Türkiye'de kaç kişi cemaatçi?

Konsensus’un HABERTÜRK için yaptığı “Türkiye Gündemi Mayıs 2011’’ başlıklı anket çalışmasındaki en ilgi çekici bölümlerden biri de “cemaat’’ başlığını taşıyordu.

Türkiye'de kaç kişi cemaatçi?

Konsensus’un HABERTÜRK için yaptığı “Türkiye Gündemi Mayıs 2011’’ başlıklı anket çalışmasındaki en ilgi çekici bölümlerden biri de “cemaat’’ başlığını taşıyordu.

18 Eylül 2016 Pazar 17:45
15 Temmuz sonrası birileri ortaya çıkmış ve “15 Temmuz’un ikinci darbesi cemaatlere” gibi açıklamalarla cemaatlerin yok edileceği açıklamalarını yapmışlardı.

Hatta daha da ileri giderek “Cemaatler, İslam'ın kalesi" gibi açıklamalar yaparak cemaatlere özel bir kutsallık atfetmişlerdi.

Bu açıklamalardan güç alan bazı cemaatlerde cemaatlerin varlığı ve lüzumu üzerine açıklama üzerine açıklama yaparak kendilerini savunmuşlar, "Yok oldukları takdirde sanki ülke ve dünyada İslam'ın da yok olacağı" gibi bir inancı piyasaya pompalayarak kendilerine pay çıkarmışlardı.

Kendilerine mikrofon uzatıldığında her biri milyonlarca tabisi olduğunu vurgularken kendilerini olmazsa olmaz gördükleri dünyada Konsensus araştırma şirketi Türkiye'de cemaatler ve ağırlıklarını ortaya koydu. 

Bu araştırmadan kasıt arayanlar şöyle etraflarına bir bakarlarsa gerçekte de Türkiye'nin çoğunluğunun cemaatlere tabi olmadığı görülecektir. Yüzde 93 cemaate devam etmeden İslam dinini bir şekilde Diyanet'ten, İlahiyatçılardan, Din Dersi Öğretmenlerinden, Medya'dan veya kendi özel gayretleriyle İslam'ı öğrenmeyi tercih etti.

Cemaatler olmalı mı?

Elbette olmalı ama Kur'an ve sünnet dairesinde kalmak şartıyla...

Ümmeti oluşturacak şekilde Kur'an ve sünnetin mühendisliğinde birbiriyle uyumlu bireyler yetiştirmek kaydı ve şartıyla...

Kendilerine kul ve köleler değil müntesiplerini Allah'ın kulu ve kölesi olduğunu hatırlatmak kaydı ve şartıyla...


İşte Konsesus'ün 2011 yılında yapatığı o cemaat araştırması...

Konsensus bu çalışma için 18-28 Mayıs tarihleri arasında seçmen nüfusunu temsil etme yeteneğine sahip, 18 yaş üstü 1528’i erkek, 1472’si kadın, toplam 3 bin kişiyle yüz yüze görüştü. Araştırma Türkiye genelindeki köy ve mahallelerden oluşan 375 yerleşim merkezinde gerçekleştirildi. 

Konsensus, seçim öncesi son anketinde “Herhangi bir cemaate üye misiniz?’’ diye de sordu. Ankete katılanların yüzde 93.8’i “Hayır, değilim’’ derken, “Evet, üyeyim’’ diyenlerin oranı yüzde 6.2’de kaldı.CEMAATLERİN PROFİLİ 

GÜLEN: Cemaatin lideri Fethullah Gülen 1999 yılından beri ABD’de yaşıyor. SÜLEYMANCILAR: Kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan. Siyasette etkili cemaatlerden. 

MENZİL: Nakşibendiliğin kolu. Adını Adıyaman’ın Menzil Köyü’nden alıyor. 

İSMAİLAĞA: Kurucusu Ebuishak İsmail Efendi. Cemaat İstanbul Fatih’te, en dikkat çeken İslami gettoyu oluşturdu. 

AZİZ MAHMUT HÜDAİ: Osmanlı devri velilerinden. Asıl adı Mahmut. Peygamber soyundan. YAHYALI: Kayseri’de en güçlü dini gruplardan. Adını Yahyalı Hacı Hasan Efendi’den alıyor. 

ALVARLI EFE CEMAATİ: Asıl adı Muhammed Lütfi. Erzurum’da “Alvarlı Efe” diye bilinir. İSKENDER PAŞA: Mehmet Zahit Kotku şeyh olduktan sonra, görev yaptığı İskenderpaşa Camii cemaate de isim oldu. KIRKINCI HOCA: Said-i Nursi’nin ölümüyle Nurcular 10’u aşkın gruba bölündü. Biri de Kırkıncı Hoca olarak tanınan Mehmet Kırkıncı. 

IŞIKÇILAR: Seyit Abdülhalim Arvasi’ye bağlı Hüseyin Hilmi Işık’ın cemaati. Bugunkü lideri Enver Ören. 

CERRAHİ: Halveti tarikatına dayanıyor. Dergâhı, Karagümrük’te. 

