Donawörth Derneği'nde 'Erdemli Gençliğe' konferansı

Erdemli Gençliğe Doğru Konferanslar serisinin 8.'si, Münih Din Hizmetleri Çalışma bölgesinde faaliyette bulunan DİTİB Donawörth Derneği'nde yapıldı.

Donawörth Derneği'nde 'Erdemli Gençliğe' konferansı

Erdemli Gençliğe Doğru Konferanslar serisinin 8.'si, Münih Din Hizmetleri Çalışma bölgesinde faaliyette bulunan DİTİB Donawörth Derneği'nde yapıldı.

09 Aralık 2015 Çarşamba 20:14
 Donawörth Derneği'nde 'Erdemli Gençliğe' konferansı
Grup Sayfamız için

DİTİB Eyalet Gençlik Birliğimizin Erdemli Gençliğe Doğru Konferanslar serisinin 8.'si, DİTİB Donawörth Derneğimizin konferans salonunda gerçekleştirildi. 

DİTİB  Eyalet Gençlik Birliğimizin önderliğinde yapılan toplantıya, Eyalet Birliği Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi UYSAL ile   Deventer Ataşesi Dr. Yusuf ACAR ve Din Hizmetleri Ataşeliği Çalışma bölgesinde faaliyet gösteren derneklerdeki çok sayıda genç katıldı. 

DITIB Güney Bavyera Gençlik Birliğinin düzenlemiş olduğu Erdemli Gençliğe doğru konferans serisinin 8. si DITIB Donauwörth Merkez camii konferans salonunda 06.12.2015 tarihinde yapıldı. Devender / Hollanda Din Hizmetleri Ataşesi Yusuf Acar'in konuşmacı olarak katilliği konferans saat 13.00 da başladı.

Davetliler arasında Münih Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi Uysal ve DITIB Güney Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Önder Yıldız da vardı.

DITIB Güney Bavyera Gençlik Birliği ikinci başkanı Yusuf Üzümcünün Selamlama konuşmasıyla başlayan konferans Önder Yıldız'ın ''Bu konferanslar gençlerimizin manevi dünyalarını sağlam temeller üzerine kurmaları için önemli olduğunu ve içinde yasadığımız toplumun değer yargılarına saygı duyarak kendi Türk- İslam değer yargılarına sahip çıkarak toplumdaki yerimizi almamız gerektiğine `` vurgu yaptığı konuşmasının ardından selamlama konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen, Din Hizmetleri Ataşemiz Sayın Kuddusi UYSAL yaptığı kısa konuşmalarında; “Dünyada sahip olunabilecek en büyük nimetlerden olan İman nimetiyle , İslam nimetiyle bizleri şereflendiren Allah'ımıza sonsuz hamd ediyoruz, şükrediyoruz. Peygamber (s.a.v) efendimiz yedi güzel insandan, erdemli insandan bahseder hadislerinde. Ahirette özel muamele görecek olan güzide topluluktan. Onlardan birisi de ""'Gençliğinde imanından, dininden, cami ve ibadetten taviz vermeyen, O’nun  yolunda olan gençler de o sayılan yedi şerefli grup insanlardan biridir. Buyurarak gençlere özel muamele eden, değer veren, 18-20-22 yaşlarında olan genç sahabeleri idareci, öğretmen, vali olarak atayan alemlere rahmet Hz. Peygamber (s.a.v) efendimize sonsuz salat ve selam ediyor hepinize, özellikle Hollanda Deventer den bugün aramızda misafir olarak bulunan Ataşeme, Eyalet Birliğimize, başkan ve gençlik kollarına, sürdüre geldikleri bu gençlik faaliyetlerinden dolayı hem hoş geldiniz diyor, hem de teşekkürlerimi sunuyorum.

Değerli Gençler!
Çağımızın en büyük problemi "Model Şahsiyet, Örnek Şahsiyet" hususunda yaşanmaktadır. Uzun yollardan, mesafelerden Gençlik Akademimizin faaliyetlerine iştirak etmek için fedakârlıkta bulunan siz gençlerimizi alınlarınızdan öpüyor, hepinize şükranlarımı sunuyorum. Bu gün gençlerimizin, Hz. Muhammed’in (s.a.v) “İlahi Kaynak’tan aktardığı evrensel nitelikteki sözlerine kulak vermek; öğütlerini dinlemek, tatbik etmek gerektiğinin altını çizdi. Peygamber Efendimiz ’in gösterdiği hedef ve getirdiği evrensel mesaj, gençlerin çevresinden eksik olmamasında önemli bir sebeptir. Peygamberimizin mesajlarını doğru anlamak bu noktada çok önemlidir. Doğru kaynaktan doğru bilgilerle yetişen gençlerimiz örnek bir nesil olarak gösterilecektir
'' dedi.

''Kur'an ve Sünnet bütünlüğü içerisinde özellikle Peygamberimizi anlamadan İslam’ı anlamamız mümkün değil. Bu konularında alanında uzman değerli hocama katıldıkları için tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmacı olarak teşrif eden Deventer Ataşesi Dr. Yusuf ACAR da  "Örnekleri ile Hadis ve Sünneti Doğru Anlamanın Yolu" konulu bir sunum yaptı.

Dr. Yusuf ACAR konuşmalarında; "Doğru bir Din ve İslam anlayışı ancak doğru bir hadis ve sünnet anlayışı ile mümkündür. Bu gün İslam dünyasında ortaya çıkan aşırılıkların ve yanlış düşüncelerin temelinde, hadis ve sünneti yanlış yorumlamak yatmaktadır. Hadisin sünnetle eş anlamlı olduğunu zanneden pek çok kişi önüne gelen ya da sağda-solda bulduğu bir hadisi slogan yapmak suretiyle bir takım yanlış yollara tevessül edebilmektedir. Oysa bir konuda pek çok hadis olabilir, bu hadisler zahiren birbirlerine ya da Kur’an’a aykırı da olabilir. Yapılması gereken şey, bir konudaki bütün hadisleri birlikte değerlendirmek ve Kur’an ışığında bir sonuç elde etmektir ki; işte sünnet budur, böyle elde edilir." dedi. Konuşmalarının devamında;

"Diğer taraftan yöntem bilmeden yani belirli bir usul takip etmeden de hadis okumak yanlıştır.
Hadis okurken dört kriter takip edilmelidir.
1)      Okuduğumuz hadisin mutlaka kaynağı ve sıhhat değerini sorgulamalıyız.
2)      Hadisleri konu birliği içerisinde bütüncül bir şekilde okumalıyız.
3)      Kendi ön yargılarımızı, siyasi veya ideolojik düşüncelerimiziz desteklemek için payanda yapmamalıyız. Yani; hadisi araç haline getirmemeliyiz.
4)      Hadisi Kur’an ile birlikte, Kur’anı da hadis ile birlikte değerlendirmeliyiz. Tek başına Kur’an da ve tek başına hadis te anlaşılmaz." diye konuştu.
Eyalet Genlik Birliğimize ve 200 km uzaktan gelerek programa katılan tüm gençlerimize teşekkürler..
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.