Ataşe Kuddusi UYSAL’dan, 'Mezhepler ve Selefilik“ semineri

Münih Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi UYSAL’dan “Dini Çoğulculuk, Mezhepler ve Selefilik“ konularında seminer.

Ataşe Kuddusi UYSAL’dan, 'Mezhepler ve Selefilik“ semineri

Münih Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi UYSAL’dan “Dini Çoğulculuk, Mezhepler ve Selefilik“ konularında seminer.

27 Ocak 2015 Salı 22:38
Ataşe Kuddusi UYSAL’dan, 'Mezhepler ve Selefilik“ semineri
banner283
Facebook Sayfamız için  

Münih Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi UYSAL Irşat toplantılarına hız kesmeden devam ediyor.

Münih Din Hizmetleri Çalışma bölgesi Ditib Landshut Yunus Emre Camii'nde 18 Ocak Pazar günü Bavyara Eyalet Erdemli Genclik toplantisi“ yapıldı.

Ev sahipligini Ditib Landshut caminin yaptigi sohbet toplantisinda organizasyon, DİTİB Eyalet Birligi ve Bölge Camileri gençlik kolları yaptı.

Sohbet toplantısına yaklaşık 250 genç katıldı. Gençlerin yogun ilgi gösterdigi programda Münih Din Hizmetleri Atasesi Kuddusi Uysal ,“Dini Çoğulculuk, Mezhepler ve Selefilik“ konulu doyumsuz bir sohbet yaptı.

Ataşe UYSAL; Dini çoğulculuk ne demektir?, Mezhep nedir?, Doğuş Sebepleri, Peygamberimiz zamanında mezhep var mı idi?, Ameli Mezhepler, İtikadi Mezhepler, Selefilik konularında gençlerimizi bilgilendirdi. Konuşmalarında şöyle dedi: Dini Çoğulculuk; Bütün dinlerin eşit düzeyde hak din olduğuna inanma değil, birlikte yaşamada “öteki’nin varlığını bir realite olarak kabul etme anlamınadır. Farklı inanç mekânlarına Kur’an’da yer veren bizzat Allah’tır. “Eğer Allah, bir kısım insanları (kötülüklerini) diğer bir kısmı ile defedip önlemeseydi, mutlak surette, içlerinde Allah'ın ismi bol bol anılan manastırlar, kiliseler, havralar ve mescidler yıkılır giderdi. Allah, kendisine (kendi dinine) yardım edenlere muhakkak surette yardım eder. Hiç şüphesiz Allah, güçlüdür, galiptir.” (HAC: 40.) Farklı düşünceler hayatın bir gerçeğidir. “Ey Muhammed! Eğer Rabbin dileseydi yeryüzündekilerin hepsi iman ederdi. O halde sen inanmadıkları için insanları zorlayacak mısın?(Yunus-99)buyurmaktadır Allahü teala.

İSLAM, AKLA BÜYÜK ÖNEM VERİR VE DÜŞÜNMEYE TEŞVİK EDER:
Akıl, sorumlu olmanın birinci ve en önemli şartı. Ancak Kur’an aklın Kalple ilişkisinden bahseder: Kur’ân’da aklın kalble ilişkisi ve ruhi boyutu üzerinde durulur. Kur’ân-ı Kerîm’de düşünen15, akleden16, anlayan17, öğüt alan18 kalpten söz edilmesi, akletmenin salt zihnî faaliyetten ibaret bir olgu olmadığını gösterir. “Şüphesiz ki bunda kalbi olan kimse için öğüt vardır.” (Kaf, 50/37)

İmâm-ı Şâfiî :
“Ben, (akmayan) durgun suların bozulduğunu (kokuştuğunu) bilirim/ Ama su akarsa temiz ve güzel olur”. O, âtıl aklı ve skolastik düşünceyi kokuşmuş suya, işlevsel hale getirilen aklı ve yenilenen düşünceyi de akarsuya benzetmiştir.
Mezhepler konusunda da gençleri bilgilendiren Ataşemiz Kuddusi UYSAL konuşmasında, Mezhepler Din değil, dinin yorumudur. Dini anlama çabasıdır. Ayet ve Hadislerden hüküm çıkarma, muradı ilahiyi öğrenme çabasıdır. Müslümanların İslam’ı her çağda en iyi şekilde anlama ve yaşama arzularının doğal sonucudur. Mezhepler aslında fikir zenginliğidir. KUR’AN ısrarla İnsan’a aklını kullanmayı emreder. Düşünmeye teşvik eder.
 
Özetle Mezhepler …

  • 1-Mutlaklık iddiasında bulunmadıkça;
  • 2-Kendilerini İslam’ın tek temsilcisi olarak görmedikçe;
  • 3-Kendilerinin dışındakileri öteki olarak algılamadıkça birer zenginlik olarak kabul edilmelidir.
ÜST KİMLİĞİMİZ İSLAMDIR.
  • Daima Farklı düşünce ve ekoller olacaktır.
  • Aklı, Yüreği ve kalbi geniş olanlar daima var olacak ve kazanacaklardır.
Gönlü dar, inancını, Kimliğini çok dar bir alanla ifade eden dışlayıcı, küfre hamlediciler bir gün mutlaka tarih sahnesinden silineceklerdir.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Gencler Ataşe Kuddusi UYSAL'ın  sohbetini ilgiyle takip ettiler.

Sohbetin sonunda kadinlar kolunun hazirladigi yemek ikrami ve Dernek yöneti Gencleri şehir gezisi yaptirmasiyla program sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dadaş 2015-08-11 15:01:13

yurdışından emekli olursun inşallah hizmet insanı uysal