Sol sendikaların Arapça düşmanlığı

İlkokul 2. sınıfa konulması düşünülen Arapça dersi Eğitim Sen ve Eğitim İş isimli iki sol sendikaca eleştirildi

Sol sendikaların Arapça düşmanlığı

İlkokul 2. sınıfa konulması düşünülen Arapça dersi Eğitim Sen ve Eğitim İş isimli iki sol sendikaca eleştirildi

12 Temmuz 2016 Salı 10:56
Sol sendikaların Arapça düşmanlığı
DİNİHABERLER.COM / ANALİZ

İlkokul 2.sınıftan itibaren Arapça dersinin konulması Lezbiyen, Gey, Transeksüeller için sendika şubelerinde büro açılması için çalışma yapan Eğitim Sen ile pek Kemalist Eğitim İş'in tepkisine neden oldu. 

Arapça ve İslam düşmanlığı ile adını duyuran her iki sendikanın eğitimden ziyade Gay, PKK destekçiliği, Atatürk ismini kullanarak komünizm ideolojisini topluma dayatma faaliyeti içinde olduğu biliniyor.

İslam düşmanlıklarını Arapça üzerinden tatmin etmeye çalışan her iki sol-İslam düşmanı sendika Arapça dersini, "İktidarın dinselleşme çabası, çocuklara eziyet, İngilizce'nin kolay öğrenildiği ama Arapça'nın zor öğrenildiği..." şeklinde akıl ve bilim dışı eleştirilerde bulundu. 

Oysa latince olan Türk alfabesini bile çocuk bir yılda zor okurken Arap alfabesini çocuklar Diyanet'e bağlı Kur'an Kurslarında öyle okullardaki gibi 6 saatle de değil günlük 3 saatle 2 hafta da öğrenebiliyor. 

28 ŞUBAT'IN İKNA ODALARINI UNUTTULAR

Arapça derslerinin ilkokul 2’nci sınıftan 8’inci sınıfa kadar okutulacağını, yabancı dil kapsamında düzenlendiğini, buna karşın müfredatı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün hazırladığını kaydeden Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Bu programın ayrıntısında öğrencilere Arapçayı değil, ayet, hadis güzel sözlerle öğretmek amaçlanıyor. Dil öğreniminden çok din eğitimi kapsamında başlatılacağı görülüyor. Her ne kadar seçmeli gibi görünse de imam hatip ortaokullarını, liselerini seçmeye zorlamak için yapılan ikna odaları dikkate alındığıda tamamının seçmesi için yine ikna ve zorlamanın devreye gireceğini görüyoruz” diye konuştu.

Sözcü’den Yurdagül Uygun’un haberine göre, İlkokul ikinci sınıftan itibaren başlayacak Arapça derslerinin hükümetin hedeflediği toplumsal model için okulları ve ilkokul öğrencilerini malzeme olarak kullanacaklarının bir göstergesi olduğunun altını çizen Karaca, şöyle devam etti:

“Eğitimin onlarca soruncu varken AKP’nin eğitimi dinselleştirme çabası burada bir kere daha karşımıza çıkıyor. Ancak ciddi tepkiler ortaya çıkacak. Liselilerin başlattığı ve ailelerin destek verdiği tepkiler, ilkokul öğrencileri ve onların velilerine kadar inecek.”

ARAPÇA DERSİ EZİYET

Uygulamanın eğitim sisteminin her gün değişmesine yeni bir örneğin daha olduğunu söyleyen Eğitim-İş Genel Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz, "Şimdi Arapça ile seçmeli ders kavramı İlkokulların da içine girmektedir. İlkokullarda bir seçmeli dersin okutulması, ya zorunlu ders sayısında bir azalmaya neden olacak ya da haftalık ders saatlerinde bir artışa neden olacaktır... 7 yaşındaki bir çocuk için bu eğitim değil açıkça eziyet” diye konuştu.

İNGİLİZCE KOLAY ARAPÇA ZOR

Okullarda İngilizce öğretiminin yapıldığını ama İngilizce öğreniminin gerçekleşmediğini belirten Yılmaz, “Arapça öğrenmek, bir Batı dilini öğrenmek gibi değil. Bugün Türkçe, Batı dilleriyle alfabetik bir uyum sağlıyor ancak Arapça ile alfabetik bir uyumu yok. Bir başka deyişle örneğin bir öğrenci İngilizce öğrenmeye kalktığında alfabeyi öğrenmekte zorlanmıyor, öğrenme süreci yalnızca dili öğrenmek olarak belirginleşiyor. Oysa Arapça da öğrenci, hem alfabeyi öğrenecek ve hem de dili öğrenmek durumunda kalacak. Doğal olarak öğrenmenin yükü iki katına çıkacak gibi görünüyor. Tüm bu yükün içerisine Arapça yazımın soldan sağa değil, sağdan sola olmasını da eklerseniz zorluk düzeyinin artacağını tahmin edebilirsiniz. Ayrıca Arapçanın sesli ve sessiz harf yapısı da Türkçe ile uyumlu değil.”

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 14.07.2016 06:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.