Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmed’in Ramazan Bayramı Mesajı

Bulgaristan Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmed Ramazan Bayramı Dolaysıyla Bir Mesajı Yayımladı.

Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmed’in Ramazan Bayramı Mesajı

Bulgaristan Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmed Ramazan Bayramı Dolaysıyla Bir Mesajı Yayımladı.

05 Temmuz 2016 Salı 03:59
Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmed’in Ramazan Bayramı Mesajı
Kıymetli Müminler!

On bir ayın Sultanı, En kutlu misafir Mübarek Ramazan-ı Şerif’i artık uğurlama vakti. İradelerimizi eğiten, paylaşmayı iftar sofralarında ve mali infaklarla (Zekat ve fıtırlarla) öğreten, ruh ve gönül dünyamıza sekineyi kazandıran bu kutlu misafiri yeniden bir yıl sonra ağırlamak üzere gönderiyoruz…bir taraftan onun hüznünü yaşarken, bir taraftan da verimli, güzel, dolu-dolu ihya edilen bir ramazanın hediyesi olan - Ramazan Bayramına ulaşmanın mutluluk ve saadetini yaşıyoruz.

Mevla’m İbadet ve taatlerimizi, salavat, zikir ve tespihlerimizi, mukabele ve vaazu nasihatleri, oruç ve nafile ibadetlerimizi dergahı izzetinde ahseni Kabul ile makbul eylesin ( en güzel şekilde Kabul eylesin).

Kıymetli Kardeşlerim! 

Ramazan ayı, on bir ayın sultanıdır, diğer bütün aylara örnektir! Bu münasebetle Ramazan ayında kazanmış olduğumuz güzel hasletleri ve salih amelleri diğer aylarda da sürdürmeye azami derecede ehemmiyet gösterelim. Nitekim efendimiz (s.a.s) “Nasıl yaşarsanız öyle vefat edersiniz, nasıl vefat ederseniz öyle haşrolunursunuz” buyurur.
Buradan hareketle “son nefeste” iman ile dünya’dan, ukbaya yolculuğun yapılması bir ömrü ihata ettiğini Efendimiz (s.a.s) ifade ediyor. Mevla’m dünyada da iyilik ve güzellik, ahrette de iyilik ve güzellikler ihsan etsin inşallah /nasip etsin/.

Binaen aleyh bu doğrultuda bir de şu hadiseyi hatırlayalım: Ayşe annemiz peygamber Efendimiz (s.a.s)’e hangi amel daha hayırlıdır diye sorar, Peygamberimiz (s.a.s) cevaben “ Az da olsa devamlı olandır” buyurur. İbadette, eğitim ve hayır işlerinde devamlılık esastır. 

Değerli Müminler!

Allah’a Hamd olsun ki Kırcaali Müftülüğü olarak bizler de personelimizle birlikte “ekip çalışmasıyla” güzel ve verimli ramazan geçirdik,
Ramazan ayının ilk günlerinde “Yetimlerimiz” ile buluştuk, Başmüftülük “ Sosyal Yardım” bölümünden kendilerine hediyeler ulaştırdık.
Başta “ Diyanet Vakfı ” olmak üzere, “ Deniz Feneri”, “Esenyurt Belediyesi” derneğinin ve yerel hayırseverlerimizin katkıları ile pek çok köyde iftarlar verdik. Halkımızla birlikte “Paylaşma Sofraları” olan iftar sofralarında buluştuk, Teravihler kıldık, sohbetler ettik.
Yine Diyanet Vakfı , Hasene derneği ve yerel hayırsahibi kardeşlerimizin katkıları ile Ramazan kumanyaları dağıttık, ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi sevindirmenin saadetini yaşadık.

Ramazan ayının son günlerinde takriben 100 noktada Yaz Kur’an kurslarımızı başlattık, “ Elif Ba” ihtiyaçlarını karşıladık. 

Başmüftülüğümüzün 28.06.-04.07.16 günlerini, İslam eğitim haftasına destek olarak belirlemesi hasebiyle, aktif bir şekilde “ Oku, Öğret ve Yardım et, Bir imkan ver, Bulgaristandaki İslami eğitime sende destek ol” çağırısını bütün köy ve kasabalarımızla arz ettik, onlar ile birlikte yardım elimizi uzattık, sergiler tertip ederek katıldık. 

