Kıbrıslı İmamlardan, Gökçebel'e tepki!

DİYANET HABER- KKTC Din Görevlileri Sendikası (DİN GÖR-SEN) Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Başkanı Tahir Gökçebel'e tepki gösterdi.

Kıbrıslı İmamlardan, Gökçebel'e tepki!

DİYANET HABER- KKTC Din Görevlileri Sendikası (DİN GÖR-SEN) Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Başkanı Tahir Gökçebel'e tepki gösterdi.

30 Mart 2016 Çarşamba 16:09
Kıbrıslı İmamlardan, Gökçebel'e tepki!
Grup Sayfamız için

KKTC Din Görevlileri Sendikası (DİN GÖR-SENKıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Başkanı Tahir Gökçebel'e tepki gösterdi.

DİN GÖR-SEN Genel Başkanı Süleyman Çakır yaptığı açıklamada; ''Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)’ta 28 Mart 2016 tarihinde Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)  Genel Başkanı Tahir Gökçebel’in, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde eğitim gören öğrencileri hedef alınarak “İlahiyat Koleji adı altında “geleceğin canlı bombalarının” yetiştiğini söylediği haberi yer almıştır.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)’ün Başkanı Gökçebel’in, daha önceki açıklamalarında kullandığı ayrımcı, kişileri dini inançlarından dolayı aşağılayıcı, ötekileştirici yaklaşımları, özellikle İslami değerlere ve bu değerlere sahip olanlara karşı geliştirdiği nefret söylemleri uzunca bir süredir devam ettiği hepimizin malumudur. Gökçebel’inHala Sultan İlahiyat kolejinde eğitim gören çocuklarımızla ilgili yaptığı hadsiz, seviyesiz son açıklaması hepimizin tahammül sınırlarını zorlamıştır.

Din ve vicdan özgürlüğü çeşitli kesimlerce, defalarca ihlal edilmiştir. Fakat hiç biri Tahir Gökçebel’in yaptığı gibi, kendisine emanet edilen çocuklara düşmanlık besleyecek kadar seviyesiz bir şekle bürünmemiştir.  Hiç biri geleceğimizin teminatı, varlığımızın temel dayanağı olan çocukları terörist ilan edecek kadar akıl ve şuurdan uzaklaşarak gerçekleşmemiştir.

Kanatimizce,Hala Sultan İlahiyat Kolejinde eğitim gören çocuklara bu densiz yaklaşım, önlem alınmaz ise ilerde şekil değiştirme potansiyeli olan bir tür  psikolojik terördür.

Ankara’daki katliam da, Fransa’yı kana bulayan teröristlerin yaptıkları da, İstanbul’da, Brüksel’de, Lahor’da gerçekleştirilen terör eylemleri de insanlık olarak içimizi sızlatmıştır.Çünkü, her yitirilen can insanlık ailesinin bir ferdi olarak hepimizden bir parça götürmüş ve canımızı yakmıştır.

Tahir Gökçebel’ in basına yansıyan açıklamasını okuduğumuzda da benzer acıyı ve insanlıktan bir parçanın koptuğunu hepimiz açık şekilde hissettik. Hissettik çünkü, her ikisi de nefret yüklü, her ikisi de düşmancaydı. Üstelik Tahir Gökçebel’in hedefinde Milli Eğitim Bakanlığı kuralları çerçevesinde eğitim gören çocuklar vardı.

Şimdi şunları ısrarla öğrenmek istiyoruz. Tahir Gökçebel bu iddiasını temellendirecek materyallere sahip midir ve bunu halkımızla paylaşacak mıdır? Milli Eğitim sistemimiz gözbebeğimiz çocuklarımızı, ilerde canımızı yakacak, insanlığın başına bela olacak şekilde bir eğitime mi tabi tutmaktadır? Yoksa Hala Sultan Kolejinde görev yapan aynı zamanda Tahir Gökçebel’in Başkanı olduğu Sendikanın da üyesi olan Öğretmenler, adı geçen okulda müfredat dışı, tehlikeli eğittim vererek, çocuklarımızı bir bilinmeze mi sürüklüyorlar? 

Şayet Gökçebel’in iddiaları doğruysa, öğretmenler hakkında yasal işlem başlatılmalı, öğretmenlikten uzaklaştırılmalıdır. Gökçebel iddialarında samimi değilse, hem öğretmenlikten, hem sendika başkanlığından ayrılmalı, halkımızdan, öğrenci velilerinden özür dilemeli ve adalet önüne çıkmalıdır, çıkarılmalıdır. Çocuklardan uzak tutulmalıdır.

Sadece Gökçebel değil, sosyal yapı içerisinde hayatını devam ettiren hiçbir öğretmen,ideolojik farklılıkları bilmeyecek kadar küçük yaşta olan ve eğitim için kendisine emanet edilen masum çocuklara karşı bu denli sakat bir bakış açısı geliştiremez. Aksi takdirde ya öğretmenlik mesleğini daha fazla kirletmeden bırakmalı veya arızalı bakış açısını değiştirmeli,  onları terörist ilan edecek kadar dengesini kaybetmemeli, toplum içinde öteki bireyler haline getirmemelidir.

Gökeçebel’inanayasal olarak  ve evrensel insan hakları açısından suç teşkil eden, sendikal faaliyetler açısından da son derece sakıncalı bu açıklamasını adli mercilerin değerlendireceğini umuyorum.

İstifa ve özür beklentimizi yineliyor ve eğitimciye yakışmayan bu açıklamalarından dolayı Gökçebel’i en güçlü şekilde kınıyorum.''
dedi.                                                                                   
Son Güncelleme: 31.03.2016 12:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.