Uğur Dündar Atatürk ile rezil oldu

Uğur Dündar, bugünkü yazısında Atatürk’ü aldığı cüzi maaşı gündeme getirerek övmeye kalktı. Lakin yayınladığı bordro Atatürk’ün bir Osmanlı Subayı olduğu döneme ait bir bordro idi.

Uğur Dündar Atatürk ile rezil oldu

Uğur Dündar, bugünkü yazısında Atatürk’ü aldığı cüzi maaşı gündeme getirerek övmeye kalktı. Lakin yayınladığı bordro Atatürk’ün bir Osmanlı Subayı olduğu döneme ait bir bordro idi.

27 Aralık 2015 Pazar 11:37
Uğur Dündar Atatürk ile rezil oldu

DiNiHABERLER.COM / ANALiZ

Haliyle Atatürk’ün Cumhuriyeti kurduktan sonra aldığı maaş merak konusu oldu.

Biz de küçük bir inceleme ile Atatürk’ün kendi kurduğu Cumhuriyette aldığı maaşı ve gerçekten ne kadar zorluk çektiğini araştırdık.

Sonuç, insiyatifin tek adamlığı dönemi Atatürk’e ait olduğu günlerde Uğur Dündar’ın iddia ettiği gibi pek de zorluk çekilmediği şeklindeydi.

İŞTE UĞUR DÜNDAR’IN YAZISINDAN İLGİLİ BÖLÜM

Uğur Dündar bu gün köşesinde “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1913 yılında Çanakkale’de Binbaşı rütbesiyle Bolayır Kolordu Karargahı’nda Erkan-ı Harp Reisliği yaptığı dönemde temmuz ayı maaşının bordrosu…
Ne kadar biliyor musunuz?
Tam 735 kuruş!..
Bunun da 95 kuruşu Harp Vergisi olarak kesilmiş!..” şeklinde sözleriyle açıkladığı Osmanlıca ve Latinceye çevrilmiş haliyle bir maaş bordrosu yayınladı.

Uğur Dündar’ın “İşte bu bordro, vatanı düşman işgalinden kurtaran ve Cumhuriyet’i kuran eşsiz kahramanların kısıtlı maddi imkanlarla az zamanda çok ve büyük işler başardıklarını anlatan tarihi bir belgedir” deyip öve öve bitiremediği belge aslında zorluk çekenin Atatürk değil Sözcü Gazetesi’nin kötülemekten geri durmadığı Osmanlı ve subaylarının maaş bordrosundan başka bir şey değildi.

Oysa Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı maaşının tartışıldığı günlerde Atatürk’ün maaşını açıklayan tarihçi Yavuz Bahadıroğlu acı gerçeği şu satırlarla dile getirmişti.

Yavuz Bahadıroğlu, Atatürk’ün maaşıyla ilgili olarak, “Ata­türk’ün cum­hur­baş­kan­lı­ğı ma­aşı or­ta­la­ma 13.000 TL. Bu­gün için hay­li mü­te­va­zı bir rakam gi­bi gö­zü­kü­yor. Ama bu pa­ra­ya bu­gün­kü al­tın de­ğe­ri üze­rin­den bak­tı­ğı­nız­da karşını­za 700 bin TL: ci­va­rın­da bir meb­lâğ çı­kı­yor ki, yi­ne al­tın üze­rin­den bu­gün­kü Cumhur­baş­ka­nı’nın ma­aşın­dan en az 24, TL üze­rin­den ise 44 kat faz­la ol­du­ğu gö­rü­lü­yor.

Hâl­bu­ki o gün­kü Tür­ki­ye, bu­gün­kü Tür­ki­ye’den 20-30 kat da­ha fa­kir­dir. Bu da göz önü­ne alı­nır­sa, ilk Cum­hur­baş­ka­nı’nın, son Cum­hur­baş­ka­nı’ndan re­el ola­rak 350-400 kat da­ha faz­la ma­aş al­dı­ğı or­ta­ya çı­kı­yor” demişti.

İŞTE UĞUR DÜNDAR’IN YAYINLADIĞI BELGELER

Dikkat! Önünüzde gurur duyulacak bir Osmanlı subay bordrosu duruyor.

 Anahtar Kelimeler:
MaaşAtatürkUğur Dündar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.