ATAMA NAKİL YÖNETMELİĞİNİN UYGULAMA ESASLARI  

17 Haziran 2014 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığının yeni atama nakil yönetmeliği yayınlandı, herkes uygulamayı görmeden kendi zaviyesinden konuyu ele alarak yorumlamaya başladı. Önce bundan böyle atama nakil işlemlerinin nasıl yapılacağını izah edelim:

1-Her ayın 10’unda iller internet üzerinden münhal kadroları ilan edecek.

2-Her ayın son Salı gününe kadar İKYS üzerinden isteyenler nakil taleplerini bildirecekler, herhangi bir cami tercihi yapmayacaklar.

3-Her ayın ilk Salı günü İl Müftülüklerinde nakil talepleri komisyon tarafından değerlendirilecek, komisyon İl Müftüsünün başkanlığında Müftü yardımcısı ve müdürlerden oluşacak, ilçe müftüsü komisyonda bulunmayacak.

4-Komisyon, personelin yüzüne okuma, ezber, ses seda, hitabet vb mesleki birikimi için daha önce belirlenmiş olan puan cetveline göre değerlendirme yapacak. Yeni sitemde komisyonun takdir hakkının oldukça kısıtlandığı, personelin bilgisinin öncelendiği görülüyor.

5-Komisyon, yaptığı mülakatta verdiği notun % 40’ını, MBSTS puanının % 40’nı alacak, kişisel müktesebatın da % 20’sini alarak personelin başarı puanını hesaplayarak İKYS üzerinden ilan edecek. Nakil isteyen personel, yeniden İKYS üzerinden daha önce ilan edilmiş olan camilerden birini tercih edecekler ve sistem personelin puanına göre yerleştirme yapacak. Örneklendirecek olursak nakil talebinden bulunan personelin MBSTS’den aldığı puan 70 olsun. Bunun % 40’ı 28’dir. Mülakattan da 80 aldığını varsayarsak bunun da % 40’ı 32’dir. Kişisel müktesebat puanının da( diplomalar, hizmet yılı, katıldığı kurslar) 50 olduğunu varsayarsak bunun % 20’ssi 10 eder. Üç parametre puanını topladığımızda 70 puanını elde ederiz. Bu puana sahip olanlar başarılı sayılacak ve sistem üzerinden tercih yapma imkanına sahip olacaklar. MBSTS’de daha önce C grubu camiler için istenen 60, D grubu camiler için istenen 50 barajı kalkmış olsa da, yapılan hesaplamada 70’in altındaki MBSTS puanın pek de işe yaramadığı görülüyor.

Yeni atama nakil yönetmeliği ile getirilen parametreler, personelin bilgi ve becerisini ölçen oldukça adil bir sistem olarak görünüyor ancak, MBSTS’den 70, mülakattan 80 ve kişisel müktesebattan 50 ve üzeri alanların sayısı toplan personel içinde tahminen % 20 civarında olduğundan sitemin yakın bir zamanda tıkanacaktır. Bu durumda ya  başarı puanının 60’a çekilmesi yada kişisel müktesebatın da %40’ın alınması zarureti hasıl olacak.

Bazıları, MEB ve Sağlıkta olduğu gibi sadece puana göre sistem üzerinden atama yapılmasını, adaletin ve şaibenin ancak bu şekilde ortadan kalkacağını savunuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, Kuran Kursu Öğreticileri için bu sistemi getirmiş bulunuyor. İmam Hatip ve Müezzin Kayyımlar için ise hiç değilse komisyonun % 40lık bir takdir hakkı olmalı diye düşünülmüş. Bence haksız da sayılmazlar. Zira, bazı özellikli camiler vardır, imam arkadaşımız o camiye 80 başarı puanı ile de atansa şayet ses sedası yoksa, temsil yönünden sıkıntıları varsa kısa sürece o camide cemaatle sorun yaşanması kaçınılmaz hale gelir.

Benim kişisel kanaatime göre yeni sistem, başarı puanının 60’a çekilmesi halinde oldukça adil bir sitemdir.

Personelin tamamının memnuniyetini sağlayacak bir sitem mümkün değildir. Çünkü herkes sistemin işine gelemeyen yönünü bir şekilde eleştirecektir. Önemli olan sistemin adil ve makul olmasıdır. Ben, yeni atama nakil sitemini, sisteme iyi niyetle katkı yapmak isteyen bir uzman olarak 70 başarı puanı dışında makul ve adil buluyorum. Hayırlı olsun. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.