Löhne Hacı Bayram Camii'nde Kermes Şenliği

08 Haziran 2014 Pazar günü DİTİB Löhne Hacı Bayram Camii, Geleneksel Kermes`ini gerçekleştirdi.

Löhne Hacı Bayram Camii'nde Kermes Şenliği

08 Haziran 2014 Pazar günü DİTİB Löhne Hacı Bayram Camii, Geleneksel Kermes`ini gerçekleştirdi.

11 Haziran 2014 Çarşamba 11:09
Löhne Hacı Bayram Camii'nde Kermes Şenliği
banner221
Dernek Yönetimi’nin, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları’nın yoğun çalışarak hazırladığı kermes, hava şartlarının çok uygun olmasıyla da halkın katılımının yüksek olmasını sağladı.

Kermes’e çok sayıda Türk halkının iştirakinin yanı sıra SPD Eyalet Milletvekili Angela Lück, Löhne Belediye Başkanı  Heinz-Dieter Held, Löhne Yeşiller’den Silke Glander-Wehmeier ve eşi Dieter Glander-Wehmeier, Löhne Yabancılar Temsilcisi Edith Nemetschek ve eşi olmak üzere çok sayıda Alman yetkili, Alman komşular ve Alman vatandaşları katıldı. Alman misafirler, caminin içini de ziyaret ederek cami hakkında ve İslam dini hakkında bilgi edindiler.

Ayrıca komşu derneklerinin din görevlileri, dernek başkanları ve yönetim kurulu üyeleri de kermese katıldı.

Bayan din görevlisi öncülüğünde küçük kız öğrenciler ilahiler okudu. Kadın kollarının hazırladığı Türk mutfağından oluşan yemek ve tatlı çeşitleri misafirlerin büyük beğenisini kazandı. Gözlemeler, börekler, mantılar, tatlılar ve pasta çeşitleri yaptılar; stantlarda sundular; misafirler doyulmaz lezzetler tattılar. Cami bahçesi adeta küçük bir Türkiye gibiydi.

Çocuklar trene doyasıya bindiler. Nasretin Hoca figürü ve Palyaço çocuklarla oyunlar oynadı, hediyeler verdi. Ayrıca kendilerine ayrılan bölümde de gönüllerince eğlendiler.  

Her yıl tekrar edilen bu kermes faaliyetleri Türk – Alman dostluğunu, birlikte yaşama kültürünü artıran çok önemli etkinliklerden olduğu  bir kez daha ortaya konmuş oldu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner220