Din İşleri Başkanı Atalay'dan, Bayram Mesahı

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay Ramazan Bayramı Mesajı yayınladı.

Din İşleri Başkanı Atalay'dan, Bayram Mesahı

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay Ramazan Bayramı Mesajı yayınladı.

03 Temmuz 2016 Pazar 17:32
Din İşleri Başkanı Atalay'dan, Bayram Mesahı
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER
05 Temmuz 2016 salı günü saat 06:30’da kılınacak bayram namazıyla, İslam aleminin iki bayramından biri olan Ramazan Bayramını idrak edeceğiz.

Bilindiği üzere, İslam dininde Ramazan ve Kurban olmak üzere iki bayram vardır ve her iki bayram da hicretin 2. yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Bin aydan daha hayırlı kabul edilen Kadir gecesinin de içerisinde bulunduğu Ramazan ayını oruçla geçiren müminler sonraki ayın ilk üç gününü bayram olarak kutlamışlar ve Bayram namazından önce fitre (fıtır sadakası) vermişlerdir. Bu nedenle bu bayrama Ramazan Bayramı veya Fıtır Bayramı denilmiştir. Kültürümüzde ise bu isimlere ilaveten bu bayrama, muhtemelen şeker, lokum ve tatlı ikramı şeklinde var olan eski bir gelenekten dolayı Şeker Bayramı da denilmektedir.

Bir parçası olduğumuz İslam kültüründe Bayramlara önceden hazırlanılması, kökleri asırlar öncesine uzanan yerleşmiş ve içselleştirilmiş bir gelenektir. Bayram günleri özel günlerdir. Bu günlerde temiz ve güzel elbiselerin giyilmesi, gusledilmesi, güler yüzlü olunması, Bayram namazına mümkün ise yürüyerek gidilmesi ve namazdan eve dönerken başka bir yolun kullanılması, yolda karşılaştıklarımızla bayramlaşılması, çokça sadaka dağıtılması, fitrenin namazdan önce verilmesi gibi davranışlar bayramın ruhuna uygun davranışlar olacaktır.

Ramazan Bayramı; tanıdıkların ziyaret edildiği, paylaşmanın arttığı, dargınlıkların, kırgınlıkların son bulduğu, toplumsal huzura zarar verebilecek davranışlardan uzak kalmak için azami özenin gösterildiği, kimsenin kimseyi kırmadığı, çocukların mahallede kapı-kapı dolaşarak şeker topladığı, büyüklerin çocukları daha fazla sevindirdiği, çeşitli hediyelerle ve güler yüzle karşıladığı günler olmuştur. İnananlar açısından bu davranışların hayatın her safhasında devam ettirilmesi büyük önem taşır. Bu nedenle her Müslüman, Ramazan ayında yakaladığı bu ulvi sosyal davranış biçimlerini, Ramazandan sonra da devam ettirmeli, geride bıraktığı, vazgeçtiği kötü olan, ailevi ve toplumsal huzuru bozan huy ve davranışlara bir daha asla dönmeme azim ve kararlılığını canlı tutmalıdır.

Dünya’nın çeşitli yerlerinde yıllardır vicdanları derinden yaralayan olaylar vuku bulmaktadır. Kur’an-ı Kerim’in kökünü Hz. Âdem’e dayandırdığı, böylece en temelde birbirine kardeş ettiği insanlık ailesinin inanan fertleri olarak, zulme uğrayanların feryatları yüreğimizi dağlar, savaş ve terör nedeniyle yitirilen canlar ve akıtılan gözyaşları hepimizi derinden üzer. Peygamberimizin; “Kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma” şeklinde formüle ettiği vicdani ölçümüz; çeşitli coğrafyalarda acı çeken insanların feryatlarına kulak kapayarak, onların içerisinde bulundukları durumu görmezden gelerek tam anlamıyla Bayram sevincini yaşamamıza engel olmaktadır. İslam ve insan kardeşliği Kur’an’ın çizdiği çerçevede yeniden şekilleninceye kadar, dünyada huzurun hâkim ve daim olması da bayramlarımızın tam anlamıyla bayram gibi idrak edilmesi de mümkün gözükmemektedir.

Her Bayram olduğu gibi bu Bayramda da, tanıdık ve yakınlarımızı, komşularımızı, kimsesiz ve hastalarımızı ziyaret etmeli, öksüz-yetim ve kimsesiz çocukları sevindirmeli, hiçbir temelde ayrım yapmadan herkesi bayram sevincine ortak etmeli, kimseyi bu sevincin dışında bırakmamaya gayret göstermeliyiz. Aramızdan ayrılan yakınlarımızı da unutmamalı, onların kabirlerini ziyaret etmeli, onlar için bağışlanma isteklerimizi Rabbimize iletmeliyiz. Mezarlıklarda hazır hatim ve dua satanlara itibar etmemeli, bu şekilde satın alınan bir hatim ve duanın ölüye bir fayda sağlamayacağını unutmamalıyız.  

İnşallah bu Bayram sonrasında -07 Temmuz’da- Kıbrıs’ımızın en önemli manevi mimarı Hala Sultan Annemizin kabrinin bulunduğu Larnaka’daki, Hala Sultan Tekkesini 1000 kardeşimizle ziyaret edecek, manevi mirasımızı yâd edecek, geçmişimizin derinliğine yolculuk edeceğiz.

Geçtiğimiz günlerde ibadete açılan ve yarım asır aradan sonra ilk kez geçen hafta Cuma Namazı kılınan Güney Kıbrıs’ta Larnaka’da bulunan Köprülü Camisinde, 05 Temmuzda bayram namazı da eda edilecek. Köprülü Camisinde Bayram Namazını emekli din görevlisi Fuat Tosun kıldıracak.

Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın Ramazan Bayramını tebrik eder, Ramazan Bayramı’nın milletimize, İslam âlemine, bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini yüce Allah’tan tüm kalbimle dilerim.

Hatırlatma:
1-    Ülkemizde bu sene fitre miktarı 20 TL'dir. Ailede her birey için ve Bayram Namazından önce verilmelidir.
2-    Bayramı Namazı KKTC genelinde 05 Temmuz 2016 salı günü, saat 06:30'da kılınacaktır.
3-    Bayram namazı Güney Kıbrıs’ta Bayraktar Camisinde 07:00’da, Köprülü Camisinde 06:30’da, Hala Sultan Tekkesinde ise 08:30’da kılınacaktır.
4-    Hz. Ebubekir Camii’nde kılınacak Bayram Namazı BRT2'den canlı verilecektir.
5-    Din İşleri Başkanlığında her yıl yapılan bayramlaşma merasimi - Hala Sultan Tekkesi ’ne gerçekleştirilecek ziyaret nedeniyle - bu yıl düzenlenmeyecektir.                                                                               
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.