harp eylediler. Hırsızlık edebiyatları yaptılar. Düz bir mantıkla buradan bile ona karşı olmalarının, onun sağlam bir müslüman ve rakip olacak bir lider olması dışında düşmanlık edilmesini gerektiren bir yönünün bulunmadığını anlamak mümkün.

Şimdi ülkenin belini doğrulttuğu, varlığını yeniden ispat ettiği bir zamanda başkalarından aldıkları gazla ülkemizin başına büyük bir bela getirdiler. Yüzlerce insanımız öldü. Düşman devletler ağızlarını iştahla şapırdatmaya başladılar. Türkiye'yi önce bir iç savaşa sokup sonra da bölmenin hesaplarını yapanlar sevinçle avuçlarını ovuşturuyorlar. Ama bir kısmının hala, bunu biz yapmadık, hani deliliniz diyerek geçiştirmeye çalışması yok mu, işte bu insanı kahrediyor.

Allah bu milleti böyle belalardan korusun.

yenişafak


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kerim 2016-07-25 11:45:11

geç kalmadın mı hoca.

Avatar
Emirhan 2016-07-25 11:38:59

din alimi geçiniyorsunuz ama gözünüzün önünü görmüyorsunuz.tüm cemaat yapılanmalarında önemli olan dini donanım değil,cemaate ne kadar bağlısın ve ne kadar hizmet ediyorsun anlayışıdır.cemaat liderini bırak,sıradan abisini,imamını ,ev sorumlusunu eleştiremezsin

Avatar
vefa 2016-07-25 13:02:00

sen koskocaman hoca, nasıl bu örgüte sempati duyarsın, şeytana pabucunu ters giydiren, devletleri birbirine düşüren bu münafığa ümit bağlarsın, översin! sen de hiç akıl izan yok mu? alim bir insan ( uzakları bırak ) bir adım önünü göremeyecek kadar basiretsiz, ferasetten yoksun olur mu? Allah ıslah etsin, yeniden hidayet versin.

Avatar
imam 2016-07-25 16:16:09

müctehid ilan etmiştin ah menfaat

Avatar
Şühea 2016-07-25 17:25:55

Adam gibi adam olup Erbakan hocana sadık kalsaydın hiç kimsenin seni aldatmasına maruz kalmazdın. ..
Ben bile şu yaşımda bunu anlamışken kaldı ki bundan 20 sene önce başlamıştı bizim bu cemaatle savaşımız siz kâlkmış muhabbet beslemişsiniz. ..

Eee hak etmişsiniz...

Avatar
hateyret! 2016-07-25 14:35:00

hayrettin karhraman.....

Avatar
fetösavan 2016-08-03 15:18:06

bu kitabı yazmak için fetöcüler para verdi mi? vermemiş te olabilir. ama durup dururken niçin türkiye'de meşhur bir akademisyen bu kitabı yazmaya ihtiyaç duyabilir. bu kadar iftira, şantaj, kumpas,karalama, iftira ve vurgunu yapan ihanet şebekesi bu kitapla liderinin yoluna meşruiyet katacağı için bu kitabı yazacak adam için tirilyonlar vermekten geri durmaz............................. not: bu çıkarım eldeki mevcut deliller toplanarak yapılan içtihat neticesinden çıkarılmıştır.