Vaaz ve irşad görevlisi hocalarımızla birlikte her akşam değişik köy ve kasabalarımızda halkımızla birlikte iftarlara katıldık, sohbet ettik, teravih namazı kıldık. Ramazanı konuştuk, Temel Dini Bilgiler paylaşmaya, din eğitiminin ve anadilimiz Türkçe eğitiminin önemini, yaz kuran kurslarımızı, imam hatip okullarımızı, islam eğitim haftasını… vs konuları halkımıza anlatmaya çalıştık. Ramazan öncesinde imamlarımız vasıtasıyla Kırcaali iline göre hazırlanmış 5000 adet imsakiye dağıttık. 


Kıymetli Müminler!

Bayramda akrabalar, komşular, büyükler ve hastalar ziyaret edilir duaları alınır. Kabristan ziyaret edilir, dünyadan ukbaya ayrılmış olan rahmetlilere dualar edilir, bir gün ölümün bize de misafir geleceği hatırlanır ibret alınır! Biribirlerini Allah adına affederek, Dargınların barışmasını önemle istirham ediyorum. Hatasız kul olmaz! Hatalarımızın farkına vararak bir adım geri atmasını bilelim, nefsimizi o suçluydu diyerek kabartmayalım. Böylelikle Allah’ın rahmet dairesinde olalım inşallah.

Kıymetli Müminler!

Hz. Peygamber İslam’ı bir cümlede özetliyor, “ İslam güzel Ahlaktır” diyor.
Faydalı İlmin yansıması Salih ameldir, Salih amelin yansıması ise takva ve erdem olmalıdır.
Zira tuttuğumuz “oruçlar” da bizi kötülüklerden tutuyorsa geçmiş günhalarımızın affına işlarettir. “ Kim ki ramazan orucunu Allah’a inanarak ve mükafatını ondan bekleyerek tutarsa geçmiş günahları bağışlanır” buyurarak müjde veren Peygamberimiz (s.a.s) bir de olabilecek tehlikeler karşısında bizleri ikaz eder “ Oruç tuttuğu halde yalan ve hile ile işine devam eden kişinin aç kalmasına Yüce Allah ihtiyaç duymaz”.
İbadetin üzerimizdeki yansıması, “Güzel Ahlak”, insanlar ile güzel muamelat olmalıdır.
Allah’ın Huzurunda günlük hayatında Beş vakit Namaz sayesinde duran, sürekli murakabesini yapan ( Allah beni her zaman her yerde görüyor şuuru) Mümin, “Yaradandan ötürü yaradılanı sever, kimsenin kötülüğünü düşünmez, gıybetini etmez, ayıbını araştırmaz!


Değerli Müslümanlar!

Yüce Allah her insanın “ Canını, malını, kanını, namus ve dinini” dokunulmaz kılmış ve haksız yere bir kişinin öldürülmesini bütün insanların ölümüne, bir insanın da kurtulmasını bütün insanların kurtulmasına eşdeğer kılmıştır. 

Kardeşlerim! Yüzyıllardır yeryüzüne adaleti, hoşgörüyü, sevgi ve insanlığı götüren İslam toplumu, ne yazık ki bugün kan ağılıyor! Bu münasebetle İslam toplumları olan bizim büyük bir hüzün ve ızdırabımız var! Yüreklerimiz: Filistin, Kudüs, Suriye, Arakan, Mısır ve daha birçok İslam beldesinin zalimlerin silahları gölgesinde olmasından dolayı kasvetlidir, buruktur. Zalimleri Allah’a havale ediyoruz! Ve bayramın İslam toplumuna birlik ve dirlik vesilesi olmasını, bütün insanlığa huzur, adalet ve esenlik getirmesini niyaz ediyoruz. 

Mevlam yar ve yardımcımız olsun, İslam toplumuna yeniden birlik ve dirlik ihsan etsin, Kendisine laik kul, Efendimiz (s.a.s)’e laik Ümmet eylesin, rızasına nail eylesin, Salihlerden kılsın. 

Ramazan Bayramınız Kutlu olsun.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.