TEBLİĞ: Kurucusu Hindistan’da dünyaya gelen Şeyh Muhammed İlyas Kandehlevi. 

HAYDAR BAŞ: Cemaatin lideri Haydar Baş, Kadiri Tarikatı’nın İcmal Kolu’ndan. 

KIBRISİ: Cemaat lideri Mehmet Nazım Adil KKTC’de yaşıyor. 

YENİ ASYACILAR: Nurcuların ikinci büyük kolu. Lideri Mehmet Kutlular. Yeni Asya Gazetesi cemaatin yayın kuruluşu. 

HAKİKATÇİLER: Tüm cemaatlere karşı yürüttüğü mücadeleyle tanınan Hakikatçıler’in şeyhi Ömer Öngüt. Sakarya, Düzce, Bursa ve Ankara’da güçlü. 

ERENKÖY: Kökleri Kelami Dergâhı’na ve şeyhi Erbilli Mehmet Esat’a dayanıyor. FETHULLAH GÜLEN CEMAATİ

Peki bir cemaate üye olduğunu söyleyenler arasında ilk sıraları hangi cemaatler alıyor? Yani geriye kalan yüzde 7'nin kendi arasında dağılımı ise aşağıda şu şekilde veriliyor.

Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 61.8'i "Fethullah Gülen Cemaati" derken, onu yüzde 16.3 ile Süleymancılar ve yine aynı oranla Menzil Cemaati takip ediyor.

(Verilen oranlar Türkiye nüfusuna olan oran değil kendisini cemaat mensubu gören yüzde 7 içindeki cemaatçi dağılım oranıdır)

Fethullah Gülen Cemaati %61.8
Süleymancılar %16.3
Menzil Cemaati %16.3
Nakşıbendi Cemaati %15.2
İsmailağa Cemaati %7.3
Aziz Mahmut Hüdai Cemaati %6.7
Yahyalı Cemaati %3.4
Alvarlı Efe Cemaati %3.4
İskender Paşa Cemaati %3.4
Kırkıncı Hoca Cemaati %2.8
Işıkçılar Cemaati %2.2
Cerrahi Cemaati %1.7
Tebliğ Cemaati %1.7
Haydar Baş Cemaati %1.1
Kıbrısi Cemaati %0.6
Yavuz Selim Cemaati %0.6
Yeni Asyacılar %0.6
Hakikatçiler Cemaati %0.6
Hayrat Cemaati %0.6
Erenköy Cemaati%0.6
Diğer %3.9
 
En çok cemaat üyesi Doğu'da

Peki Türkiye'nin bölgelere göre cemaat üyeliği nasıl bir seyir izliyor? Araştırmanın sonuçlarına göre Batı'dan Doğu'ya doğru gidildikçe cemaat üyeliğinde artış gözleniyor. Batı'da cemaat üyeliği yüzde 5.2 iken bu oran Doğu'da 10.2'ye yükseliyor.

Doğu %10.2
Batı %5.2
Orta %4


Cemaate üye olanların oranı 6.2
Halkın nabzını tutan Konsensus ankete katılanlara "Herhangi bir cemaate üye misiniz?" sorusunu yöneltti. "Üyeyim" diyenlerin oranı yüzde 6.2 çıktı.

Üye değilim %93.8
Üyeyim % 6.2


En çok cemaat mensubu AK Parti'de

Araştırmada cemaat üyelerinin parti seçmenlerine göre dağlımı da yer aldı. Buna göre en yüksek oranda cemaat üyeliği sıralamasında zirvede "AK Parti" ve "Diğer" partiler yer alıyor. 

AK Parti %9
MHP %4.5
BDP %1.9
CHP % 1.3
Diğer %11.4 
Son Güncelleme: 18.09.2016 18:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Numan 2016-09-18 21:52:42

Ne cahil bi adamsın adam bi araştırır ismailaga adını camiden alır kurucusu olmaz naksi tarikati halidi koludur menzilde aynıdır silsile yoluyla Efendimize kadar uzanır. Ayrıca rastgele sorularak araştırma mi olur dindar en azından cami cemaatine sorulsa belli olur zaten namaz kılma oranı 100 de on yok bile önce biz imamlar kendi vebalimizi düşünelim neyin kafasını yasiyon sen bırak milleti de otur nefis muhasebesi özeleştiri yap.

Avatar
selim 2016-09-18 23:22:14

en kalabalık nur cemaatidir ama bunlar yeni asyacılar değil,meşveret,okuyucular,vs gibi.

Avatar
selim 2016-09-19 00:20:01

ayrıca şunu belirtmek iştir,fetö ve yeni asya dışında nur cemaati devletin ve milletin hep yanında olmuştur.Asıl nurcular da bunlardır.

Avatar
Yanlış olmuş 2016-09-18 23:43:47

Menzil ismailağa zaten nakşi. Ayrıca menzil fetöcülerden sayıca çok. Ayrıca nur cemaati 55 parça olup nüfusu menzilcilerden sonra gelir belki fetö 3. Olabilir

Avatar
Isim yok 2016-09-24 14:40:48

___ADMİNİN YORUMU___ BURAYA YAZABİLİRSİNİZ...