Başkan Atalay'dan Miraç Kandili Mesajı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay'dan Miraç Kandili Mesajı

Başkan Atalay'dan Miraç Kandili Mesajı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay'dan Miraç Kandili Mesajı

03 Mayıs 2016 Salı 18:32
Başkan  Atalay'dan Miraç Kandili Mesajı
banner283
Bu gece, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) Mescid-i Harâm'dan Mescid-i Aksâ'ya, oradan da Yüce Allah'ın huzuruna çıkarıldığı, mübarek bir yolculuğu ifade eden Miraç Kandilidir.

Hz. Muhammed, bu gece Mekke şehrinden alınmış ve Kudüs’e getirilmiştir. Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’dan ayrılarak göklere yükseltilmiştir. Bu geceye, göklere yükselmek anlamına gelen “Miraç” adı verilmiştir. Ayrıca bu gecede beş vakit namaz Müslümanlara farz kılınmıştır.

İslam dünyasında ve ülkemizde “Miraç kandili” adıyla her yıl coşkuyla idrak ettiğimiz bu buluşmanın başlangıç aşaması Kur’an-ı Kerim’de İsra suresinin başlangıç ayetlerinde şöyle anlatılmaktadır: “Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”

Bugün akşam idrak edeceğimiz Miraç Kandilinde, müminin miracı olan beş vakit namaz farz kılınmış, Allah’a ortak koşmayanların bağışlanacağı müjdelenmiştir. Yine bu gecede;  “Allah’a şirk koşmayınız. Anne ve babanıza itaat ve hürmet ediniz, onlara öf bile demeyiniz. Akrabaya, düşküne, yolcuya hakkını veriniz. İsraf etmeyiniz, cimri olmayınız. Rızık veren Allah’tır. Çocuklarınızı öldürmeyiniz. Aşırılıktan sakınınız. Zina çirkin ve kötüdür, zinaya yaklaşmayınız. Allah’ın haram kıldığı cana kıymayınız. Yetimin malına yaklaşmayınız. Verilen söz sorumluluğu gerektirir, sözünüzde durunuz. Ölçü ve tartıda doğruluktan sapmayınız. Bilmediğiniz bir şeyin ardına düşüp körü körüne takip etmeyiniz. Yeryüzünde kibir ve gurur taslayarak yürümeyiniz.” şeklinde özetlenebilecek ahlak ve fazilet ilkeleri hayata geçmiştir. İnsanlık, bu prensipler ışığında karanlık, vahşi bir yaşam tarzından, aydınlık, medeni bir hayata taşınmıştır. 
 
Bu büyük hadiseyi inananlar olarak iyi anlamalı, bu yolculuğun en büyük hediyesi olan “müminin miracı” kabul ettiğimiz namazı bol bol kılmalı, kendimizi hesaba çekmeli, yaptıklarımızı gözden geçirmeli, Cenab-ı Hakkın rızasına uygun yaşayıp yaşamadığımızı sıklıkla düşünmeliyiz. Bu kandil münasebetiyle, Allah’tan bol bol af dilemeli, yaşantımızı Allah’ın rızası doğrultusunda yeniden planlamalı ve rızasına uygun yaşatması için Rabbimizden yardım istemeliyiz. İslam’ın bizden istediği birlik, beraberlik, kardeşlik, dayanışma, yardımlaşma, sevgi ve saygı duygularını aramızda pekiştirmeli, vicdani terazimizi kullanmaya özen göstermeli, içtenlikle yapılan duaların kabul olacağı bilinciyle insanlığın barışı ve huzuru için dua etmeliyiz. 

Bu duygu ve düşüncelerle, Miraç Kandilinin ülkemize, İslam alemine hayırlar getirmesini, gönüllerimizi nuruyla aydınlatmasını diler, halkımızın, milletimizin ve İslam âleminin Miraç Kandilini tebrik eder, bu bereketli gecede Yüce Allah’a açılan ellerin, yapılan yakarışların karşılık bulmasını, Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.
 
Not: Miraç Kandili dolayısıyla BRT2, Hz. Ebubekir Camisinde icra edilecek Miraç Kandili Programını 20.20’dan itibaren canlı verecek.    

 
Son Güncelleme: 03.05.2016 23:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.