Düren Fatih Camii'nde Ramazan ve ilk Teravih

Almanya Düren Fatih Camii´nde Ramazan ve ilk Teravih kılındı.

Düren Fatih Camii'nde Ramazan ve ilk Teravih

Almanya Düren Fatih Camii´nde Ramazan ve ilk Teravih kılındı.

18 Haziran 2015 Perşembe 21:26
Düren Fatih Camii'nde Ramazan ve ilk Teravih
Grup Sayfamız için

On bir ayın sultanı Ramazan ayının gelmesi tüm yurtta olduğu gibi Avrupa da da coşkuyla karşılandı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Müslümanlar ilk teravih namazı için camilere akın etti. Almanya Köln Ataşeliğine bağlı DiTiB Düren Fatih Camiinde de bu coşku yaşandı. Uzun günler olmasına rağmen teravih namazına Müslümanlar büyük ilgi gösterdi.

Düren Fatih Camii Din Görevlisi Musa SAYGILI, Ramazanın ilk teravihi öncesi yaptığı vaazda bu zaman dilimine kavuştukları için Yüce Allah`a sonsuz hamd ederek ve bu aya kavuşamadan vefat eden müminlere de Yüce Allah`dan rahmet dileyerek konuşmasına başladı. SAYGILI, daha sonra bu ayın çok önemli olduğunu söyleyerek bu ayın gayelerinden en önemlisinin oruç tutan müminlerin arınmaları ve sakınmaları olduğunu ifade etti. Kur`an- ı Kerim`de “Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki kötülüklerden korunursunuz..” (Bakara, 2/183) ayetinde ve Hz. Peygamber (s.a.s.)` ın "Kim kötü söz ve davranışları bırakmazsa, Allah'ın onun yemesini ve içmesini terketmesine ihtiyacı yoktur." Hadisinin bu konuda çok iyi idrak edilmesi gerektiğini söyledi.

Oruç tutmak kendini tutmaktır. Başımıza ne geliyorsa kendimizi tutamadığımız için gelir. Günahların kökeni, öfkesini tutamamak, nefsini tutamamak, şehvetini tutamamak, dilini tutamamak vb. gibi sebeplere dayanır. Kişi orucu ne kadar tutarsa, oruç da kişiyi o kadar tutar. Kim orucun başını dik tutarsa, oruç da onun başını dik tutar. Bu anlamıyla oruç “aç kalmak” değil “beslenmek”tir.
Diyen Musa SAYGILI, Hz. Peygamber (SAV)`in "Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır. " ve “Kim hastalığı ve bir ruhsatı olmaksızın Ramazan ayından bir gün oruç tutmasa bütün günleri oruç tutsa yine bu orucu yerine getiremez” hadislerine de dikkat çekerek bütün müminler olarak sahuru, iftarı, teravihi, zekâtı, sadaka-i fıtrı ile bu ayı  Kur’an, oruç, mağfiret, bereket ayı olan Ramazanı çok iyi değerlendirmemiz gerektiğini söyledi.

Bu Ramazanın ana temasının Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından “İyilik”  olarak öne çıkartıldığını söyleyen Musa SAYGILI sözlerini şöyle tamamladı: “İyilik” kavramının çıkar ilişkileri ve bir takım menfaatlerle kirletildiği bir dünyada, savaşların, işgallerin, soykırımların, ihtilallerin, sömürgeciliğin ve şiddetin normal karşılanmaya başlandığı bir zaman diliminde yaşıyoruz. İyiliği arayan, iyiliksiz kalan, iyilik için çırpınan, iyiliğe muhtaç, iyilikten bihaber bin bir türlü insana ulaşmak, her birine iyilik götürmek gibi büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Dünyanın önemli bir bölümü açlık, sefalet ve korku içinde temel ihtiyaçlarını karşılamanın mücadelesini verirken, diğer bir bölümü sorumsuz ve ölçüsüz bir tavırla yapay ihtiyaç ve arzuların peşinde koşusuna şahit oluyoruz. Bu ramazan ve her zaman “Ben Müslüman’ım” diyen herkes, iyiliğin yeniden ülkemizde ve bütün dünyada hâkim kılınması için seferber olmalı; en yakın çevresinden başlamak üzere her işinde hayra anahtar, şerre kilit olmayı ilke edinmelidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.