Din İşleri Başkanı Atalay, Mevlid Kandili Mesajı yayınladı

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay Mevlid Kandili Mesajı yayınladı.

Din İşleri Başkanı Atalay, Mevlid Kandili Mesajı yayınladı

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay Mevlid Kandili Mesajı yayınladı.

11 Aralık 2016 Pazar 12:08
Din İşleri Başkanı Atalay, Mevlid Kandili Mesajı yayınladı
banner283
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER-
11 Aralık Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece (bugün), tüm insanlığa rahmet elçisi olarak gönderilen,  Hz. Muhammed (S.A.S.)’in doğum günü olan Mevlid Kandilidir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.S)’in doğduğu çağda, dünyanın her yerinde cehalet ve zulüm hüküm sürüyordu. İnsanlar hem fikren hem de bedenen köleleştirilmiş, insani değer namına bir şey kalmamıştı. İnsanlar geleceğe dair ümidini kaybetmiş, hayallerini yitirmiş, her geçen gün biraz daha kötülük girdabına doğru savruluyordu.

Peygamberimizin doğumuyla, hayata dair yeni bir bakış açısı, geleceğe dair ümit dünyaya halka halka hızla yayılmıştır. O’nun (S.A.S) doğumu insanlığın kurtuluş müjdesi ve insanlık için eşsiz bir lütuf olmuştur. 

Kur’an-ı Kerim’de “Andolsun ki Rasûlullah’da sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için mükemmel bir örnek vardır.”  ayeti kerimesiyle sevgili Peygamberimizin hayatı bizlere yaşanabilir ‘en güzel örnek’ olarak takdim edilmektedir. Hz. Muhammed (S.A.S)’in getirdiği ilkeleri öğrenen inananlar, bu ilahi haber gereğince O’nu (S.A.S) kendilerine örnek almış, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı davetin ilkelerini iyice öğrenmiş ve gittikleri her yerde uygulamış, anlatmışlartır.  Böylece, kurtuluş rehberimiz Kur’an-ı Kerim’de vaaz edilen ilkeleri dünyanın her tarafına ulaştıran inananlar, aydınlığa hasret insanlığa adeta güneş ışığı olmuş, aydınlık bir dünyaya adım atmalarına vesile olmuştur. Bu nedenle her Mevlid Kandili sadece Müslümanlara değil, tüm insanlığa yapılan yeni bir kurtuluş çağrısı olarak görülmeli ve bu bilinçle idrak edilmelidir.

Bu geceyi tüm dünyada Müslümanlar coşku ile idrak etmekte,  Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’i (S.A.S) derin bir özlem, sevgi ve saygıyla anmaktadır. Milletimizce de  O'nun, insanlığın huzura ve refaha kavuşması için öğrettiği parametreleri doğru anlamak, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmak, bu ölçülere uygun bir hayat sürmek  için yoğun çaba gösterilmiştir.

Peygamberimizin öğrettiği ve Kur’an-ı Kerim’de vücud bulan söz konusu ilkelerden uzaklaşıldığı dönemlerde insanlık kendisini kaos, savaş, kan, göz yaşı ve şiddetle çepeçevre sarılmış bilinmezlerin içerisinde bulmuştur. Günümüz dünyasında cereyan eden ve haberlerini içimiz acıyarak izlediğimiz vahşetlerin temelinde Peygamberimizin getirdiği disiplinden uzaklaşmak, Kur-an’da yer alan ilkelerden habersiz ve gayr-i samimi bir yaşam tarzı yatmaktadır.

Hz. Peygamber’in (S.A.S) tebliğ ettiği hakikatler arasında zulüm, şiddet, savaş, kan ve gözyaşı gibi insan onurunu zedeleyen hiçbir öğreti yer almaz. Hz. Muhammed (S.A.V),  adalet ve merhamet eksenli ahlaki bir dönüşüm ve anlayışı hakim kılmıştır.  Bu nedenle toplumsal hayatımızı olumsuz yönde etkileyen aile içi sorunlar, kadına yönelik şiddet ve maruz kaldığı ayrımcılık, insan haklarına yönelik tecavüzler, çevreye karşı ilgisizlik, kötü ve zararlı alışkanlıklar gibi ortak duyarlılık gerektiren sosyal sorunlarla mücadele, her inanan için temel dini görevlerdendir.

Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın, milletimizin ve tüm Müslümanların Mevlid Kandilini kutlar, başta Haleb olmak üzere dünyada cereyan eden katliamların son bulmasını, bütün insanlığa huzur getirmesini Cenabı Hak’tan niyaz ederim.

Notlar:
Hz. Ebubekir Camisinde icra edilecek Mevlid Kandili Programı 18.20’de BRT 1’den canlı verilecektir.

20 Aralık 2016 tarihinde Hala Sultan Tekkesi’ne ziyaret gerçekleştirilecektir. Ziyarete katılım 1000 kişiyle sınırlıdır. Son kayıt yaptırma tarihi 14 Aralık 2016’dır.

____

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip ATALAY İstanbul'da yaşanan Terör saldırısı nedeniyle mesaj yayınladı.

Terör, şiddet ve zulme set çeken, savaşta bile merhametli olmayı kalplere perçinleyen Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum günü olan Mevlid Kandilini idrak ettiğimiz bir zamanda, İstanbul Beşiktaş'ta bulunan Vodafone Arena stadı yakınında dün düzenlenen iki ayrı terör saldırısında 30'u polis 38 kişinin şehit olması ve çok sayıda insanın yaralanması nedeniyle derin üzüntü içerisindeyiz.

Daha önce de benzer sebeplerle defalarca vurguladığımız gibi, tarih boyunca bütün terör eylemleri ve teröristler, dini, dili, ideolojileri, coğrafyaları ne olursa olsun, ürettikleri şiddet, korku ve kaos üzerinden eylemin muhatapları arasında güvensizlik ve paranoya üreterek umutları yok etmeyi, böylece karanlık emellerini ya da hizmet ettikleri efendilerinin amaçlarını gerçekleştirmek isterler. Ancak bu türden insanlık dışı eylemler, barışa gönül vermiş, farklılıkları zenginlik olarak özümseyen, insan olmaktan onur duyan, bu dünyada yaptıklarından mutlaka hesaba çekileceğini kalbine kazıyanlar karşısında hiçbir zaman tutunamamıştır. Bundan sonra da tutunamayacaktır.

Düzenlenen terör saldırılarına doğrudan/dolaylı destek verenleri ve arkasındaki zihniyeti şiddetle telin eder, bu elim hadiseler nedeniyle şahsım ve temsil ettiğim camia adına milletimizin, terör kurbanlarının ve yakınlarının acısını paylaşır, yaralılara Yüce Allah’tan acil şifalar dilerim.
Son Güncelleme: 11.12.2016 13:12
Anahtar Kelimeler:
KktcTalip ATALAY
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.